czwartek, 25 sierpnia 2016

Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej - Janina Lesiak

Email Edytuj post

Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej - Janina Lesiak


Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej - Janina Lesiak

Tytuł: Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej
Autor: Janina Lesiak
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2 marca 2016
Liczba stron: 124


Historia Cecylii Renaty Habsburżanki zapada mocno w pamięci, dzięki emocjonalnym losom pokazującym życie prawdziwej kobiety. Żona Władysława IV Wazy była kobietą nowoczesną, emocjonalną, która nie zaznała jednak szczęścia w miłości, ani nie miała szczęścia w byciu matką. Wszystkie jej dzieci umierały w bardzo młodym wieku, a ona sama zmarło poprzez komplikacje po porodzie. Cecylia poroniła, co odbiło się na niej bardzo mocno, mąż zbytnio nie okazywał jej miłości, a liczne krytyki społeczne i zerwanie więzi rodzinnych sprawiły, że była nieszczęśliwa. Podporządkowała swoje całe szczęście osobiste racji stanu.

Cecylia Renata Habsburżanka w niniejszej publikacji wspomina swój ślub i nadzieje jakie z nim wiązała. Snuje liczne wspomnienia, analizuje własne życie, które z biegiem czasu zdało się rozpadać. Życie przeciekało jej przez palce, a ona sama stawała się coraz bardziej nieszczęśliwa. Liczne bogactwa nie przyniosły szczęścia, a miłości, której tak bardzo pragnęła nie było dane jej zaznać. Książka zawiera zapiski smutnej opowieści, królowej, która pozostawiła po sobie pamięć jako osoba dobra i świątobliwa. Kobiety, która nie będąc piękną na zewnątrz była piękna w środku.

Janina Lesiak oddaje w ręce czytelników zbeletryzowany opis trzech ostatnich dni z życia polskiej królowej Cecylii Renaty Habsburżanki. Kobiety, która kochała sztukę, była nieśmiała i została ofiarą dynastii. Cecylia Renata może i nie była zbyt urodziwa, to charakteryzowała się ogromną skromnością, delikatnością i troską o otoczenie. Martwiła się o swoje dzieci, była zazdrosna o liczne kochanki męża i ponad wszystko pragnęła miłości. Jej lękliwość i nieśmiałość sprawiła, że niejednokrotnie próbowano ją wykorzystywać, przeciwko czemu nie potrafiła sobie zbytnio poradzić. Nawet gdy była obłożnie chora nie chciała nikomu zawracać głowy stanem swojego zdrowia. Była niezrozumiana i osamotniona. Z pewnością sięgnę jeszcze po kolejne portrety niezwykłych, choć mało znanych kobiet, gdyż stwierdzam, że na prawdę warto.

Żona Władysława IV była jedną z wielu kobiet, które były poniekąd ofiarami swoich czasów. Dynastyczna polityka zmuszała je do wychodzenia za mąż, często w młodym wieku za dużo starszych mężczyzn. Co kończyło się tragediami życiowymi wielu młodych kobiet. Janina Lesiak spisała się doskonale i oddała w ręce czytelników pozycję dopracowaną i napisaną barwnym językiem. Z przyjemnością oddałem się lekturze "Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej" i wsiąknąłem od pierwszej do ostatniej strony. Całość czyta się bardzo szybko, a losy Cecylii Renaty czytałem z nieukrywaną ciekawością. Wspomnienia zawarte w tej książce potrafią wzbudzić duże emocje i dobitnie pokazują, że posiadanie pieniędzy jest ważne, jednak ich posiadanie nie gwarantuje szczęścia.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
3 komentarze
Gerroor Ged pisze...

Po lekturze twojej recenzji stwierdzam, że warto sięgnąć po tę książkę. Chętnie przeczytam o losach Cecylii.

Unknown pisze...

To nie mój klimat, ale recenzja bardzo zachęcająca.

Unknown pisze...

Może kiedyś przeczytam, jak wpadnie mi w ręce.