poniedziałek, 25 lipca 2016

Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku - Władysław Łoziński

Email Edytuj post

Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku - Władysław Łoziński


Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi  w pierwszej połowie XVII wieku - Władysław Łoziński

Tytuł: Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku
Autor: Władysław Łoziński
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2015
Liczba stron: 720


"Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku" jest książką emocjonującą i szokującą. Pokazuje prawdziwe trudy życia w pierwszej połowie XVII wieku na Czerwonej Rusi. Pozycję tą wzbogaca wstęp profesora Janusza Tazbira, który czyta się szybko i z nieukrywaną ciekawością. Bezprawie, samosądy, gwałty, porwania i zabójstwa, to dopiero przedsmak opisywanych w tej pozycji wydarzeń. Opisywanych na podstawie prawdziwych historii, zaczerpniętych z autentycznych materiałów archiwalnych.

Fascynujące i mrożące krew w żyłach opisy autor zaserwował barwnie i ciekawie. Dzieło to jest najbardziej pełną pozycją zawierającą zagadnienia obyczajowości siedemnastowiecznej szlachty na Rusi Czerwonej. Władysław Łoziński oddał tą książkę w ręce czytelników na początku XX wieku, a i tak po dziś dzień sięgają po nią historycy i pasjonaci tamtego okresu historycznego. Świat bezprawia, bez litości, gdzie trup ściele się gęsto, a człowiek człowiekowi wilkiem. Jako ciekawostkę można nadmienić, że szeroko czerpał z tej pozycji Jacek Komuda pisząc swe kolejne bestsellerowe książki. Pozycja ta zawiera wiele pięknych ilustracji, które dodatkowo przenoszą w niepowtarzalny klimat dawnej Rosji. Autor opierając się na wielu aktach sądowych pokazał prawdziwe życie na Rusi Czerwonej. Losy szlachty mieszają się z życiem zwykłego plebsu, które autor opisał rzeczowo i szczegółowo. W końcowych rozdziałach skupił się również na opisaniu poczynań Stanisława "Diabła" Stadnickiego, postaci kontrowersyjnej i zaskakującej.

"Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku" to książka pisana żywym i barwnym piórem, przez co czyta się szybko i rewelacyjnie. Władysław Łoziński potrafi na kartach książki wręcz ożywić opisywane postacie, dzięki czemu lekturę odbieramy jeszcze mocniej. Choć walor dydaktyczny tej pozycji również jest duży i możemy z niej wynieść wiele ciekawych i ważnych faktów historycznych. Historie ludzkie zostały tu mocno unaocznione i ożywają na kartach książki, sprawiając, że nie raz przejdą nam ciarki po plecach dzięki wielu krwawym i brutalnym historiom. Rubieże dawnej Polski zostały nakreślone tak umiejętnie, że nie mogłem się wręcz oderwać od lektury. Prawdziwie ukazane postacie czynią z tej pozycji lekturę naprawdę wartościową i ciekawą. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
6 komentarzy
Almead Alrack pisze...

Zapowiada się zacnie.

Happy Makane pisze...

chętnie przeczytam

Yuri Ossaka pisze...

Zdecydowanie moja tematyka. Pędzę do księgarni;)

Gerroor Ged pisze...

Mam na nią chrapkę już od pewnego czasu.

Majka Lato pisze...

Okładka przepiękna, przyciąga niesamowicie.

Lejko Buuka pisze...

Lubie książki historyczne i ta jak najbardziej powinna przypaść mi do gustu.