niedziela, 31 stycznia 2016

Bazar złych snów - Stephen King

Email Edytuj post

Bazar złych snów - Stephen King


Bazar złych snów - Stephen King

Tytuł: Bazar złych snów
Autor: Stephen King
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 5 listopada 2015
Liczba stron: 672


"Bazar złych snów" to zbiór najnowszych opowiadań Stephena Kinga, mrożących krew w żyłach i wywołujących gęsią skórkę na karku. Opowiadania potrafią wciągnąć od pierwszej do ostatniej strony. Przed trzydziestu pięciu laty ukazał się pierwszy zbiór opowiadań autora, zatytułowany "Nocna zmiana". Olśniewając czytelników i budząc dogłębna grozę. Powróćmy zatem do mrocznego świata wykreowanego przez Kinga. Gdzie strach czai się za każdym rogiem...

Jednym ze wspólnych motywów, który łączy opowiadania jest próba zanalizowania ludzkiej moralności i dokonanych uczynków podczas życia. Motyw winy i kary jest tu bardzo zauważalny, a wątki z życiem pozagrobowym w tle są bardzo często wykorzystywane przez autora. W zbiorze znajdują się opowiadania takie jak "Nekrologi", w którym to felietonista zabija ludzi, aby później pisać ich nekrologi lub "Życie po życiu", gdzie główny bohater umiera na raka. Ciągle przeżywając swoje życie na nowo, powtarzając w kółko te same błędy. Jeszcze w kilku tekstach powtarzany jest motyw rozpamiętywania swoich występków przez głównych bohaterów. Do gustu przypadło mi również opowiadanie "Wydma" opowiadające o starym sędzi, który pływał kajakiem na pewną niezamieszkałą wyspę. Na owej wyspie widywał wypisane na piasku nazwiska ludzi, którzy ginęli następnie w dziwnych okolicznościach.

Opowiadania zaserwowane w tym zbiorze bardzo przypadły mi do gustu, nie raz wywołując gęsią skórkę na plecach. Stephen King teksty wybrane do tego zbioru opatrzył niedługim wstępem, który przybliża czytelnikowi powstanie danego utworu. Wierni czytelnicy powinni poczuć się usatysfakcjonowani i przeczytać tą książkę z nieukrywanym zadowoleniem. Pomimo sporej objętości czytanie przebiegło dość szybko, ze względu na bogaty i barwny język autora. Zróżnicowanie fabularne opowiadań sprawiło, że nie nudziłem się podczas lektury. Z książki możemy dowiedzieć się również o inspiracjach autora, które pomogły mu podczas pisania opowiadań. Stephen King bawi się tutaj motywami, co sprawia, że czytelnicy również odczuwają większą frajdę podczas czytania. Jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników autora oraz osób lubiących naprawdę dobre książki grozy.

"Bazar złych snów" to rewelacyjny zbiór tekstów mistrza, który mocno zahacza o tematykę egzystencjalną. King jak zwykle straszy swoich czytelników, lecz poza tym stara się nakłonić ich do refleksji i zadumy nad własnym życiem. Autor omawia motywy choćby: starości, przemijania czy śmierci. Pozycja ta pokazuje bogaty kunszt pisarski autora i sprawia, że nie będziemy mogli się od niej oderwać. Mam nadzieję na kolejny taki zbiór autora, ponieważ przednio się bawiłem podczas czytania tej książki. Jeżeli poprzednie książki Kinga przypadły Ci do gustu, to i tej drogi czytelniku nie możesz przeoczyć. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
5 komentarzy
Sylwia W. pisze...

Nawał spraw na głowie i książek do przeczytania. Lecz na tą pozycję koniecznie muszę znaleźć czas :)!

Zakrecona pisze...

Zapowiada się ciekawie, chętnie sięgnę.

Wiktor Zwycięzca pisze...

Fajna i klimatyczna okładka :D

Michał Adamowicz pisze...

Przeczytałem, ciekawe postacie i wartka akcja. Godna lektura.

Leluch Poleluch pisze...

Już zapisałem na listę do przeczytania, niebawem przyjdzie na nią kolej:]