środa, 6 lipca 2016

Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939 - Joseph Goebbels

Email Edytuj post

Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939 - Joseph Goebbels


Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939 - Joseph Goebbels

Tytuł: Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939
Autor: Joseph Goebbels
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 27 kwietnia 2016
Liczba stron: 880


"Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939" to pozycja kontrowersyjna i nietuzinkowa. Pokazująca życie człowieka chorego psychicznie i niestabilnego emocjonalnie. Lektura nie należy do łatwych i przyjemnych, dlatego na pewno przeznaczona jest dla starszego czytelnika. Joseph Goebbels obszernie i szczegółowo opisuje Polskę i Polaków, niejednokrotnie trafnie. Miejscami nie łatwa lektura potrafi co wytrwalszym czytelnikom dać ogromną frajdę z lektury i wzbogacić ich o kolejna porcję wiedzy.

Dzienniki spisywane przez okrutnego ministra propagandy III Rzeszy, pokazują, że osoby będące w ścisłym otoczeniu Hitlera były postaciami tak inteligentnymi jak szalonymi. Goebbels na kartach dziennika pokazuje, że dobrze znał i rozumiał poczynania Józefa Piłsudskiego, co czyniło go jeszcze groźniejszym wrogiem Polski. Pierwszy tom zapisków nazisty nie raz potrafi porządnie zszokować i stać się prawdziwą kopalnią wiedzy dla osób pasjonujących się tamtym okresem historycznym. Osobnik pełen sprzeczności i skrajnych zachowań miał ogromny wpływ na losy wielu ludzi. Ze spisanych przez niego 29 tomów dzienników profesor Eugeniusz Cezary Król wybrał te najciekawsze i najbardziej dotyczące spraw polskich. Nie raz podczas czytania, aż można złapać się za głowę jak ktoś taki mógł dojść tak daleko na szczeblach kariery. Widocznie Hitler lubił i potrzebował otaczać się ludźmi swojego pokroju.

Pozycja ta dostarcza ogromnej porcji wiedzy z zakresu kształtowania się polityki nazistów. Jak i postaci samego autora kontrowersyjnych dzienników. Zakulisowe poczynania jednego z najbardziej znanych nazistów zostały opisane ciekawie i z dbałością o najmniejsze detale. Goebbels był człowiekiem ambitnym i nie przyjmującym od nikogo krytyki. Posiadał sporą rodzinę, żonę i kilkoro dzieci, dla których był surowym lecz dbającym ojcem. Dla wrogów politycznych był bezlitosny i nie miał żadnych skrupułów w dochodzeniu do upragnionych celów. Miejscami ciężki język, sprawia, że książkę czyta się trudno. Nadrabiając ciekawymi informacjami i licznymi ciekawostkami z życia Goebbelsa i jego najbliższego otoczenia. Z pewnością sięgnę po kolejny tom, gdyż moja ciekawość została dopiero rozbudzona.

"Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939" to dzienniki wilka w owczej skórze, publicznie był okrutnym katem, aby w domu rodzinnym grać kochającego męża i ojca. Dzięki lekturze dowiemy się choćby dlaczego Goebbels był tak mocno zafascynowany postacią Hitlera oraz przeczytamy o mobilizacji wojennej Niemców przed atakiem na Polskę. Nie łatwa lektura potrafi dać sporą satysfakcję i choć w pewnym stopniu przybliżyć do zrozumienia jak to było możliwe, że w człowieku może pomieścić się taka ilość nienawiści i okrucieństwa. Po kolejne tomy również z chęcią sięgnę, aby oddać się ponownie lekturze kontrowersyjnych dzienników. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Świat Książki:

swiatksiazki
6 komentarzy
Aemii Enekko pisze...

Ciekawa recenzja, nie do końca moje klimaty ale jak zachwalasz to może się skuszę.

L.V.V. Sasha pisze...

Może być interesująca, lubię dzienniki.

Cresto Mix pisze...

Uwielbiam książki historyczne i dzienniki, nawet o świrach ;)

Anne Heronton pisze...

Mnie bardzo cieszy ten mocny nacisk na historię, lubię tego rodzaju książki.

Paula Jagoda pisze...

Brzmi niezwykle interesująco!

Madziak M.S. pisze...

na pewno kiedyś po nią sięgnę