poniedziałek, 6 lipca 2015

Czas polskich ułanów - Bohdan Królikowski

Email Edytuj post

Czas polskich ułanów - Bohdan Królikowski


Czas polskich ułanów - Bohdan Królikowski

Tytuł: Czas polskich ułanów
Autor: Bohdan Królikowski
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 3 kwietnia 2015
Liczba stron: 220


"Czas polskich ułanów" autorstwa Bohdana Królikowskiego to album zaiste bardzo ciekawy. Napisany ciekawym i barwnym językiem, potrafiący wciągnąć w trudne i niebezpieczne minione czasy. Nie spotkałem się wcześniej z twórczością autora jednak nie żałuję czasu poświęconego lekturze. "Przybyli ułani pod okienko"...zaczynajmy zatem recenzję.

Przystępując do lektury dostrzeżemy, że w książce opisane zostały losy brygad polskiej kawalerii. Walczącej we wrześniu roku 1939, które weszły w skład Grupy Kawalerii Generała Andersa. Opisane zostaną brygady takie jak: Nowogródzka, Mazowiecka, Kresowa, Wołyńska, a także Wileńska. Nie zabraknie również opisów licznych dziejów pułków wchodzących w skład Grupy jak i ich burzliwych losów, dowódców brygad i pułków. Autor pokazuje, że posiadamy w historii swego kraju bardzo wielu bohaterów i ludzi honoru. We wrześniu 1939 roku jak i później straty polskiej kawalerii były ogromne. Wielu oficerów trafiło do niewoli lub poniosło śmierć z rąk sowietów. Nie uraczymy tutaj literackiej fikcji, dostrzeżemy za to dokumentalną relację z dozą szkicu historycznego. Królikowski skorzystał z bardzo wielu źródeł informacji polskiej kawalerii. Autor posłużył się informacjami z licznych pamiętników, relacji z prywatnych kolekcji oraz wielu opracowań. Jest to bardzo ciekawa pozycja dostarczająca sporej dawki informacji na temat ważnej części naszej historii.

"Czas polskich ułanów" pozytywnie mnie zaskoczyła, dostarczając sporej dawki wiedzy o polskich bohaterach. Pozycja napisana bogatym językiem wciąga w swój świat, sprawiając, że nie sposób się od niej oderwać. Mogę spokojnie polecić tą pozycję miłośnikom historii jak i fanom taktyki wojskowej. Pozycja dobrze napisana i wydana. Oby więcej takich pozycji na naszym rynku. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Bellona:

Wydawnictwo Bellona
5 komentarzy
Zakrecona pisze...

Brzmi niezwykle interesująco, na pewno przeczytam.

Sylwia W. pisze...

Nie czytałam jeszcze pozycji tego autora, ale chyba pora to zmienić:)

Unknown pisze...

Mnie bardzo cieszy ten mocny nacisk na historię i podręcznikowość, bardzo fajna recenzja.

Unknown pisze...

Może kiedyś przeczytam.

Unknown pisze...

Na pewno po nią sięgnę, książka wydaje się naprawdę interesująca.