środa, 21 stycznia 2015

Paweł Zych, Witold Vargas - "Bestiariusz słowiański"

Email Edytuj post

 Paweł Zych, Witold Vargas - "Bestiariusz słowiański" Autor: Paweł Zych, Witold Vargas
Tytuł: Bestiariusz słowiański: Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach
Wydawnictwo: Bosz
Data wydania: 2012
Liczba stron: 208
Ocena: 5/6

"Bestiariusz słowiański: Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach" to kompletny zbiór demonów i licznych dziwnych stworów, które nawiedzały polskie ziemie. Potwory i liczne zmory czające się w legendach i podaniach wciągnęły mnie w swój świat. Przepiękne ilustracje, które przykuwają uwagę swoją drobiazgowością i szczegółowością są mocną stroną tej pozycji. Książka wciąga w świat przodków, którzy wierzyli w przedstawione w niej stwory. Bali się ich i czcili je, składając im ofiary i odprawiając dziwne, skomplikowane rytuały. Jest to obszerny katalog dziwnych bytów, pokazujący, że to co ludzkie i przyziemne przenika się z tym co nieuchwytne i tajemnicze. 

Już po pobieżnym przekartkowaniu książki zdajemy sobie sprawę, że jest to po prostu  katalogu dziwnych stworów i bytów. Bogato ilustrowany album, który można potraktować jako kompletne kompendium wiedzy o wszelkiej maści dziwnych stworach występujących na słowiańskich ziemiach. Całość utrzymana jest w klimacie tajemniczości i baśniowości, już sama okładka sprawia, że czytelnikowi towarzyszy uczucie niepokoju i ciekawości cóż kryje się w środku. W środku znajdziemy opisy takich stworów jak Gnieciuchy, Południce czy choćby Utopce. Grafiki wypadają prawdziwie i budzą grozę co jeszcze uwiarygodnia lekturę. Autorzy spisali się świetnie tworząc ten bogaty zbiór, polecić go można miłośnikom fantastyki i dawnych słowiańskich wierzeń. Promując przy tym mało popularne mity i legendy dawnych Słowian. Jedyne co można zarzucić tej pozycji to może za krótkie i mało treściwe opisy poszczególnych stworów, lecz nie umniejsza to atrakcyjności i unikatowości  tej książki. Oby więcej takich pozycji na naszym rynku.

"Bestiariusz Słowiański" wprowadza czytelnika w świat dziwów i niezwykłości, pozwalając choć odrobinę poznać wierzenia naszych przodków. Wydanie w twardej oprawie świetnie prezentuje się na półce, stanowiąc perełkę w księgozbiorze każdego fana fantastyki. "Bestiariusz" oferuje sporą dawkę wiedzy i informacji w szczególności dla młodszego odbiorcy, w przystępny sposób zachęcając do dalszego zgłębiania naszych korzeni i historii. Serdecznie polecam.

 Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
wydawnictwu Bosz:
Wydawnictwo Bosz

7 komentarzy
Lydia Beetlejuice pisze...

Bardzo ciekawa pozycja, z chęcią się z nią zapoznam :)

Almead Alrack pisze...

Posiadam i jak najbardziej mogę polecić. Obszerna pozycja i świetne ilustracje przyciągają do lektury.

Allek Gonrovi pisze...

Jak najbardziej w moim klimacie, muszę ją mieć!

Gerroor Ged pisze...

Zapowiada się interesująco.

Anne Heronton pisze...

Zapowiada się interesująco, chętnie przeczytam. Narobiłeś mi wielkiej ochoty na tę książkę :).

Leluch Poleluch pisze...

Mam na nią chrapkę już od pewnego czasu :D

Ivone pisze...

Książka wygląda ciekawie choć miałam nadzieję że opowiada jakąś historię w świecie naszych słowiańskich bożków przyznaje tgo trzeba w naszych księgarniach !
Jednakże książkę można wykorzystać do inspiracji stworzenia takiej książki, i tu ląduje + :D
Pozdrawiam Ivone