czwartek, 15 października 2015

Łuska w cieniu - Rachel Hartman

Email Edytuj post

Łuska w cieniu - Rachel Hartman


Łuska w cieniu - Rachel Hartman

Tytuł: Łuska w cieniu
Autor: Rachel Hartman
Seria: Serafina
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 26 sierpnia 2015
Liczba stron: 480


"Łuska w cieniu" autorstwa Rachel Hartman opowiada kolejne przygody Serafiny, pokazując wewnętrzne zmagania bohaterki oraz kwestie wrogości i nietolerancji. Opisy scen gry Serafiny oraz pokazanie wątku muzycznego zasługują na jak największe uznanie. Jest to fantastyka przez duże F, gdzie mnogość ciekawych postaci oraz zapierających dech w piersi wątków po prostu przyprawia o wypieki na twarzy. Większość bohaterów przyciąga złożonością charakterów, a lektura dostarcza nam coraz więcej nurtujących pytań, które domagają się udzielenia odpowiedzi.

Powracamy do królestwa Goreddu, miejsca gdzie smoki i ludzie starają się koegzystować obok siebie. W świecie gdzie tak ciężko utrzymywana równowago może się zawalić w każdej chwili. Przyszło żyć nietuzinkowym istotom. Istotom, które są jednocześnie ludźmi i smokami. Pod groźbą śmierci muszą ukrywać swą niezwykłą naturę. Serafina jest jedną z nich, poprzez nieprzewidziane zbiegi okoliczności została wmieszana w wielką wojnę między ludźmi i smokami. Gdy intrygi, spiski i knowania rozciągają swe macki ona zostaje zmuszona do wyruszenia w pełną niebezpieczeństw podróż. Postanawia położyć kres tej krwawej i brutalnej wojnie. Potężna magia daje o sobie znać, a na horyzoncie pojawia się druga pół-smoczyca, która posiada wielką i niebezpieczną moc. Potrafi przejmować kontrolę nad ludzkimi umysłami. Czy Serafinie uda się oprzeć jej zdolnością? Czy uda się jej powstrzymać bezsensowny rozlew krwi?

Rachel Hartman oddała w nasze ręce dopracowaną kontynuację, która przekonuje barwnymi postaciami i interesującymi wątkami fabularnymi. Serafina jest szesnastolatką, która dzięki wielkim umiejętnością została asystentkom nadwornego kompozytora. Jej postać potrafi wzbudzić sympatie i ciekawie czyta się o jej perypetiach, po mimo nieco oschłego charakteru. Ciekawą postacią jest również księżniczka Glisselda, która została wyraziście nakreślona przez autora i wnosi mocny akcent do całej książki. Wątek miłosny występujący w książce przekonuje i oddaje dość wiernie odczucia nastolatki. Pokazuje miłość dwojga bardzo młodych i niedoświadczonych ludzi, którzy wchodzą dopiero w dorosłe życie. Książka powinna spodobać się młodym czytelniczkom, które tak samo jak główna bohaterka przechodzą podobne rozterki. Lektura powieści jest emocjonująca, a autorka potrafi dozować napięcie i doskonale operuje stworzonymi postaciami. Spiski oraz intrygi są utworzone niezwykle pomysłowo i potrafią przykuć uwagę czytelnika. Postacie Luciana Kiggsa oraz Glisseldy zachęcają do lektury, a wątki fabularne nie raz zaskakują. Koniecznie muszę sięgnąć po następny tom z cyklu "Serafina", ponieważ Rachel Hartman rozpaliła moją ciekawość niemal do czerwoności.

"Łuska w cieniu" skierowana jest głównie dla młodzieży, choć i starsi czytelnicy powinni odnaleźć w niej coś dla siebie. To fantastyczna opowieść pełna magii, smoków i szybkich zwrotów akcji. Najlepiej zacząć czytać od tomu pierwszego aby mieć lepsze rozeznanie w fabule. Książka ani przez moment nie nudzi, stając się pozycją wręcz obowiązkową dla miłośników fantastyki. Rachel Hartman wykreowała bogaty i różnorodny świat opanowany przez smoki, który urzeka swoją głębia i zróżnicowaniem. Książka pozwala czytelnikowi oderwać się od szarej rzeczywistości choć na pewien czas. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
3 komentarze
Claudia de Rodrigez pisze...

Z przyjemnością sięgnę

Neris Iko pisze...

Nie czytałam jeszcze Serafiny, ale mam w planach po twojej recenzji.

Majka Lato pisze...

Może kiedyś przeczytam.