środa, 18 maja 2016

Dziecko Odyna - Siri Pettersen

Email Edytuj post

Dziecko Odyna - Siri Pettersen


Dziecko Odyna - Siri Pettersen

Tytuł: Dziecko Odyna
Autor: Siri Pettersen
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Krucze pierścienie (tom 1)
Data wydania: 17 maja 2016
Liczba stron: 648


"Dziecko Odyna" autorstwa Siri Pettersen to emocjonująca lektura, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Autorka wstrząsnęła norweską literaturą fantasy rewelacyjnym i niesztampowym debiutem. Jest to pierwszy tom cyklu Krucze pierścienie, który daje elektryzującą zapowiedź pasjonującej i niebanalnej lektury. Okładka od razu przyciąga wzrok, aż miło wziąć ją w swoje ręce. Jest pięknie wykonana, a jednocześnie groteskowo straszna. Przenosimy się do świata magii, gdzie niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, a niecodzienna istota potrafi odmienić losy świata. Istota, która jest odmieńcem, której brakuje czegoś tak ważnego co stanowi o przynależności do jej świata...

W jedenastu krainach Ym nadchodzi czas Rytuału, magicznego obrzędu do którego przystępują piętnastolatkowie aby pokazać swoje umiejętności. W Everoi wszyscy potrafią czerpać i sprawiać, że Evna wypełnia ich ciała. Jednak Hirka nie posiada tego co wszyscy, nie posiada ogona i nie potrafi czerpać, co czyni z nią odmieńca i dziwadło. Hirka ma piętnaście lat i w najmniej oczekiwanym momencie dowiaduje się, że jest dzieckiem Odyna. Istotą, która budzi lęk i obrzydzenie, mitem, który przybył z innego, tajemniczego świata. Odróżnia ją brak ogona przez co budzi paniczny lęk. Zostaje ścigana i chcą ją zabić, jednak nie tylko ją. Przez prastare bramy przedostają się inne istoty, które są o wiele bardziej przerażające niż dzieci Odyna. Hirka musi ukrywać się w tajemnicy jeżeli chce przeżyć, tylko czy jej się to uda?

Powieść jest niezwykle oryginalna i wciągająca. Czyta się ją bardzo szybko i ani się obejrzymy to już przewrócimy ostatnią stronę. Bohaterowie zostali świetnie skonstruowani, bardzo polubiłem Hirkę oraz jej przyjaciela z dzieciństwa. Vetle i Rime również bardzo zapadają w pamięć. Postacie zostały ukazane z krwi i kości, dzięki czemu jeszcze ciekawiej się o nich czyta. W całej Norwegii książka została bardzo ciepło przyjęta i doczekała się sporego grona wiernych czytelników. Mi również książka się spodobała i nie mogłem się wręcz oderwać od lektury. Barwne i szczegółowe opisy, wartka akcja i ciekawe dialogi są mocną stroną tej pozycji. Styl autorki jest bogaty, a mnogość wątków nie pozwala się nudzić. Książka pełna jest symboliki i staro-nordyckich wierzeń. Liczne stare obyczaje zostały ciekawie opisane i nadają niepowtarzalny klimat całej powieści. Świat przedstawiony jest bogaty i spójny, sprawiający, że możemy się w nim zatracić na dłuższy czas. Mocny i barwny język, ciekawi bohaterowie i liczne metafory sprawiły, że z pewnością sięgnę po kolejny tom cyklu Krucze pierścienie. Ponieważ Pani Siri Pettersen zaskarbiła sobie moją ciekawość.

"Dziecko Odyna" to rasowa powieść fantasy, która powinna przypaść do gustu większości miłośników gatunku. Strach i groza przepełniają powieść w szczególności liczne lęki przed "czymś" nieznanym. Książka wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony i dostarczyła sporo emocji. Autorka pisze w sposób bardzo specyficzny i właśnie ta specyfika tak przyciąga do lektury. Rewelacyjny język, wyjątkowy i unikalny świat, silne emocje i liczne metafory sprawiają, że nie sposób się oderwać od lektury. Już nie mogę się doczekać na kolejne losy Hirki, postaci wyjątkowej, odważnej i silnie doświadczonej przez los. Przesłanie książki pokazuje, że zbyt łatwo odrzucamy osoby z pozoru inne i odmienne, zamiast starać się je poznać i zrozumieć. W szczególności gdy mogą okazać się wartościowymi i wrażliwymi osobami. Zakończenie zaskakuje dając uczucie lekkiego niedosytu i ochotę na kolejną dawkę lektury. Polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Rebis:

Wydawnictwo Rebis
25 komentarzy
Sylwia W. pisze...

Bardzo fajna pozycja. Jak wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam.

Wiktor Zwycięzca pisze...

Kusząca recenzja, kusząca. Coraz bardziej skłaniam się w stronę tej pozycji.

Claudia de Rodrigez pisze...

Może być interesująca, okładka bardzo mi się spodobała.;]

Majka Lato pisze...

Chętnie przeczytam, ciekawa recenzja.

Lejko Buuka pisze...

Zapowiada się interesująco :D!

Anne Heronton pisze...

Nie znam jeszcze tej serii, ale wydaje się interesująca.

Gerroor Ged pisze...

Chyba się na nią połaszczę :)

Cresto Mix pisze...

Zapowiada się interesująco.

Ricardo Allba pisze...

Zapisuję na listę do przeczytania:).

Allek Gonrovi pisze...

Słyszałem już niesamowite opinie o tej książce! Chyba muszę wybrać się do księgarni.

Yuri Ossaka pisze...

Zapowiada się zacnie, chętnie przeczytam.

Aemii Enekko pisze...

Czytałam fragment tej książki i zrobiła na mnie dobre wrażenie. Dam jej szansę za jakiś czas :D

Myukki - Chan pisze...

Jestem otwarta na każdy gatunek więc może się skuszę.

L.V.V. Sasha pisze...

Z pewnością w niedługim czasie zabiorę się za jej lekturę ;]

Yukka Amano pisze...

Lubię takie książki, może być to dobra pozycja.

Paula Jagoda pisze...

Sama nie wiem czy chciałabym sięgnąć po tę serię, ale kto wie...może się kiedyś za nią zabiorę.

Ania Lenna pisze...

Książka świetna polecam wszystkim!

Almead Alrack pisze...

Nie słyszałem jeszcze o tej książce, ale chętnie przeczytam. Może mi się spodoba :)

Happy Makane pisze...

Uwielbiam fantastykę, więc najprawdopodobniej skuszę się na tą pozycję.

Sayuri Veronique pisze...

Mnie się książka bardzo spodobała, czegoś takiego od dawna potrzebowałam.

Madziak M.S. pisze...

Wygląda na pozycję wartą przeczytania ;p

Lydia Beetlejuice pisze...

Dam jej szansę za jakiś czas :).

Koletea Mims pisze...

Zapowiada się zacnie, chętnie sięgnę ;)

Vigrio Salza pisze...

Przeczytałabym ją z wielką przyjemnością.

Anonimowy pisze...

Doskonala