środa, 3 lutego 2016

Ciałem rozumiem - Dawid Grosman

Email Edytuj post

Ciałem rozumiem - Dawid Grosman


Ciałem rozumiem - Dawid Grosman

Tytuł: Ciałem rozumiem
Autor: Dawid Grosman
Seria: Mistrzowie Prozy
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 7 października 2015
Liczba stron: 336


"Ciałem rozumiem" autorstwa Dawida Grosmana, to książka jednego z najznamienitszych izraelskich twórców nowoczesnej literatury. Powieść opowiada o miłości i zdradzie małżeńskiej, fantazjach, wyobcowaniu i obcości z pozoru bliskich sobie ludzi. Historie zawarte w dwóch nowelach, pokazują najbardziej skrywane ludzkie pragnienia. Dawid Grosman nie bez kozery jest jednym z najważniejszych pisarzy izraelskich. Co dobitnie pokazuje na stronach tej porywającej książki.

W pierwszej noweli poznajemy Szaula, który zostaje zdradzony przez swoją żonę Eliszewę. Romans tych dwojga oddziałuje w dziwny sposób na osobę samego Szaula, który jest zakochany również w kochasiu kobiety. Zdradzony mężczyzna nie mogąc sobie z tym poradzić tłumi całą sytuację w sobie. Dopiero po upływie dziesięciu lat, jest w stanie podzielić się swoimi uczuciami z bratową Esti. I powiedzieć jej o swym niepohamowanym pociągu do żony i jej oblubieńca. W kolejnej historii kobieta imieniem Rotem zmaga się ze swoimi relacjami z matką. Nie potrafi poradzić sobie ze wspomnieniami, które do tej pory wywierają na kobiecie ogromne piętno. Pewnego dnia postanawia przeczytać swojej umierającej matce, Nili pewne opowiadanie, które pomoże w pewien sposób rozwiązać tajemniczą relację z przeszłości. Pomiędzy Nili a młodym chłopcem, relację, która stała się źródłem wielkiego cierpienia.

W niniejszej publikacji mamy do czynienia z opowiadaniami niewielkich rozmiarów, które mimo to mają bardzo wiele do przekazania. Barwny bogaty język autora przyciąga do lektury, a wieloznaczne wątki sprawiają, że książka daje do myślenia. Proza Grosmana jest głęboka i wielowymiarowa, pokazująca szeroko pojęcie ludzkiej samotności. Teksty są zwięzłe, a jednocześnie dające do myślenia. Intymne opisy przeplatają się z emocjonującą narracją. Brak obecności drugiej osoby, wywołuje u bohaterów strach i niepokój, który autor pokazał nad wyraz wiarygodnie. Opowiadania o pragnieniu zrozumienia, to delikatna literatura, którą autor przestawił z klasą i wyczuciem.

"Ciałem rozumiem" to książka kryjąca w sobie wiele tajemnic, to emocjonalny ekshibicjonizm wciągający do ostatniej strony. Opowiadania pokazują liczne problemy: tęsknoty, samotność czy liczne niepokoje. Pozycję tą czyta się bardzo szybko, dzięki barwnemu językowi i uniwersalnemu przesłaniu. Dawid Grosman stawia liczne pytania, dając częstokroć niejednoznaczne odpowiedzi. Jeżeli macie ochotę na książkę, bogatą która zagwarantuje Wam nie tylko dobrą zabawę, ale również poszerzy światopogląd, zachęcam do przeczytania. Polecam!

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Świat Książki:

Świat Książki
5 komentarzy
Sylwia W. pisze...

Interesująca pozycja, z przyjemnością się z nią zapoznam.

Unknown pisze...

Kolejna warta uwagi pozycja, którą chciałbym przeczytać.

Unknown pisze...

Z pewnością po nią sięgnę:).

Unknown pisze...

Ciekawie się zapowiada, może akurat trafi w mój gust.

Anne Heronton pisze...

Udało Ci się mnie zaciekawić, na pewno sięgnę po tę książkę. Bo po Twojej recenzji stwierdzam, że warto :)