poniedziałek, 25 stycznia 2016

Delirium. Trylogia - Lauren Oliver

Email Edytuj post

Delirium. Trylogia - Lauren Oliver


Delirium. Trylogia - Lauren Oliver

Tytuł: Delirium. Trylogia
Autor: Lauren Oliver
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 10 sierpnia 2015
Liczba stron: 900


"Delirium. Trylogia" opowiada o świecie, w którym obywatele poddawani są Remedium, tak zwanej operacji poprzez, którą nie mogą doznawać uczucia miłości. Lauren Oliver przedstawia mroczną rzeczywistość, gdzie ludzie są okaleczani i prowadzą monotonną i rutynową egzystencję. W niniejszym tomie zawarte są powieści: Delirium, Pandemonium, Requiem oraz opowiadania Hana, Annabel, Raven i Alex. Remedium na różnych ludzi działa inaczej i trudno jest jednoznacznie przewidzieć skutki jego działania.

Lena jest nastolatką, której przyszło żyć w czasach gdy rząd USA trzyma obywateli twardą ręką. Wprowadza różnego rodzaju prawa i nakazy, jednym z nich jest zabieg, który ma na celu pozbawienie obywateli wyższych uczuć. Dziewczyna zbliża się do wieku, w którym ma zostać poddana obowiązkowemu zabiegowi na straszną chorobę zwaną - amor deliria nervosa. Potocznie zwana jest uczuciem miłości. Gdy ma już dojść do zabiegu Lena poznaje Alexa. Tajemniczego chłopaka, w którym od razu się zakochuje. Czy będzie w stanie przeciwstawić się dla niego prawom i nakazom rządu USA? Czy choroba określana mianem amor deliria nervosa okaże się dla niej zagrożeniem czy wybawieniem? Jednak stanie się coś, czego oboje nie mogli przewidzieć...

Książka jest miłym zaskoczeniem i czyta się bardzo szybko i ciekawie. Trylogię Delirium pochłonąłem niemal jednym tchem, wsiąkając od pierwszej do ostatniej strony. Autorka pisze językiem barwnym i ciekawym, sprawiając, że książka przykuwa uwagę. Bohaterowie zostali wykreowani z krwi i kości dzięki czemu potrafią wzbudzić emocje u czytelnika. Nad wyraz polubiłem Lenę, która posiada niebanalny charakter i rozwija się z biegiem upływu fabuły. Świat wykreowany przez autorkę jest okrutny, i brutalny. Lauren Oliver sprawiła, że czytelnik wpada w jej wykreowany świat doszczętnie. Walka o przetrwanie oraz ciężkie warunki egzystencji sprawiają, że książka przykuwa uwagę. Strach przepełnia książkę i wylewa się z jej kartek. Główna bohaterka nie dość, że musi zmagać się z okrutnym światem to na dodatek musi jeszcze walczyć o swoją miłość. Trylogia zamyka wiele rozdziałów, znajdziemy w niej sporo zamkniętych wątków i nierozwiązanych pytań. Nie odnajdziemy jednoznacznych odpowiedzi, a zakończenie pozostaje niejako otwarte. Pozostawiając furtkę autorce na napisanie kolejnej części.

"Delirium. Trylogia" to ciekawa historia, napisana we wciągający sposób. Odnajdziemy w niej miłość, akcję, zróżnicowane wątki fabularne i trudne decyzje z jakimi muszą się zmagać nasi bohaterowie. Całość jest lekka, jednak nie banalna. Specyficzny klimat książki trzyma przez cały czas czytania, a bohaterowie zapalczywie walczą o przetrwanie. W książce mamy dużo tajemnic, intryg oraz zaskakujących rozwiązań. Przez co powieść jeszcze bardziej wciąga. Książkę czytało mi się niezmiernie szybko i ciekawie. Z pewnością sięgnę po kolejne pozycje autorki, ponieważ stwierdzam, że na prawdę warto. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Otwartemu:

Wydawnictwo Otwarte
4 komentarze
Unknown pisze...

Chciałabym przeczytać tę książkę, bo fabuła nieźle zakręcona :-)

Unknown pisze...

Intrygującą recenzja, zapowiada się ciekawie.

Unknown pisze...

Brzmi interesująco, zdecydowanie moje klimaty. Chętnie przeczytam :).

Unknown pisze...

Kusisz! właśnie teraz mam ochotę na książkę w tym stylu:D