środa, 3 grudnia 2014

Piers Anthony - Xanth 9. Zakochany golem

Email Edytuj post

Piers Anthony - Xanth 9. Zakochany golem


Piers Anthony - Xanth 9. Zakochany golem
 
Autor: Piers Anthony
Tytuł: Xanth 9. Zakochany golem
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Seria/cykl wydawniczy: Xanth tom 9
Data wydania: 2014
Liczba stron: 384
Ocena: 5/6

„Xanth. Zakochany golem” to dziewiąty już tom serii fantasy dla młodzieży autorstwa Piersa Anthonego. Cykl ten po raz pierwszy został wydany jakiś czas temu bo w 1977 roku. Od tamtej pory został wydany w wielu krajach i cieszy się nadal niesłabnącym zainteresowaniem. Świat przepełniony magicznymi stworzeniami, przedmiotami poraża różnorodnością otaczającego świata. Całość okraszona jest specyficznym dla autora humorem, który dodaje całości wyjątkowego smaczku. Kultowy już cykl dzięki nowemu wydaniu zyskał jeszcze więcej na swojej baśniowości i niepowtarzalności.

Czas nie oszczędza również Binka, który doczekał się sędziwego wieku i tytułu dziadka. Z przyjemnością wyruszyłby na kolejną wyprawę, jednak czas i okoliczności nie sprzyjają ku temu. Przyjdzie nam śledzi z goła inną wyprawę, innego bohatera - golema Groundy’ego. Jest to postać o dość mizernych rozmiarach, maleńki wędrowiec postanowił sobie, że odnajdzie Stanleya Parowego - smoka rozpadliniarza. Do wyprawy dołączy również Bink, przyjaciel Chester oraz potwór spod łóżka imieniem Chrapek. Idąc za radą czarodzieja Humfreya, udają się do Wieży z Kości Słoniowej. Czy smoka czeka zgubny los? Czy naszym wędrowca uda się dotrzeć w jednym kawałku do celu wyprawy? Zapraszam do lektury, a na pewno się przekonacie.

Tak jak i w poprzednich tomach lektura jest lekka i przyjemna, okraszona specyficznym rubasznym humorem autora. Dostajemy znowu szeroką gamę różnorodnych, dziwnych bohaterów, którzy posiadają nietuzinkowe i niepowtarzalne cechy. Bohaterowie są stworzeni realistycznie i prawdziwie, dzięki czemu wsiąkamy w lekturę, aż do samego końca. Akcja pędzi w błyskawicznym tempie, wątki fabularne są interesująco poprowadzone, niejednokrotnie zaskakując rozwojem fabuły. Okładka została wykonana ciekawie, przyciągając uwagę czytelnika. Cykl świetnie prezentuje się na półce, co jest dodatkowym atutem. Opisy walk, magi, różnorakich stworzeń oraz otoczenia zostały przedstawione realistycznie, przez co lekturę odbiera się niejednokrotnie z wypiekami na twarzy. Dostajemy to do czego przyzwyczaiły nas tomy poprzednie, dobrą zabawę w magicznym świecie i dużą dawkę humoru. Z wielką przyjemnością powrócę po raz kolejny do krainy Xathu.

„Xanth. Zakochany golem” to pozycja obowiązkowa dla każdego fana fantasy. Barwny świat, zróżnicowani bohaterowie i szybka akcja to niezaprzeczalne atuty tej książki. Cykl już kultowy, pokazujący, że wyobraźnia autora jest niewyczerpana. Lektura dostarcza dobrej zabawy i sprowadza bardzo często szeroki uśmiech na twarzy czytelnika. Jak najbardziej polecam.

 Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
wydawnictwu Nasza Księgarnia:

Wydawnictwo Nasza Księgarnia
5 komentarzy
Sylwia W. pisze...

Z chęcią ją kiedyś przeczytam :)

Zakrecona pisze...

Poprzednie tomy przypadły mi do gustu, więc i ten również wpadnie w moje ręce.

Wiktor Zwycięzca pisze...

Może kiedyś przeczytam.

Lydia Beetlejuice pisze...

Mam na nią chrapkę już od pewnego czasu :D

Yukka Amano pisze...

Nie znam jeszcze tej serii, ale wydaje się interesująca. Chyba się na nią połaszczę:).