środa, 6 lipca 2016

Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939 - Joseph Goebbels

Email Edytuj post

Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939 - Joseph Goebbels


Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939 - Joseph Goebbels

Tytuł: Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939
Autor: Joseph Goebbels
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 27 kwietnia 2016
Liczba stron: 880


"Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939" to pozycja kontrowersyjna i nietuzinkowa. Pokazująca życie człowieka chorego psychicznie i niestabilnego emocjonalnie. Lektura nie należy do łatwych i przyjemnych, dlatego na pewno przeznaczona jest dla starszego czytelnika. Joseph Goebbels obszernie i szczegółowo opisuje Polskę i Polaków, niejednokrotnie trafnie. Miejscami nie łatwa lektura potrafi co wytrwalszym czytelnikom dać ogromną frajdę z lektury i wzbogacić ich o kolejna porcję wiedzy.

Dzienniki spisywane przez okrutnego ministra propagandy III Rzeszy, pokazują, że osoby będące w ścisłym otoczeniu Hitlera były postaciami tak inteligentnymi jak szalonymi. Goebbels na kartach dziennika pokazuje, że dobrze znał i rozumiał poczynania Józefa Piłsudskiego, co czyniło go jeszcze groźniejszym wrogiem Polski. Pierwszy tom zapisków nazisty nie raz potrafi porządnie zszokować i stać się prawdziwą kopalnią wiedzy dla osób pasjonujących się tamtym okresem historycznym. Osobnik pełen sprzeczności i skrajnych zachowań miał ogromny wpływ na losy wielu ludzi. Ze spisanych przez niego 29 tomów dzienników profesor Eugeniusz Cezary Król wybrał te najciekawsze i najbardziej dotyczące spraw polskich. Nie raz podczas czytania, aż można złapać się za głowę jak ktoś taki mógł dojść tak daleko na szczeblach kariery. Widocznie Hitler lubił i potrzebował otaczać się ludźmi swojego pokroju.

Pozycja ta dostarcza ogromnej porcji wiedzy z zakresu kształtowania się polityki nazistów. Jak i postaci samego autora kontrowersyjnych dzienników. Zakulisowe poczynania jednego z najbardziej znanych nazistów zostały opisane ciekawie i z dbałością o najmniejsze detale. Goebbels był człowiekiem ambitnym i nie przyjmującym od nikogo krytyki. Posiadał sporą rodzinę, żonę i kilkoro dzieci, dla których był surowym lecz dbającym ojcem. Dla wrogów politycznych był bezlitosny i nie miał żadnych skrupułów w dochodzeniu do upragnionych celów. Miejscami ciężki język, sprawia, że książkę czyta się trudno. Nadrabiając ciekawymi informacjami i licznymi ciekawostkami z życia Goebbelsa i jego najbliższego otoczenia. Z pewnością sięgnę po kolejny tom, gdyż moja ciekawość została dopiero rozbudzona.

"Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939" to dzienniki wilka w owczej skórze, publicznie był okrutnym katem, aby w domu rodzinnym grać kochającego męża i ojca. Dzięki lekturze dowiemy się choćby dlaczego Goebbels był tak mocno zafascynowany postacią Hitlera oraz przeczytamy o mobilizacji wojennej Niemców przed atakiem na Polskę. Nie łatwa lektura potrafi dać sporą satysfakcję i choć w pewnym stopniu przybliżyć do zrozumienia jak to było możliwe, że w człowieku może pomieścić się taka ilość nienawiści i okrucieństwa. Po kolejne tomy również z chęcią sięgnę, aby oddać się ponownie lekturze kontrowersyjnych dzienników. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Świat Książki:

swiatksiazki
6 komentarzy
Unknown pisze...

Ciekawa recenzja, nie do końca moje klimaty ale jak zachwalasz to może się skuszę.

Unknown pisze...

Może być interesująca, lubię dzienniki.

Cresto Mix pisze...

Uwielbiam książki historyczne i dzienniki, nawet o świrach ;)

Anne Heronton pisze...

Mnie bardzo cieszy ten mocny nacisk na historię, lubię tego rodzaju książki.

Unknown pisze...

Brzmi niezwykle interesująco!

Unknown pisze...

na pewno kiedyś po nią sięgnę