poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Ostre cięcia - Joe Abercrombie

Email Edytuj post

Ostre cięcia - Joe Abercrombie


Ostre cięcia - Joe Abercrombie

Tytuł: Ostre cięcia
Autor: Joe Abercrombie
Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 15 czerwca 2016
Liczba stron: 416


"Ostre cięcia" jest to zbiór opowiadań jednego z najbardziej znanych i cenionych autorów mrocznej fantasy. Krew, zdrada i szaleńcza walka wypełniają karty książki, a czytelnik nie znajdzie chwili ani na moment nudy. Joe Abercrombi po raz kolejny zaskakuje niesztampowymi zwrotami fabularnymi i zróżnicowanymi postaciami, które dzięki ciętym dialogom i poczuciu humoru zdają się być z krwi i kości. Akcja jak zwykle jest wartka i mknie w szybkim tempie, wciągając znowu w burzliwy i niebezpieczny świat wykreowany przez Abercrombiego.

Gurkhulczycy znów atakują siejąc postrach i grozę nad całą krainą. Czas chaosu i niebezpieczeństw sprawił, że nikomu nie można ufać, a przetrwać mogą jedynie najsilniejsi. Pułkownik Sand dan Glokta jest weteranem wielu niebezpiecznych starć i potyczek, dzięki czemu posiada nie małe doświadczenie w radzeniu sobie w wielu z pozoru beznadziejnych sytuacjach. Unia trzęsie się w posadach i jeden nieodpowiedni krok może sprawić, że cała potęga obróci się w ruinę. Rozlew krwi trwa w najlepsze, a Shevedieh, Javre oraz Curnden Gnat miotają się w ogarniętym chaosem świecie. Osobom, która morze tak na prawdę odmienić losy świata jest najgroźniejszy zabijaka Północy, Krwawa Dziewiątka.

Opowiadania wciągnęły mnie od samego początku i sprawiły, że wręcz nie mogłem się oderwać od czytania. Niektóre rozgrywają się przed akcją mającą miejsce w trylogii, reszta natomiast jest luźno powiązana ze sobą historiami kilku nowych postaci. Dla fanów uniwersum Pierwszego Prawa jest to pozycja wręcz obowiązkowa i nie powinni czuć się zawiedzeni po zakończeniu lektury. Zbiór trzynastu opowiadań zapewnia sporą dawkę rozrywki i emocjonującej lektury zarazem. Historia pułkownika Sand dan Glokty jak zwykle trzyma w napięciu i nie raz mrozi krew w żyłach. Całość czytało mi się bardzo przyjemnie i szybko, za sprawą barwnego języka i ciekawie skonstruowanych wątków fabularnych. Uniwersum Pierwszego Prawa przyciąga złożonością i spójnością świata przedstawionego. Z pewnością jeszcze nie raz sięgnę po książki z pod pióra Abercrombiego, gdyż stwierdzam, że naprawdę warto.

"Ostre cięcia" wciąga brawurowymi pojedynkami, sporą dawka przemocy i barwnymi bohaterami z krwi i kości. W świecie gdzie rządzą silniejsi słabsi muszą po prostu zginąć. Jest to lektura dla czytelników o mocnych nerwach, dlatego pozycja spodoba się raczej miłośnikom dark fantasy. Zbiór zawiera teksty wciągające i różnorodne, wprowadzające w bogaty i barwny świat autora. Akcja, dosadny język i spora dawka walk oddaje w ręce czytelników mieszankę iście wybuchową. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
6 komentarzy
Ricardo Allba pisze...

Coś dla mnie:).

Aemii Enekko pisze...

Wcześniej nie miałam okazji czytać książek tego autora, ale chyba się skuszę.

Myukki - Chan pisze...

Zapowiada się znakomicie!

Happy Makane pisze...

koniecznie muszę ją zdobyć

Vigrio Salza pisze...

Zaintrygowałeś mnie swoją recenzją;).

Paula Jagoda pisze...

Marzę o tej książce! Muszę ją dorwać.