środa, 16 marca 2016

Tal - Zbigniew Białas

Email Edytuj post

Tal - Zbigniew Białas


Tal - Zbigniew Białas

Tytuł: Tal
Autor: Zbigniew Białas
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 30 września 2015
Liczba stron: 304


"Tal" to kolejna emocjonująca książka z pod pióra Zbigniewa Białasa. Przenosząca nas w okres międzywojenny, dostarcza sporej dawki emocji i charakterystycznego dla autora humoru. Jest to wciągająca powieść obyczajowo-kryminalna, która rozgrywa się w okolicach Sosnowca. Autor opisuje historię dwóch procesów sądowych z lat 1936-1939, które w tamtych latach wstrząsnęły opinią publiczną. Tworząc na tej podstawie książkę, nie raz wywołującą ciarki na plecach.

Wstrząsające procesy w Drugiej Rzeczpospolitej czekają na rozwikłanie. Społeczeństwo domaga się aby władza rozwiązała kontrowersyjne sprawy, guwernantki Gorgonowej, która została oskarżona o zabójstwo swojej podopiecznej oraz przedsiębiorcy Grzeszolskiego podejrzanego o otrucie swojej żony wraz z dwójką dzieci. Sprawy te powoli doprowadzają do ośmieszenia wymiaru sprawiedliwości, a na oskarżonego niema niezbitych dowodów.

Autor jak zwykle posługuje się językiem niebanalnym i barwnym, co i rusz zwodząc czytelnika. Do samego końca nie wiadomo jak skończy się książka, sprawiając, że czytanie kończymy w bardzo szybkim tempie. Fikcja literacka miesza się z faktami autentycznymi dając mieszankę iście wybuchową. Klimat lat 30 został jak najbardziej zachowany, za co autorowi należą się spore brawa. Umieszczenie akcji w Sosnowcu również okazało się dobrym pomysłem, ponieważ bardzo dobrze czytało mi się o wydarzeniach powieści i chłonąłem, każdą stronę z nieukrywaną ciekawością. Jest to rasowy kryminał, który powinien spodobać się większości miłośników gatunku jak i twórczości Zbigniewa Białasa. Zakończenie powieści zaskoczyło mnie dogłębnie, dlatego z ogromną ciekawością sięgnę po kolejne pozycje autora.

"Tal" to pozycja nietuzinkowa, w szczególności dla pasjonatów kryminałów, którzy powinni w tej książce znaleźć coś dla siebie. Na kartach powieści przeszłość nabiera kształtów, ukazując prawdziwe ludzkie dramaty. Powieść ukazuje liczne błędy popełniane przez sądy i skomplikowanie spraw o morderstwo, dając czytelnikowi doskonałą metaforę społeczeństwa. Jest to pozycja, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie i zmieniła już na zawsze. Dodanie elementów autentycznych tylko dodaje smaku całej powieści. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
5 komentarzy
Sylwia W. pisze...

Chętnie przeczytam, zapowiada się interesująco:)

Zakrecona pisze...

Ciekawa historia na pewno warta przeczytania.

Unknown pisze...

Bardzo fajna pozycja, jak wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam.

Unknown pisze...

Może być ciekawa, okładka bardzo mi się spodobała :D

Unknown pisze...

Książka wydaje się ciekawa.