czwartek, 11 września 2014

Slavika. Równonoc (Equinox)

Email Edytuj post

 Slavika. Równonoc (Equinox)


Tytuł: Slavika. Równonoc (Equinox)
Typ gry: karciana niekolekcjonerska
Projektant: Marcin Wełnicki
Ilustracje: Jarek Nocoń
Wydawca oryginału: REBEL.pl
Data wydania oryginału: 2014
Liczba graczy: od 2 do 5
Wiek graczy: od 10 lat
Czas rozgrywki: ok. 45-60 min.
Ocena: 5/6

„Slavika. Równonoc (Equinox)” jest grą karcianą, w której staniemy do boju przeciwko demonom oraz Germanom o przetrwanie i zagarnięcie nowych terytoriów. Rozgrywkę zaczynamy od przeczytania porywającego opowiadania autorstwa Pana Marcina Wełnickiego, dzięki, któremu wsiąkamy w świat gry. Jest to kontynuacja gry wydanej w 2012 roku, gry będącej niezaprzeczalnym hitem. Produkt ten można potraktować jako dodatek do części pierwszej i rozbudować posiadany już zestaw kart lub wykorzystać go jako pozycję osobną i rozegrać partię w emocjonującym i niebezpiecznym świecie Słowian.


Rozgrywka skupia się tutaj głównie na walce z potworami, zdobywaniu punktów chwały oraz skarbów. Ważnym elementem gry jest również, położony duży nacisk na rywalizację miedzy graczami reprezentującymi poszczególne słowiańskie rody. Przystępując do gry gracze otrzymują talię sześciu kart bohaterów oraz talię pięciu kart potworów, podczas gry karty z obu talii umieszczane są przez graczy w poszczególnych krainach. Gdy osiągnięta zostanie dopuszczalna liczba kart wojowników i potworów w danej krainie dochodzi do walki. Bohaterowie, którzy wygrają zdobywają krainę i otrzymują przypisane jej punkty chwały oraz ukryte w niej kosztowności oraz skarby. Lecz kiedy potwory wygrają, wszystkie kosztowności zostają utracone.


Do udanych zmian można zaliczyć w stosunku do wersji poprzedniej, poprawiony sposób oznaczania czasu, który pozostał do końca gry. Poza tym ważnym elementem, który zasługuje na uwagę jest dodanie kart, które mają własne zdolności specjalne oraz umieszczenie ukrytych skarbów w krainach, za które dostajemy dodatkowe punkty chwały. Zmianie uległy również cechy specjalne bohaterów jak i większości potworów. Do nowych zdolności potworów można zaliczyć między innymi ukrywanie dodatkowych skarbów, co nie raz staje się bardzo przydatne podczas rozgrywki. Za największą zmianę uważam natomiast dodanie do gry nowej frakcji chrześcijan, którzy to nie zdobywają punktów chwały, a uzyskują tak zwane "nawrócenie". Wprowadzone zmiany można zaliczyć jak najbardziej na plus, uprzyjemniają one i urozmaicają rozgrywkę. Zasady gry są dość proste i przejrzyste, dlatego nawet nie zaawansowani gracze są w stanie szybko opanować jej zasady. Mechanika gry pozostaje przejrzysta, pozostawiając wiele zabawy i satysfakcji z rozgrywki. 


„Slavika. Równonoc (Equinox)” to kontynuacja jak najbardziej udana, stanowiąca również niezależny produkt sam w sobie. Gra dostarcza wiele radości i satysfakcji, dzięki unikalnemu i niepowtarzalnemu słowiańskiemu klimatowi. Rozgrywki toczone są szybko i emocjonująco, a poziom gry dostosowany jest do graczy młodszych jak i nieco starszych miłośników planszówek. Pozycja porządnie wydana w porządnym i solidnym pudełku z pięknymi ilustracjami, które dodatkowo wciągają w magiczny świat. Jak najbardziej polecam.

Zawartość pudełka:

instrukcja
karty potworów
karty bohaterów
plansze graczy
plansza czasu

Za możliwość zagrania i zrecenzowania tejże gry serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Rebel
Wydawnictwo Rebel
9 komentarzy
Unknown pisze...

Jaka fajna gra! Coś zdecydowanie dla mnie :)

Unknown pisze...

Muszę koniecznie ją nabyć, bo pierwsza część była kozacka.

Unknown pisze...

Może się skuszę :D

Anne Heronton pisze...

Pozycja godna uwagi, z pewnością niezadługo ją nabędę. Jako prezent dla chłopaka ^^

Unknown pisze...

Super okładka, przyciąga niesamowicie.

Unknown pisze...

Pierwsza część podobała mi się nawet bardzo, pora urozmaicić rozgrywkę o kolejną porcję kart :)

Unknown pisze...

Zapowiada się niezła zabawa ;p

Unknown pisze...

Mało gram w planszówki ale ta przykuła moją uwagę i zachęciła do kupna.

Unknown pisze...

Lubię tego rodzaju gry, więc w swoim czasie przyjdzie na nią kolej. W moich planach zakupowych.