czwartek, 12 maja 2016

Tajemnice początków państwa polskiego 966 - Robert F. Barkowski

Email Edytuj post

Tajemnice początków państwa polskiego 966 - Robert F. Barkowski


Tajemnice początków państwa polskiego 966 - Robert F. Barkowski

Tytuł: Tajemnice początków państwa polskiego 966
Autor: Robert F. Barkowski
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 5 kwietnia 2016
Liczba stron: 288


"Tajemnice początków państwa polskiego 966" to książka autorstwa Roberta F. Barkowskiego, która opisuje intrygującą historię z okresu wczesnej polski. Pozycja ta obfituje w liczne fakty i ciekawostki, które mogą rzucić nowe światło na początki państwa polskiego. Książka pokazuje, że ówczesny świat pełen był knowań i spisków, które miały decydujący wpływ na powstawanie nowego państwa. Realia zamierzchłej epoki autor ukazał bardzo ciekawie i wzbudził u mnie chęć na dalsze zgłębienie tamtego burzliwego okresu historycznego.

Według autora państwo polskie swe początki może upatrywać w drugiej połowy IX wieku. Ponoć wtedy słowiańscy wodzowie organizacji plemiennej zwani Polanami założyli dynastię Piastów. Dynastia, która doprowadziła do podbojów politycznych jak i militarnych na szeroką skalę, napadając wszystkich swoich sąsiadów i doprowadzając ich do klęski. Jednym z ważniejszych decyzji Piastów było wprowadzenie chrystianizacji, która doprowadziła do upadku wielu pogańskich wierzeń. Polska przyjęła chrzest w 966 roku, jednak nie odbyło się to drogą pokojową i nie obyło się bez rozlewu krwi i mordów. Wprowadzenie chrześcijaństwa na ziemiach polskich pochłonęło wiele krwawych ofiar. Przyczynił się do tego jeden z rodu Piastów, a był nim Mieszko I.

Robert F. Barkowski w swojej książce przedstawia między innymi liczne dotąd mało znane zagadnienia dotyczące początków Polski. Co przykuło mnie do lektury i sprawiło, że z wypiekami na twarzy chłonąłem kolejne strony. Pomimo wielu lat badań i tak jeszcze wiele pozostaje niewiadomą i początki Polski nie są do końca znane. Choć liczne badania archeologiczne i genetyczne z każdym upływającym rokiem przybliżają nas do poznania prawdy. Książka pisana jest językiem barwnym i bogatym, sprawiając, że całość czyta się szybko. Liczne fakty i ciekawostki wnoszą sporą ilość wiedzy, a lekkie pióro autora przyspiesza czytanie. Liczne postaci historyczne i burzliwe życie tamtych czasów zdaje się na nowo ozywać na kartach niniejszej publikacji.

"Tajemnice początków państwa polskiego 966" to porywająca i ciekawa książka, Robert F. Barkowski pisze bogatym piórem i posiada dużą wiedzę w omawianym temacie. Pozycja ta staje na wysokim poziomie, wnosząc wiele dość mało znanych faktów. Kładąc spory nacisk na tło historyczne, znaleziska archeologiczne oraz piśmiennicze. Pozycję tą czyta się niezwykle szybko i ciekawie. Wsiąkałem w ten różnorodny, a zarazem okrutny okres w historii. Wiedza historyczna miesza się z licznymi domysłami, sprawiając, że czytelnik po zakończeniu lektury ma spore pole do własnych przemyśleń. Pozycja bardzo porządnie napisane, która powinna przypaść do gustu nie jednemu miłośnikowi tamtego okresu historycznego. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
6 komentarzy
Unknown pisze...

Świetne realia historyczne.

Unknown pisze...

Chętnie zapoznam się z tą książką:)

Unknown pisze...

Na pewno po nią sięgnę, bardzo ładne ilustracje.

Unknown pisze...

książka wydaje się intrygująca :D

Unknown pisze...

zapowiada się interesująco :).

Unknown pisze...

Czytałam fragment tej książki i zrobiła na mnie dobre wrażenie.