środa, 17 sierpnia 2016

Ucieczka cienia - Orson Scott Card

Email Edytuj post

Ucieczka cienia - Orson Scott Card


Ucieczka cienia - Orson Scott Card

Tytuł: Ucieczka cienia
Autor: Orson Scott Card
Cykl: Saga Cienia (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 12 maja 2016
Liczba stron: 192


"Ucieczka cienia" przenosi nas po raz kolejny w świat cyklu Saga Cienia, która została napisana z rozmachem i polotem. Orson Scott Card po raz kolejny popisuje się swym kunsztem i oddaje w ręce czytelników powieść dopracowaną i ciekawą. Jest to piąty tom cyklu, który znów dostarcza sporo emocji i wrażeń. Autor przedstawia kolejne losy Groszka jak i innych niesztampowych bohaterów, za sprawą, których będziemy mogli powrócić do tak barwnego i ciekawego świata.

Groszek wraz z Petrą odnajdują swoje dzieci i dowiadują się, że odziedziczyły po nich Klucz Antona, genetyczną modyfikację, która zwiększa inteligencję, skracając jednak również długość życia. Naukowcy próbowali znaleźć lekarstwo na ten efekt uboczny, jednak bezskutecznie. Dlatego wyruszają razem z prędkość podświetlną z Ziemi na długą wyprawę w poszukiwaniu lekarstwa. Gdy go nie znajdują powracają na Ziemię, dla nich minęło pięć lat, za to na Ziemi ponad cztery wieki. Jednak nawet tyle czasu nie wystarczyło aby odkryć lekarstwo na tą niecodzienną przypadłość. Groszek niespodziewanie wykrywa również w okolicznym układzie planetarnym dziwny statek kosmiczny. Tajemniczy pojazd okazał się arką Formidów, rasy, którą miał ponoć doszczętnie wytępić Ender Wiggin całe wieki temu.

Orson Scott Card po raz kolejny wciągnął mnie w opisywaną historię od pierwszej do ostatniej strony. Nie nudziłem się ani przez moment i chłonąłem z wypiekami na twarzy kolejne losy Groszka. Opowieść trzyma w napięciu, a akcja mknie w szybkim tempie. Wątki fabularne zostały ciekawie skonstruowane, dzięki czemu nie ma miejsca na ani chwile nudy. Wsiąkamy w całą plejadę światów, którą autor wykreował realistycznie i niebanalnie. Jest to kolejny cykl, który sprawił, że świetnie się bawiłem podczas czytania. Świetna historia, barwni bohaterowie, zaskakujące zakończenie, czego chcieć więcej?

"Ucieczka cienia" pokazuje, że Card nadal potrafi pisać fascynujące historie, które wciągają kolejne rzesze czytelników. Saga Endera jest jedną z moich ulubionych, lecz Saga Cienia również plasuje się wysoko wśród moich ulubionych pozycji. Styl autora jest lekki lecz zarazem barwny i bogaty, przyjemny w odbiorze i zachęcający do dalszego czytania. Autor podbił serca czytelników na całym świecie i zasłużenie zapisał się jako legenda powieści science fiction. Zachęcam was do poznania historii o Enderze jak również cyklu Saga Cienia. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
3 komentarze
Paula Jagoda pisze...

Uwielbiam fantastykę, więc najprawdopodobniej skuszę się na tą pozycję.

Yukka Amano pisze...

Książka świetna polecam wszystkim!

L.V.V. Sasha pisze...

Lubię takie książki, może być to dobra pozycja.