niedziela, 25 października 2015

Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści - Howard Phillips Lovecraft

Email Edytuj post

Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści - Howard Phillips Lovecraft


Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści - Howard Phillips Lovecraft

Tytuł: Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści
Autor: Howard Phillips Lovecraft
Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: wrzesień 2012
Liczba stron: 792


"Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści" na pierwszy rzut oka przyciąga pokaźną objętością i piękną szatą graficzną. Książka ta zawiera ponadczasowe opowieści grozy wzbogacone mrocznymi i sugestywnymi grafikami Johna Coultharta, które doskonale wzbogacają klimat opowiadań. Jest to istny klasyk powieści grozy, który pisze piórem nie do podrobienia. Oprócz wspaniałych i wciągających opowiadań czytelnik dostaje również niesamowitą biografię Love­cra­fta. Opisującą pisarstwo autora, jego życie pełne licznych mroków, żądz i strachu. Samotnik z Providence dostarcza swoim czytelnikom mnóstwo nurtujących pytań, które domagają się odpowiedzi.

W skład tego niesamowitego zbioru wchodzi piętnaście opowiadań, które zostały ułożone w porządku chronologicznym. Teksty napisane w latach 1917-1935 stały się kultowe w dorobku autora. Mitologia Cthulhu stała się już kultowa, a autor stworzył dzieła tak różnorodne, że zapadają w pamięć czytelnika na długi czas. W zbiorze tym warte uwagi jest choćby opowiadanie "W górach szaleństwa" z przytłaczającym opisem architektury cyklopowego miasta-labiryntu. Zrobiło na mnie ogromne wrażenie także, "Przypadek Charlesa Dextera Warda", w którym dostrzec można motyw amerykańskich procesów o czary. "Muzyka Ericha Zanna" jak i "Święto" pokazują prawdziwy kunszt autora i wydobywają prawdziwą grozę i mrok z kolejną przewróconą stroną. Lovecraft wprowadzając elementy gotyku, metafizyki i najprawdziwszej grozy potrafi przerazić czytelnika niemal na śmierć. "Zew Cthulhu", "Dagon" czy opowiadanie tytułowej "Zgrozy w Dunwich" zmroziły mi krew w żyłach i sprawiły, że z pewnością nie raz sięgnę po kolejne niesamowite opowieści z pod pióra tego autora.

Lovecraft pisał tak nietuzinkowo i niepowtarzalnie, że jego utwory są nie do podrobienia, a jego styl jest rozpoznawany na całym świecie. Autor nigdy nie zobaczył swojego nazwiska na okładce książki. Dlatego z pewnością wielce by się zdziwił choćby tą publikacją, tak kunsztownie wydaną. Howard Phillips Lovecraft był przyjacielem po piórze drugiego wybitnego pisarza, Roberta E. Howarda. Autora między innymi Conana, Solomona Kane'a, Rudowłosej Sonii i innych porywających bohaterów. Można powiedzieć, że jeden był ojcem magi i miecza, a drugi opowieści grozy. Sam Stephen King mówił nie raz, że ogromną inspiracją dla niego były opowiadania Love­crafta. Całość niniejszego zbioru pisana jest językiem bogatym złożonym i wykwintnym, budującym niesamowity klimat i dodającym sporego smaczku lekturze. Maciej Płaza dokonał przekładu i opracowania opowiadań za co należą się mu ogromne brawa. Dzięki tytanicznej pracy włożonej przez tłumacza możemy cieszyć się tak doskonałą i wierną oryginałowi pozycją. Teksty zostały dopieszczone, dzięki czemu lektura to prawdziwa przyjemność. Pozycja praktycznie obowiązkowa dla fanów pisarstwa autora oraz dla miłośników czystej i prawdziwej grozy.

"Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści" zasługuje na wielkie uznanie za dokonanie wyboru opowiadań i ich wydanie. Utwory samotnika z Providence bronią się same i jak ktoś raz je przeczyta wsiąknie w nie już na zawsze. Styl tekstów autora jest bezbożny, bluźnierczy i pierwotny, godny poznania przez, każdego kto lubi prawdziwą i niebanalną literaturę. Potrafiący wzbudzić grozę u czytelnika, aż do szpiku kości. Każdy powinien znaleźć w nich coś dla siebie, jednak co dla niektórych mogą być one nieco za dziwne i za mroczne. To opasłe tomiszcze straszy co i rusz, dostarczając co podatniejszym czytelnikom długie godziny koszmarów nocnych. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Vesper:

 Wydawnictwo Vesper
8 komentarzy
Unknown pisze...

Rewelacyjny zbiór, jak najbardziej godny uwagi.

Unknown pisze...

Może kiedyś przeczytam.

Unknown pisze...

Nie czytałem jeszcze książek Lovecrafta, ale mam w planach po twojej recenzji.

Unknown pisze...

Marzę o tej książce, muszę ją dorwać. :)

Unknown pisze...

Mnie książka zachwyciła - strach, mrok i brak nudy!

Unknown pisze...

Sama nie wiem czy chciałabym sięgnąć po tę książkę, ale kto wie...może się kiedyś za nią zabiorę.

Yuri Ossaka pisze...

Lubię takie książki, może być to dobra pozycja.

Unknown pisze...

Uwielbiam opowiadania Lovecrafta. Z chęcią ją kiedyś przeczytam.