sobota, 24 października 2015

Terror - Dan Simmons

Email Edytuj post

Terror - Dan Simmons


Terror - Dan Simmons

Tytuł: Terror
Autor: Dan Simmons
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 24 czerwca 2015
Liczba stron: 692


„Terror” autorstwa Dana Simmonsa, autora ponadczasowego „Hyperiona” zabiera swych czytelników w kolejną mrożąca krew w żyłach podróż. Powieść gdzie z literackim wyczuciem autor przedstawia zdarzenia mające miejsce podczas jednej z najbardziej tajemniczych i tragicznych wypraw na biegun polarny. To pasjonująca opowieść pełna ludzkiej zawiści, lodowatej pogody i heroicznych bohaterów. Gdzie groza miesza się z bezsilnością, a terror rozciąga swe śmiercionośne macki.

Jest maj roku 1845, dwa statki HMS Terror oraz HMS Erebus płyną w stronę północnych wybrzeży Kanady. Sir John Franklin prowadzi ekspedycję badawczą w tak niebezpieczne rejony, aby znaleźć możliwość opłynięcia Ameryki Północnej. Takie odkrycie zaowocowałoby zaoszczędzeniem czasu w przemierzaniu drogą morską pomiędzy wybrzeżami Atlantyku i Pacyfiku. Ten ciąg przesmyków już nie jeden statek pociągną na dno, a członkowie wyprawy ze zgrozą podjęli się tej karkołomnej wyprawy. Od oficerów poprzez prostych marynarzy zdało się dostrzec jakieś nieopisane napięcie i lęk. Długie miesiące spędzone w lodowatej temperaturze, mroku, chorobach, głodzie i lękach miały stać się niemal niczym wobec przyczajonej, nieopisanej grozy. Karmiącej się przerażeniem i śmiercią nieszczęsnych ofiar.

Dan Simmons po raz kolejny spisał się rewelacyjnie, precyzyjnie i z wielką szczegółowością podszedł do stworzenia tej książki. Autor oparł się po części na pradawnej eskimoskiej legendzie, przerażającej bestialstwem i atmosferą przerażającą realizmem. Powieść pisana jest językiem bogatym i barwnym, sprawiając, że książkę się wręcz pochłania. Koszmar i groza są wszechogarniające. Stwór tropiący zdezorientowanych i nieszczęsnych członków załogi potrafi wzbudzić prawdziwe lęki. Karmiąc się ich strachem i złem, staje się bestią stojącą na niemal wyższym poziome ewolucji. Wątki fabularne zostały skonstruowane szczegółowo i drobiazgowo, tworząc klimat iście przytłaczający. Atmosfera przerażenia i okrucieństwa wypełnia książkę, a szybko pędząca akcja przyspiesza czytanie. Z pewnością jeszcze nie raz sięgnę po książki autora, ponieważ stwierdzam, że na prawdę warto. Najstraszniejsze w całej historii przedstawionej przez autora jest to, że jest niemal wiarygodna.

„Terror” to połączenie historycznej powieści przygodowej z historią marynistyczną oraz sporą szczyptę horroru. Dan Simmons w prawdziwy i wiarygodny sposób pokazał prawdziwą historię tragicznej wyprawy. Gdzie walka z bezwzględną matką naturą budzi prymitywny lęk, a elementy fantasy dodają dodatkowego smaczku. Pomimo opisu wielkich przestrzeni książka jest miejscami, aż klaustrofobiczna, oblepiona mrokiem, chłodem i szaleństwem. Potwór, którego niejednokrotnie nie widać i tak budzi ogromne przerażenie. Historia pomimo objętości czyta się w szybkim tempie i pozostawia po sobie niedosyt i chęć na kolejną dawkę lektury. Dramat grupy śmiałków złapanych w lodową i mroźną pułapkę pozostaje na długo w pamięci czytelnika. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Vesper:

 Wydawnictwo Vesper
6 komentarzy
Zakrecona pisze...

Hyperion był super, więc i po tę z pewnością sięgnę.

Leluch Poleluch pisze...

Zainteresowałeś mnie tą książką, muszę ją przeczytać.

Vigrio Salza pisze...

Książka wydaje się warta uwagi.

Neris Iko pisze...

Jestem w trakcie czytania, mroczna i mocna. Ciekawe jak się skończy...

Koletea Mims pisze...

Słyszałam, że książka jest bardzo dobra, już dopisałam ją do swojej listy zakupowej :D.

Lydia Beetlejuice pisze...

Bardzo lubię takie klimaty i historie, teraz muszę ją dorwać.