czwartek, 12 maja 2016

Wojny biblijne - Martin J. Dougherty

Email Edytuj post

Wojny biblijne - Martin J. Dougherty


Wojny biblijne - Martin J. Dougherty

Tytuł: Wojny biblijne
Autor: Martin J. Dougherty
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2016
Liczba stron: 304


"Wojny biblijne" autorstwa Martina J. Doughertyego pokazuje bardzo szeroko liczne konflikty zbrojne stoczone w dziejach starożytnego Izraela. Pokazuje jak przebiegały i jaki miały wpływ na nasze życie, ich mieszkańców jak i ich przodków. Autor podaje bardzo dużo faktów, archeologicznych jak i piśmienniczych. Na plus zasługują również przepiękne ilustracje, które w jeszcze trafniejszy sposób potrafią unaocznić przebieg tych krwawych wojen.

Książka jest bogato ilustrowana pokazująca wiele wojen i bitew, ich przebieg jak i uzbrojenie żołnierzy. W pozycji tej odnajdziemy między innymi konflikty zbrojne Egipcjan, Rzymian czy Babilończyków. Poznamy koncepcję ówczesnych państw-miast oraz koncepcję ich cywilizacji. Poznamy polityczne jak i wojenne losy ludu Izraela, które ociekały krwią i posoką ofiar wielu wojen. Cywilizacje Asyri, jak i Egiptu zostały bardzo szczegółowo opisane, dostarczając sporej porcji wiedzy na ich temat. Walka o dominację trwała przez wiele setek lat, nie raz zmieniając przebieg wielu granic. Silniejsi dominowali, a słabsi musieli ulec pod miażdżącą miłą batów swych nowych panów. Stary Testament opisuje jedne z najbardziej krwawych i brutalnych zmagań wojennych w dziejach ludzkości.

Na kartach książki kampanie wojenne jak i liczne starcia zostały szczegółowo opisane. Biorąc pod uwagę realia historyczne, taktykę czy uzbrojenie. Zachowania w licznych konfliktach zbrojnych na przestrzeni dziejów powtarzają się. Pokazując, że zasady prowadzenia wojny nie zmieniły się znacząco do czasów współczesnych. Z niewielkimi tylko zmianami. Autor w bardzo ciekawy sposób pokazał technologie wojenne tamtych czasów i na przykładach opisał wiele bitew. W książce poznamy historię wojenną w Kanaan, bitwy z Filistynami i zmagania Egiptu z Hetytami. Przeczytamy także o wojnie Asyrii na terenie Palestyny, która została bardzo dokładnie i ciekawie potraktowana. Autor ciekawie opisał również niewolę babilońską podczas podboju perskiego. Opisy jak i ilustracje zapierają dech w piersi, wciągając czytelnika do ostatniej strony. Militarne zmagania doprowadzające do ruiny całe państwa zmieniając bez przerwy panujący porządek świata. Jak mawiał Robert Ervin Howard - "Barbarzyństwo to normalny stan ludzkości. To cywilizacja jest czymś nienaturalnym, dziwnym zbiegiem okoliczności. Barbarzyństwo zawsze musi w końcu zatriumfować.". Dużo jest prawdy w tym stwierdzeniu i ludzkość udowadnia to, z każdą nową wojną. Wojna i przemoc jest poniekąd wpisana w naturę człowieka i minie jeszcze wiele lat aby wyprzeć ją z naszego życia. Choć może się to nam nigdy nie udać.

"Wojny biblijne" jest pozycją bardzo ciekawą, która daje sporo do myślenia. Dzięki niej możemy dowiedzieć się wiele nowych informacji na temat wojen opisanych na kartach Starego Testamentu. Pozycja ta pokazuje burzliwe dzieje ludzkich zaszłości, intryg oraz spisków. Wydarzenia jak i decyzje, które miały miejsce setki lat temu oddziałują na współczesny świat. W sposób, który na pierwszy rzut oka jest mało dostrzegalny. Dzieje świata splamionego wojną pokazują, że zawsze istnieli królowie oraz poddani, którzy mieli nikły wpływ na toczące się konflikty zbrojne. Wiele się nie zmieniło przez te wszystkie tysiąclecia. Książka ta bardzo obrazowo ukazuje wielowymiarową i brutalną historię zmagań wojennych. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
5 komentarzy
Sylwia W. pisze...

Mam na nią chrapkę już od pewnego czasu.

Wiktor Zwycięzca pisze...

Po takiej wspaniałej i pozytywnej recenzji należy tylko osobiście zapoznać się z tą pozycją.

Myukki - Chan pisze...

Nie czytałam jeszcze książek autora, ale mam w niedalekich planach :)

L.V.V. Sasha pisze...

Chętnie zapoznam się z tą pozycją.

Yukka Amano pisze...

bardzo ciekawa okładka.