poniedziałek, 25 stycznia 2016

Bóg, honor, trucizna - Robert Foryś

Email Edytuj post

Bóg, honor, trucizna - Robert Foryś


Bóg, honor, trucizna - Robert Foryś

Tytuł: Bóg, honor, trucizna
Autor: Robert Foryś
Cykl: Gambit hetmański (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 10 września 2014
Liczba stron: 424


"Bóg, honor, trucizna" to książka autorstwa Roberta Forysia, która opowiada o losach XVII-wiecznej Polski. Zabiera czytelników do świata owładniętego knowaniami, intrygami i podstępną polityką. Honor w takim świecie zaczyna znaczyć coraz mniej, a pieniądze stanowią największą wartość. Spiski zakrojone są na ogromną skalę, gdzie nawet sojusznikom nie można ufać. Gra rozgrywa się na wszystkich frontach, bez cienia skrupułów.

Przenosimy się do roku 1671, do Francji. Gdzie Maria Kazimiera d’Arquien, zwana Marysieńką Sobieską widuje się z kardynałem de Bonzim, będącym ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV. Dama jest również francuskim szpiegiem, mającym za zadanie doprowadzić do detronizacji Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Marysieńka była gotowa na wiele aby dopiąć celu, dlatego nie przebierała w środkach. Była szyją, która kręciła mężczyznami u szczytu władzy. Rozgrywała potężne intrygi z innymi wielkimi kobietami tamtego okresu, aby zawładnąć koroną Rzeczypospolitej. Matka, żona i wreszcie kochanka zapisała się wielką mądrością i przebiegłością na kartach historii. Pokazując mistrzostwo w przebiegłej grze pozorów.

Powieść wciąga, a umieszczenie historii w XVII-wiecznej Polsce jak najbardziej przypadło mi do gustu. Autor pisze językiem bogatym i potrafi przenieść czytelnika w opisywane realia historyczne. To niebywały talent, ale Forysiowi jak najbardziej się udało. Losy wielkich kobiet tamtych czasów jak najbardziej przyciągają do lektury, co i rusz budząc wypieki na twarzy. Historia Marii Kazimiery d’Arquien, żony Jana III Sobieckiego, Eleonory Habsburżanki, małżonki Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz Gryzeldy Zamoyskiej jego matki, potrafi nie raz zaskoczyć. Autor opisuje niezwykle trudne czasy Rzeczpospolitej oraz intrygi Marysieńki i innych potężnych kobiet tamtego burzliwego okresu. W książce nie zabraknie również skandali, knowań, wojen politycznych i seksu. Powieść śledzi się z zapartym tchem, od pierwszej do ostatniej strony. Wątki fabularne są ciekawie skonstruowane, które interesująco się czyta. Bohaterowie są prawdziwi z krwi i kości, co sprawia, że książkę czyta się jeszcze ciekawiej. Chętnie sięgnę po następny tom z pod pióra tego autora.

"Bóg, honor, trucizna" to dobra książka, zawierająca realistyczne tło historyczne i prawdziwych bohaterów. Choćby Bogusława Tynera i Charlotty Mesire, o których czytało mi się nad wyraz interesująco. Styl autora jest barwny i bogaty, a fabuła potrafi nie raz zaskoczyć. Książkę czyta się dość szybko, a poczynania agentów potrafią wciągnąć złożonością i bogactwem wątków. Gra o władzę trwa jednak nadal i na jej zakończenie musimy poczekać do kolejnych tomów. Z pewnością po nie sięgnę, ponieważ wciągnęły mnie losy bohaterów i rozpoczętych, a nie dokończonych wątków. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Otwartemu:

Wydawnictwo Otwarte
6 komentarzy
Zakrecona pisze...

Marzę o tej książce, muszę ją dorwać :)

Unknown pisze...

Bardzo mnie zachęciła Twoja pozytywna recenzja, tak więc po tę książkę sięgnę na pewno.

Unknown pisze...

Ostatnio dużo słyszałem o tej książce i bardzo chciałbym ją przeczytać.

Unknown pisze...

Bardzo ładna okładka i ciekawa recenzja zachęcają do przeczytania :D

Unknown pisze...

Kolejna warta uwagi pozycja, którą chciałabym przeczytać.

Unknown pisze...

Ciekawie się zapowiada, może akurat trafi w mój gust.