sobota, 28 maja 2016

Mędrzec kaźni - Tomasz Kowalski

Email Edytuj post

Mędrzec kaźni - Tomasz Kowalski


Mędrzec kaźni - Tomasz Kowalski

Tytuł: Mędrzec kaźni
Autor: Tomasz Kowalski
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 17 lutego 2016
Liczba stron: 144


"Mędrzec kaźni" jest mroczną opowieścią o śmierci i różnej jej rodzajach. Historia kar śmierci jest bardzo długa i bogata, autor podjął się tego tematu i opisał go nad wyraz wnikliwie i interesująco. Kara śmierci jest najwyższą z kar za popełnione zbrodnie, dlatego budzi u większości ludzi duże emocje i wątpliwości natury etycznej. Tomasz Kowalski po mimo tego podjął się opisania i w pewien sposób wyjaśnienia istoty kary śmierci. Form zabijania jest niezwykle wiele, a ludzkość jest w tej materii niezwykle pomysłowa. Podczas lektury przyjdzie nam się o tym dobitnie przekonać.

Paryż wiosną roku 1939 jest miejscem niebezpiecznym i niespokojnym, gdyż wisi nad nim ponure widmo wojny. Poznajemy amerykańskiego dziennikarza, który planuje przeprowadzić nietypowy wywiad, jeden z najbardziej osobliwych w jego karierze. Przeprowadzić rozmowę z katem nie jest prosto, gdyż zadawane pytania muszą być taktowne, a jednocześnie budzące w czytelniku artykułu ciekawość. Starszy pan, który trudni się zawodem niemal tak starym jak świat może jeszcze bardzo zaskoczyć młodego dziennikarza. Plany Amerykanina mogą zostać nieoczekiwanie zweryfikowane.

Książka nie jest dla każdego i podczas lektury należy uzbroić się w mocne nerwy. Opisy są sugestywne i wpływają na wyobraźnię, a autor posługuje się bardzo obrazowymi opisami. Temat poruszany przez autora nie należy do lekkich, dlatego sięgając po tą książkę weźcie to pod rozwagę. Zasądzenie kary śmierci zawsze budzi nie małe kontrowersje, a Tomasz Kowalski opisał liczne wątki drastycznie i dosadnie. Akcja jest szybka i nie pozwala czytelnikowi się nudzić. Pozycja ta wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony. Ani przez moment się nie nudziłem, mało tego, klimat lektury został ze mną na długo po zakończeniu czytania. Co oznacza, że książka mi się spodobała. Z pewnością sięgnę po kolejne książki autora, ponieważ stwierdzam, że warto.

"Mędrzec kaźni" to książka głęboka i miejscami przerażająca, realistycznie przekazująca losy wielu ofiar kar śmierci. Lektura należy do mocnych, a twórcy należą się spore brawa za pracę włożoną w napisanie tej książki. Opisy gilotyn i procesu towarzyszącemu egzekucją potrafią wywołać gęsią skórkę na całym ciele. Książka trzyma w napięciu do samego końca, a podjęcie się tematu kary śmierci sprawia, że nie można przejść obok tej książki obojętnie. Ludzkie barbarzyństwo i okrucieństwo nie zmieniło się od wieków i na razie nie zanosi się aby coś miało się zmienić w tej materii. Książka zmusza do zastanowienia się i przemyślenia wielu kwestii. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
8 komentarzy
Lejko Buuka pisze...

Jestem otwarta na każdy gatunek więc może się skuszę.:D

Sayuri Veronique pisze...

Mam na nią ochotę już od pewnego czasu.

Anne Heronton pisze...

Koniecznie muszę ją zdobyć.

Gerroor Ged pisze...

Zaintrygowałeś mnie swoją recenzją :)

Allek Gonrovi pisze...

Jestem bardzo zainteresowana, lubię takie książki.

Myukki - Chan pisze...

Zapowiada się bardzo ciekawa lektura.

Ania Lenna pisze...

Koniecznie muszę po nią sięgnąć ;]

Anonimowy pisze...

A ja już czytałam i też mi się podobała :)