środa, 16 marca 2016

Dekameron - Giovanni Boccaccio

Email Edytuj post

Dekameron - Giovanni Boccaccio


Dekameron - Giovanni Boccaccio

Tytuł: Dekameron
Autor: Giovanni Boccaccio
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 4 listopada 2015
Liczba stron: 848


"Dekameron" to symbol umiłowania wszystkiego co ludzkie, ludzkich zalet jak i wad. Rodzący się renesansowy humanizm przyciągnął mnie do lektury, za sprawą ciekawych opowieści w trochę już archaicznym stylu. Historie pełne są erotycznych perypetii, które zostały opisane ciekawie i ze smakiem. Książka jest inteligentna, ponadczasowa i posiada uniwersalne przesłanie dla czytelnika. Bohaterowie zostali wykreowani prawdziwie i realistycznie, ich losy potrafią zaintrygować. Jest to niewątpliwy plus tej pozycji.

Realia książki rozgrywają się podczas zarazy morowej we Włoszech, sprowadzając na ludzi ogrom strasznej śmierci. Florencjia spływa krwią i posoką, a udręczeni ludzie w wielkich męczarniach dokonują ostatniego żywota. Autor wiele razy zadaje pytania czy ów kara, która spadła na rodzaj ludzki tak okrutnie, jest przypadkiem czy zamierzoną karą Boską. Liczne grzechy, zepsucie i rozpusta ludzka jest dobitnie uwidoczniona na kartach tej książki. Tak bardzo, że została w połowie wieku XVI zaliczona do kościelnego indeksu ksiąg zakazanych. Pozostając w nim najprawdopodobniej po dziś dzień.

Giovanni Boccaccio stworzył ponadczasowy klasyk, potrafiący wzbudzić wypieki na twarzy podczas czytania. Lektura pisana jest językiem barwnym i bogatym, sprawiającym, że całość czyta się niezwykle ciekawie. W książce poruszane są motywy miłości w rożnych odsłonach, tej małżeńskiej jak i poza małżeńskiej. Autor nie powstrzymał się od wytknięcia przywar kościołowi co mogło za skutkować umieszczenie Dekameronu na kościelnym indeksie ksiąg zakazanych. Miłość, a raczej seks jest ukazany prawdziwie bez przekłamań pokazując jego blaski i cienie. Dobre jak i złe strony. Samo poruszanie tego tematu w tamtych konserwatywnych czasach było już skandaliczne. Pozycja ta jak najbardziej warta jest przeczytania, pokazująca ludzką prawdziwą naturę i słabość do łamania wszelkich zakazów.

"Dekameron" to dzieło jak na czasy w jakich powstało szokujące i kontrowersyjne. Wartość dzieła jest nieprzemijająca i ponadczasowa, pokazująca prawdziwy kunszt literacki. To perełka literatury klasycznej, przemawiająca do czytelnika z ogromną mocą. Giovanni Boccaccio sprawił, że zapałałem sympatią do jego twórczości i z pewnością nie raz powrócę do tekstów z pod jego pióra. Historie opisane na kratach książki na długo zapadły mi w pamięci za sprawą uniwersalnego, aktualnego przekazu. Polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
8 komentarzy
Unknown pisze...

Brzmi niezwykle interesująco!

Unknown pisze...

na pewno kiedyś po nią sięgnę

Unknown pisze...

Nie czytałam jeszcze pozycji tego autora, ale chyba pora to zmienić:)

Unknown pisze...

Mnie bardzo cieszy ten mocny nacisk na historię, lubię tego rodzaju książki.

Gerroor Ged pisze...

Może być interesująca, lubię książki historyczne i erotyczne ;p.

Unknown pisze...

Ciekawa recenzja, nie do końca moje klimaty ale jak zachwalasz to może się skuszę.

Ewa pisze...

Książka chyba idealnie wpasuje się w mój gust. Na pewno od kogoś pożyczę, a jak się zaczytam, to kupię :)

Anonimowy pisze...

super!