wtorek, 17 listopada 2015

Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia - Neil Gaiman

Email Edytuj post

Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia - Neil Gaiman


Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia - Neil Gaiman

Tytuł: Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia
Autor: Neil Gaiman
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 4 września 2015
Liczba stron: 344


"Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia" to zbiór licznych krótszych form literackich jak i nieco dłuższych opowiadań. Neil Gaiman pisarz już kultowy po raz kolejny pokazuje swój talent pisarski. W książce znajdziemy liczne magiczne i fantastyczne stwory, jak choćby: duchy, wampiry, gargulce czy spersonalizowane miesiące roku. Nie zabraknie również Cienia znanego z Amerykańskich bogów. Zróżnicowanie przedstawionych tekstów jest zauważalne na pierwszy rzut oka, wciągając czytelnika różnorodnością i humorem. Nastrój przedstawiony w tej pozycji jest wyjątkowy, mroczny, a zarazem barwny i humorystyczny. Każdy powinien znaleźć w tej książce coś dla siebie.

Neil Gaiman oddaje w ręce swoich czytelników kolejny zbiór fantastycznych opowieści, które przenoszą nas w niesamowity świat. Autor porusza się pomiędzy życiem i śmiercią, a opisywane historie poruszają dogłębnie. Realność miesza się z niesamowitością, sprawiając wrażenie oszołomienia. Neil Gaiman to jeden z najpłodniejszych pisarzy naszych czasów, który pisze tak różnorodnie i prawdziwie, że nie sposób pozostawić jakiegokolwiek tekstu nieprzeczytanego. Opowieści poruszają zmysły oraz wyobraźnię, co jest chyba najważniejsze i najprzyjemniejsze w czytaniu książek.

Nie zawiodłem się na tej pozycji, jak również na poprzednich książkach Neila Gaimana. Historie przedstawione w tej pozycji dostarczają nam dobrze już znanego stylu oraz pokazują kilka na prawdę ciekawych pomysłów i koncepcji. Autor przełamuje utarte konwencje i bawi się formą w sposób zaciekawiający czytelnika. Wątki fabularne przedstawionych tekstów zaciekawiają i nie raz potrafią porządnie zaskoczyć. Gaiman przedstawiając liczne opowieści o duchach czy mrocznych snach pozwala czytelnikowi nie raz się zamyślić. Pomyśleć o rzeczach wyższych, ulotnych i nienamacalnych. Z pozoru banalne historie posiadają drugie dno, sprawiając, że nie raz przystaniemy na chwilę podczas czytania aby się zastanowić nad ich przesłaniem. Neil Gaiman stara się pokazać otaczającą nas rzeczywistość jakby w krzywym zwierciadle, pokazuje jej brzydotę i piękno zarazem.

"Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia" sprawia, że czas poświęcony lekturze na pewno nie będzie stracony. Pisarz takiego formatu w każdej książce stara się przekazać to "coś" swoim czytelnikom. Sprawić aby zastanowili się choć trochę i pomyśleli nad fundamentalnymi kwestiami. Pozycja przypadnie do gustu na pewno miłośnikom autora, dla osób, które jeszcze go nie znają będzie to ciekawe doznanie. Ponieważ pisarstwo Gaimana po pierwszym kontakcie na długo pozostaje w pamięci. Książka przypadnie również do gustu miłośnikom krótkiej formy oraz fanom mrocznych historii. W tym zbiorze każdy czytelnik powinien znaleźć coś dla siebie. Gdzie podczas lektury nie raz nasz umysł zostanie poddany nie jednej próbie i będziemy musieli odgadnąć cóż autor chciał nam przekazać. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
4 komentarze
Unknown pisze...

zdecydowanie muszę się za nią zabrać :]

Unknown pisze...

Od dawna miałam chęć przeczytać tą książkę, teraz moja chęć jeszcze się powiększyła.

Unknown pisze...

Chyba muszę wybrać się do księgarni!:)

Unknown pisze...

Zapowiada się interesująco. Uwielbiam Gaimana :D