poniedziałek, 6 lipca 2015

Na ziemi obiecanej - Erich Maria Remarque

Email Edytuj post

Na ziemi obiecanej - Erich Maria Remarque


Na ziemi obiecanej - Erich Maria Remarque

Tytuł: Na ziemi obiecanej
Autor: Erich Maria Remarque
Seria: Perły Literatury
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 26 marca 2015
Liczba stron: 544


"Na ziemi obiecanej" jest ostatnią nigdy jeszcze niepublikowaną powieścią Erich'a Maria Remarque'a. Wybitnego pisarza literatury niemieckiej. "Na ziemi obiecanej" zaczął pisać na rok przed śmiercią, jest to opowieść o losach uchodźców niemieckich, w większości Żydów. Opowieść kończy się niespodziewanie, tak jak i życie autora.

USA kolebka wolności i marzenie, każdego uciekiniera szukającego oazy stabilizacji. Ludzie uciekający przed koszmarem wojny starają się zapomnieć o okropnościach prześladowań i ciągłego życia w strachu. Opowieść prezentowana na kartach książki nagle się urywa wraz ze śmiercią autora. Niemiecki wydawca dołącza szkice Remarque'a abyśmy mogli bliżej zapoznać się z jego planami na ukończenie powieści. Abyśmy choć trochę mogli poznać jego ostatnią literacką wolę.

Powieść doskonale pokazuje losy żydowskich emigrantów, jak także cyniczne zachowania Amerykanów. Realia drugiej wojny światowej są dla Amerykanów stosunkowo odległe, dopiero gdy ginie jakiś jej obywatel zdają sobie sprawę, że ta wojna również ich dotyczy. Z drugiej strony liczne talenta Amerykanów ujawniają się również podczas wojny. Choćby umiejętność do ubijania rozlicznych interesów na krzywdzie innych narodów. Autor pokazuje nam dobitnie swój punkt widzenia otaczającego nas świata, jednak jego myśl urywa się. Możemy jedynie domyślać się dokąd udałby się główny bohater, do Nowego Yorku lub może do Hollywood, albo zupełnie gdzie indziej. Pozostają nam jednak jedynie domysły i fantazje. Cóż napisałby autor gdyby jeszcze żył.

"Na ziemi obiecanej" poraża błyskotliwym językiem, literacki styl stoi na wysokim poziomie, a dialogi są prawdziwe i przekonujące. Brak zakończenia może być dla niektórych męczące i frustrujące, jednak pozostawia pole do uruchomienia własnej wyobraźni i kreatywności. E.M. Remarque był jednym z tych autorów, którzy potrafili pisać o niebywale trudnych sprawach w sposób prosty, a zarazem dosadny. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
7 komentarzy
Unknown pisze...

Jestem otwarta na każdy gatunek, więc może się skuszę.

Unknown pisze...

Czytałam fragment tej książki i zrobiła na mnie dobre wrażenie, dam jej szansę, za jakiś czas.

Unknown pisze...

Książka wydaje się naprawdę interesująca ^^

Unknown pisze...

Może być ciekawa, okładka bardzo mi się spodobała :D.

Gerroor Ged pisze...

Bardzo fajna pozycja, jak wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam.

Yuri Ossaka pisze...

Ciekawa historia na pewno warta przeczytania.

Unknown pisze...

Chętnie przeczytam, zapowiada się interesująco:)