środa, 13 lipca 2016

Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne - Howard Phillips Lovecraft

Email Edytuj post

Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne - Howard Phillips Lovecraft


Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne - Howard Phillips Lovecraft

Tytuł: Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne
Autor: Howard Phillips Lovecraft
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 5 lipca 2016
Liczba stron: 564


"Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne" jest to drugi po słynnej już „Zgrozie w Dunwich i innych przerażających opowieściach” zbiór najlepszych tekstów Howarda Phillipsa Lovecrafta. Za sprawą tej pozycji powracamy do świata grozy, pełnego niesamowitości i fantastycznych zdarzeń. Utwory tajemnicze wzbudzające pomieszanie ciekawości z panicznym lękiem, sprawiają, że wręcz nie można się od nich oderwać. Autor w tych tekstach po raz kolejny popisał się wyobraźnią tak bogatą i mroczną, że w pewnych momentach zdaje się przytłaczać czytelnika. Samotnik z Providence dostarcza swoim czytelnikom wile godzin lektury, która przeraża do szpiku kości.

Klasyczne opowiadania grozy wcale się nie zestarzały i po mimo upływu wielu lat nadal budzą ciekawość i głęboki strach. W niniejszej publikacji oprócz opowieści grozy zostały umieszczone również utwory fantastyczne. W skład tego rewelacyjnego zbioru wchodzą dwadzieścia dwa opowiadania, minipowieść oraz esej. Nie mogło być inaczej i przekładu po raz kolejny dokonał Maciej Płaza, spisując się znów znakomicie. Tłumacząc "Zgrozę w Dunwich i inne przerażające opowieści" uzyskał miano jednego z najlepszych tłumaczy w Polsce, co doskonale pokazuje na jakim poziomie stoją tłumaczone przez niego teksty. Nadmienić należy, że twórczość H.P. Lovecrafta nie należy do łatwych. Wydanie to wzbogaca dodatkowo bogate posłowie i świetne ilustracje Krzysztofa Wrońskiego. Teksty takie jak "Zeznanie Randolpha Cartera", "Ogar" czy "Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka" na długo zostaną w mojej czytelniczej pamięci.

Trafne i barwne tłumaczenie, różnorodność przedstawionych tekstów i piękne wydanie to zasadnicze plusy tej pozycji. Klimat opowieści Lovecrafta jak najbardziej został zachowany i miłośnicy twórczości autora powinni poczuć się usatysfakcjonowani. Wydanie w twardej oprawie sprawia, że aż miło umieścić je na swojej półce. Klimatyczne ilustracje Krzysztofa Wrońskiego również sprawiają, że czas spędzony z książką mija niezwykle szybko i przyjemnie. Całość wydana na prawdę epicko i nie sposób przejść obok książki obojętnie. Nie raz przeszły mi ciarki po plecach podczas czytania, za sprawą nieprzeciętnej, mrocznej wyobraźni Lovecrafta.

"Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne" to książka, która po raz kolejny mnie porwała i sprawiła, że nie mogłem się od niej oderwać. Love­craft to pisarz nietuzinkowy i niepowtarzalny, którego pisarstwo jest wręcz nie do podrobienia. Autor nigdy nie wydał książki za swego życia, dlatego z pewnością zdziwiłby się niezmiernie obecną popularnością jego strasznych i groteskowych tekstów. H.P. Lovecraft był przyjacielem po piórze drugiego znakomitego pisarza, Roberta E. Howarda. Pisali ze sobą wiele listów wymieniając się poglądami na temat pisanych przez siebie kolejnych opowiadań. R.E. Howard, autor Conana, Rudowłosej Sonii, Solomona Kanea i wielu innych pasjonujących bohaterów odnalazł w samotniku z Providence przyjaciela, który wkładał równie wielką pasję i serce w kreowany świat i postacie. Można by rzec, że jeden był ojcem magii i miecza, a drugi opowieści grozy. Książka ta jest pozycją niemal obowiązkową dla miłośników twórczości Lovecrafta oraz dla osób ceniących sobie dobrą literaturę. Tomiszcze to potrafi przestraszyć, aż do szpiku kości, dostarczając czytelnikowi wiele godzin koszmarów nocnych. Gorąco polecam.

Spis treści:
- Grobowiec
- Polaris
- Biały Statek
- Przyszła na Sarnath zagłada
- Zeznanie Randolpha Cartera
- Celephais
- Rycina w starym domu
- Bezimienne miasto
- Wędrówka Iranona
- Księżycowe moczary
- Inni bogowie
- Reanimator Herbert West
- Ogar
- Pod piramidami
- Opuszczony dom
- Zgroza w Red Hook
- On
- Zimno
- Model Pickmana
- Dziwny dom wysoko wśród mgieł
- Srebrny klucz
- Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka
- Coś na progu
- Dodatek: Nadprzyrodzona groza w literaturze
- Bibliografia
- Posłowie: Lovecraft na nieczystej ziemi

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Vesper:

 Wydawnictwo Vesper
7 komentarzy
Gerroor Ged pisze...

Z chęcią ją przeczytam.:)

Cresto Mix pisze...

może być to dobra pozycja

Unknown pisze...

Muszę ją mieć!

Unknown pisze...

Uwielbiam opowiadania Lovecrafta i tą wszechogarniającą grozę.

Unknown pisze...

Może kiedyś sięgnę.

Unknown pisze...

Zbiór godny przeczytania i poznania.

Unknown pisze...

Przeczytałam. Polecam.