czwartek, 9 czerwca 2016

Pinokio - Carlo Collodi

Email Edytuj post

Pinokio - Carlo Collodi


Pinokio - Carlo Collodi

Tytuł: Pinokio (okładka twarda)
Autor: Carlo Collodi
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 18 maja 2016
Liczba stron: 256


"Pinokio" jest znaną chyba wszystkim czytelnikom opowieścią autorstwa Collodi Carlo o głupiutkim, drewnianym pajacyku przypominającym małego chłopca. Książka od razu przykuwa uwagę pięknym wykonaniem, w twardej oprawie ze starannymi i surrealistycznymi ilustracjami. Podczas lektury doświadczymy widma śmierci i grozy, jak również ojcowskiej miłości oraz sporej szczypty magii. Podczas historii spotkamy rzemieślnika Gepetta, Wróżkę, drewnianego chłopca Pinokia oraz duże grona fantastycznych postaci. Momentami straszna historia potrafi wzbudzić ciarki na plecach, co dodatkowo zachęca do dalszej lektury. Książka z pozoru dla dzieci powinna przypaść do gustu również dorosłym czytelnikom.

Drewniany pajacyk imieniem Pinokio zostaje wystrugany przez zdolnego rzemieślnika Gepetta. Nieoczekiwanie okazuje się, że drewniana z pozoru lalka ożywa i zaczyna przysparzać same kłopoty swojemu stwórcy. Nie potrafi odróżniać dobra od zła i tym samym sprawia przykrość swojemu ojcu. Pinokio posiada również kilku przyjaciół, Wróżkę oraz Gadającego Świerszcza, którzy starają się wszelkimi sposobami sprowadzić go na dobrą drogę. Jednak nie jest to łatwe i drewniany chłopiec co i rusz wplątuje się w duże tarapaty. Nie jednokrotnie daje się zwieść złym ludziom i ponosi za to srogie kary. Jednak koniec końców pojmuje swoje złe zachowanie i przy pomocy przyjaciół i ojca Gepetta zostaje uratowany z nie lada opałów. Dobra wróżka w nagrodę za zrozumienie swoich błędów i poprawę zachowania postanawia spełnić jego największe życzenie i przemienić go w żywego chłopca.

Historia spisana przez Carlo Collodiego posiada ponadczasowe przesłanie i po mimo tak wielu lat od jej spisania nadal jest aktualna. Opowieść jest barwna i emocjonująca, doskonale się sprawdza jako lektura dla najmłodszych jak i nieco starszych czytelników. Postać drewnianej lalki Pinokia, która później ożywa porusza od pierwszej do ostatniej strony. Obserwujemy na kartach książki przemianę Pinokia od zagubionej i niemądrej pacynki do roztropnego i kochającego chłopca. Historię tą czyta się szybko, niemal jednym tchem. Lekki i barwny język, zróżnicowane postacie i ciekawe zwroty fabularne sprawią, że nie będziecie się mogli od książki oderwać. Miejscami mroczna atmosfera, bogaty świat przedstawiony oraz pouczający morał są zasadniczymi plusami tej porywającej książki.

"Pinokio" dzięki barwnemu językowi autora i przepięknym ilustracją wciągnęła mnie na dłuższy czas lektury. Książkę powinien przeczytać każdy miłośnik dobrej literatury, ponieważ jest to klasyka, z którą po prostu warto się zapoznać. Jest to pozycja, którą się pochłania. Choć momentami potrafi być straszna, nawet dla starszego czytelnika. Klimat grozy tej pozycji przypadł mi do gustu i z pewnością powrócę do niej jeszcze nie raz. Zachęcam do zapoznania się z przygodami Pinokia, a na pewno jego historia Was oczaruje. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Vesper:

 Wydawnictwo Vesper
6 komentarzy
Sylwia W. pisze...

na pewno kiedyś po nią sięgnę

Leluch Poleluch pisze...

Klasyka warta poznania, a i wydanie zachęca ;).

Madziak M.S. pisze...

Może kiedyś przeczytam.

Almead Alrack pisze...

Jestem niezmiernie zainteresowany i zaciekawiony tą książką. Zapowiada się bardzo ciekawa lektura:).

L.V.V. Sasha pisze...

Zaintrygowałeś mnie swoją recenzją. Koniecznie muszę ją zdobyć.

Gerroor Ged pisze...

Mam na nią chrapkę już od pewnego czasu.