czwartek, 25 lutego 2016

Smok Jego Królewskiej Mości - Naomi Novik

Email Edytuj post

Smok Jego Królewskiej Mości - Naomi Novik


Smok Jego Królewskiej Mości - Naomi Novik

Tytuł: Smok Jego Królewskiej Mości
Autor: Naomi Novik
Cykl: Temeraire (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015
Liczba stron: 352


"Smok Jego Królewskiej Mości" to książka wyjątkowa, która pozostaje w pamięci czytelnika na długo po zakończeniu lektury. Smoki wykreowane przez autorkę są ciekawe, nieszablonowe i wiernie służą Imperium Brytyjskiemu w wojnie przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Książka to spektakularne połączenie fantastyki z powieścią historyczną z czasów napoleońskich. Naomi Novik pozwala pogrążyć się w świecie pełnym wojen, chaosu oraz magii. Gdzie wszystko jest możliwe.

Kapitan załogi HMS "Reliant", Will Laurence przystępuje do przejęcia francuskiej fregaty. Jednak nie spodziewa się na nim tak niespotykanego ładunku, a mianowicie jaja smoka, które bliskie jest wyklucia. Kapitan w niecodziennych okolicznościach zostaje opiekunem tego wyjątkowego gada i jego życie zmienia się nie do poznania. Smokowi nadaje dźwięczne imię Temeraire i przystępuje do Korpusu Powietrznego - brytyjskiej jednostki smoków. Przechodzi ciężkie szkolenie aby móc wspomóc swój kraj w walce z nadciągającymi siłami powietrznymi Napoleona.

Akcja książki jest szybka i wartka, nie sposób się nudzić ani przez moment podczas czytania. Bohaterowie zostali wykreowani ciekawie i z pomysłem. W szczególności przypadł mi do gustu smok Temeraire, którego zachowania i dialogi nie raz doprowadzały mnie do salw śmiechu. Jego opiekun Laurence również został stworzony realistycznie i bardzo przyjemnie czyta się również o jego perypetiach. W książce oprócz dużej dawki akcji nie zabraknie wątków przyjaźni, miłości oraz wielu intryg i spisków. Naomi Novik pisze językiem barwnym i lekkim, dzięki czemu lektura to prawdziwa przyjemność. Magiczny klimat bardzo przypadł mi do gustu, a Temeraire stał się jednym z moich ulubionych smoczych bohaterów. Naomi Novik dzięki tak rewelacyjnemu cyklowi "Temeraire" stała się jedną z moich ulubionych pisarek. Jej pióro jest barwne, bogate i treściwe przedstawiając sceny walk z prawdziwą lekkością. Z całą pewnością sięgnę po kolejne pozycje autorki.

"Smok Jego Królewskiej Mości" to przyjemna i szybka lektura, pełna humoru i dowcipnych dialogów. Zgrany duet Temeraire i Laurence'a daje mieszankę iście wybuchową. Autorka świetnie pokazała alternatywną historię wojen napoleońskich, za co należą się jej duże brawa. Naomi Novik to amerykańska autorka o polskich korzeniach, często wspominająca, że bardzo utkwiły jej w pamięci polskie baśnie i legendy. Będące inspiracją do wielu książek. Wprowadzenie smoków do wojen napoleońskich bardzo przypadło mi do gustu i ufundowało miły czas spędzony z książką. Autorka stworzyła bogaty i różnorodny świat, pełen charakterystycznych postaci. Dzięki szybkiej akcji i dużej dawce humoru powieść czyta się w błyskawicznym tempie, mając ciągle ochotę na więcej. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Rebis:

Wydawnictwo Rebis
5 komentarzy
Unknown pisze...

Super klimatyczna okładka :)

Unknown pisze...

Zapowiada się interesująco. Uwielbiam smoki ;p

Unknown pisze...

Bardzo fajna książka, jak wpadnie mi w ręce to nie omieszkam przeczytać.

Unknown pisze...

Cykl bardzo udany i godny polecenia.

Unknown pisze...

Podobała mi się również "Wybrana" Naomi Novik. Wciąga równie mocno!