sobota, 21 listopada 2015

Folklor Świata Dysku - Terry Pratchett, Jacqueline Simpson

Email Edytuj post

Folklor Świata Dysku - Terry Pratchett, Jacqueline Simpson


Folklor Świata Dysku - Terry Pratchett, Jacqueline Simpson

Tytuł: Folklor Świata Dysku
Autor: Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 20 października 2015
Liczba stron: 360


"Folklor Świata Dysku" stara się przeanalizować liczne mity i legendy występujące w Świecie Dysku. Terry Pratchett wraz z Jacqueline Simpson starają się w zabawny, a miejscami dosadny sposób opisać i rozłożyć na czynniki pierwsze zwyczaje, bohaterów legend, które autor wykorzystał do stworzenia jednego z najbardziej oryginalnych uniwersów fantasy. Fantastyczny "Świat Dysku" jest zwierciadłem naszego świata i pokazuje wiele jego cech w krzywym zwierciadle. Dzięki czemu wielu czytelników ma przednią zabawę w odszukiwaniu różnic i podobieństw pomiędzy folklorem naszego świata, a "Światem dysku".

Legendy, mity i baśnie tworzą nasz świat, to właśnie historia wyznacza to kim jesteśmy. To dzięki tym licznym opowieścią wiemy z kąt przybyliśmy i gdzie są nasze korzenie. Jednak niestety spora ilość tej wiedzy bardzo często zostaje zapomniana, jak choćby o Plemionach lechickich, które były bardzo ważną częścią naszej historii. Wiedza o potężnej, dawnej Lechii po woli znów wychodzi na światło dzienne. Dzięki licznym osobą, które nadal dbają o dawną pamięć. W Świecie Dysku jest podobnie, tylko dbanie o pamięć pozwala przetrwać legendą i zwyczajom o potężnych bogach, wampirach, trollach cz sadystycznych władcach. Książka ta, to obszerne kompendium wiedzy na temat uniwersum Pratchetta. Pozycja pokazuje dokładnie w jaki sposób autor budował ten niesamowity świat. Osoby nie znające nadto folkloru Wielkiej Brytanii będą mogli dzięki tej pozycji zgłębić ten temat nieco głębiej. Liczne legendy i podania zostają ciekawie omówione, z humorem i dystansem. Jacqueline Simpson współautorka książki z wykształcenia folklorystka wyjaśnia i omawia wiele pratchettowych inspiracji. Bogato przedstawiona bibliografia również pozwala zgłębić rozległą tematykę folkloru już samemu. Zaręczam, że na prawdę warto.

"Folklor Świata Dysku" jest pozycją obowiązkową dla fanów "Świata Dysku", która pozwala poznać całe uniwersum jak i samego autora nieco lepiej. Książka pokazuje, że Terry Pratchett czerpał pełnymi garściami z mitologii i podań aby stworzyć wymyślony przez siebie świat. Adaptując na swoje potrzeby elementy, które wydały się mu przydatne i interesujące. Nawet poszczególne miejsca czy zjawiska zostały zaczerpnięte z licznych legend. Co nie umniejsza autorowi w jego dziele i dorobku. Wręcz przeciwnie! Jest to prawdziwą sztuką aby wydobyć elementy z otaczającego nas świata i przerobić je na swoją modłę i użytek. Tak na prawdę ta sztuka udaje się na prawdę nielicznym. Dzięki lekturze odwiedziłem się wielu inspirujących wiadomości i faktów. Sir Terry jest niedoścignionym wzorem jeżeli chodzi o pisarstwo fantasy. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
8 komentarzy
Unknown pisze...

Może kiedyś przeczytam, jak wpadnie mi w ręce. Świat Dysku jest po prostu rewelacyjny :)

Unknown pisze...

Ostatnio dużo słyszałam o tej książce i bardzo chciałabym ją przeczytać.

Unknown pisze...

Przeczytałem, polecam :D

Unknown pisze...

Narobiłeś mi wielkiej ochoty na tę pozycję :P

Unknown pisze...

Szkoda, że to nie kolejny tom Świata Dysku, ale i tak z pewnością przeczytam.

Unknown pisze...

Koniecznie muszę się z nią zapoznać ;)

Unknown pisze...

Jestem fanką Pratchetta więc na pewno przeczytam.

Unknown pisze...

Może być ciekawa =]