poniedziałek, 18 stycznia 2016

Upadek Hyperiona - Dan Simmons

Email Edytuj post

Upadek Hyperiona - Dan Simmons


Upadek Hyperiona - Dan Simmons

Tytuł: Upadek Hyperiona
Autor: Dan Simmons
Cykl: Hyperion (tom 2) | Seria: Artefakty
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 4 listopada 2015
Liczba stron: 611


"Upadek Hyperiona" to książka, która wypada jeszcze lepiej w porównaniu do rewelacyjnego tomu pierwszego. Dan Simmons roztacza przed swoimi czytelnikami zaskakujący świat, różnorodny i bogaty. Autor w swojej powieści z literackim wyczuciem i rozmachem przedstawia nam space operę najwyższych lotów. To pasjonująca opowieść pełna ludzkich słabości, kosmicznego ogromu i heroicznych bohaterów. Gdzie groza miesza się z bezsilnością, a terror obecny jest, za każdym rogiem. Zapraszam was zatem na planetę Templariuszy, gdzie wszystko jest możliwe. Tylko kim tak naprawdę jest Moneta?

Dzierzba dzierży w swych rękach los całej ludzkości. Sekretne Grobowce Czasu, z których pochodzi zaczynają się otwierać. Co może oznaczać rychłą zgubę dla rodzaju ludzkiego. Sztuczna Inteligencja, Bóg Maszyn, którego stworzyli ludzie może doprowadzić do zagłady ludzkości. Dlatego Hegemonia Człowieka skupia się na działaniach Dzierzby, Wygnańcy oraz SI odegrają nie małą rolę w ukształtowaniu się przyszłości. Zamierzchłe religie splatają się z techniką, która wykracza poza granicę rozsądku i pojmowania. Szał i amok rozsadza towarzyszy Hegemoni, a na planecie Templariuszy rozegrają się znów arcyważne wydarzenia. Gdzie zgroza przybiera różne oblicza.

Dan Simmons oddał w ręce swoich czytelników porządnie napisaną kontynuację, która zaskakuje i wciąga przez cały czas czytania. Liczne odkrycia naukowe i wszechogarniająca tajemnica są mocno odczuwalne podczas lektury. Czytanie rozpoczynamy w miejscu, w którym zakończył się tom pierwszy. Cykl ten jest już niemal kultowy i został wydany niezwykle starannie przez wydawnictwo Mag. Tom drugi przypadł mi do gustu jeszcze bardziej w stosunku do tomu pierwszego. Zawierając więcej ciekawych wątków fabularnych i intrygujących postaci. Jest to space opera na najwyższym poziomie sprawiająca, że szybka akcja i zaskakujące zakończenie dostarcza prawdziwej przyjemności z lektury tej książki. Autor po raz kolejny przedstawia nam znanych bohaterów, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Simmons stworzył postaci z krwi i kości, co sprawia, że łatwo można się do nich przywiązać. Wątki Dzierzby (Chyżwara) po prostu wciągają i trudno się od nich oderwać, na pewno sięgnę po kolejną pozycję z pod pióra Dana Simmonsa. Ponieważ mocno wciągnął mnie w świat swoich opowieści.

"Upadek Hyperiona" można śmiało porównać do cyklu "Diuna" Franka Herberta. Frank Herbert jak i Dan Simmons są pisarzami na najwyższym światowym poziomie i ich książki czyta się z nieukrywanym zachwytem. Jest to rewelacyjne science - fiction, które przyciąga bogactwem świata przedstawionego oraz wielowymiarowością wątków fabularnych. Cybrydy czy Intruzi niezwykle przyciągnęli mnie do lektury, bogatym opisem i niesztampowością z jakim autor podszedł do ich stworzenia. Ogrom pracy włożonej w ten cykl, aż powala i plasuje Dana Simmonsa w czołówce moich ulubionych pisarzy. Jego książki wręcz się pochłania z zapartym tchem, aż do ostatniej strony. Czekam zatem z niecierpliwością na kolejne dwa tomy tej przerażającej opowieści i mam nadzieję, że będą równie udane. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
3 komentarze
Unknown pisze...

Nie znam jeszcze tej serii, ale wydaje się interesująca. Chyba się skuszę.

Gerroor Ged pisze...

Poprzedni tom był super, właśnie jestem w trakcie czytania i jak na razie czyta się rewelacyjnie ;}

Unknown pisze...

Lubię książki Dana Simmonsa więc z pewnością sięgnę.