poniedziałek, 8 września 2014

Jonathan Stroud - Herosi z Doliny

Email Edytuj post

 Jonathan Stroud - Herosi z Doliny


Jonathan Stroud - Herosi z Doliny
 
Autor: Jonathan Stroud
Tytuł: Herosi z Doliny
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 4 listopada 2010
Liczba stron: 384
Ocena: 5/6

„Herosi z Doliny” to rasowe heroic fantasy, które notabene po prostu uwielbiam. Jest to książka autorstwa Pana Jonathana Strouda, która wprowadzi was do świata pełnego heroicznych bohaterów, prastarej magii, trafnego humoru, porywających tajemnic oraz okrucieństwa i uniesienia bitwy. Powieść zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Cóż spotka naszych heroicznych, nieustraszonych bohaterów? Jeżeli jesteście ciekawi zapraszam do recenzji.

Wiele wieków temu panowało dwunastu herosów, założyli oni wielkie i potężne domy w Dolinie. Jednak aby ludzie mogli żyć tam spokojnie musieli wpierw pokonać straszliwe monstra, które zagrażały życiu tamtejszych mieszkańców. Udało im się pokonać bestie, jednak przypłacili ten czyn swymi żywotami. Minęło wiele dni, a pamięć ludzka nie zapomniała poświęcenia dawnych wielkich herosów. W legendach i podaniach żyje pamięć o ich bohaterskich czynach, jak również konieczność przestrzegania zasad na, których opierało się bezpieczne życie mieszkańców Doliny. Aby byli bezpieczni nie mogli przekraczać kurhanów, gdzie znajdowali się polegli herosi. Gdyż poza ich granicami czyhała na nich śmierć, mieszkańcy przyzwyczaili się do takiego życia i nie przekraczali granicy kurhanów. Lecz pewnego dnia, na świat przyszedł wyjątkowy chłopiec, który nie był typowym bohaterem.   

Książka rozkręca się powoli, jednak z biegiem czasu jest coraz lepiej i dostajemy kawał dobrej literatury fantasy. Akcja się rozkręca i pędzi później w bardzo szybkim tempie. Poznajemy głównego bohatera, który chce być legendarnym herosem. Jednak nie jest on pozbawiony wad, co jest jego mocną cechą jako postaci, z biegiem fabuły poznajemy go lepiej i jesteśmy w stanie go polubić. Tło historyczne oraz opisy domów herosów są szczegółowe i realistycznie, niezwykle oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Całość napisana jest językiem barwnym i ciekawym, co uprzyjemnia lekturę. Niezwykle przypadły mi do gustu liczne opisy wyczynów Sveina, kultowej postaci dla całej historii. Czyny, których dokonał są wręcz niewyobrażalne, przez co niezwykle intrygująco się o nich czytało. Lekturę kończy się w dość szybkim czasie, ponieważ ciekawe wątki fabularne i nietuzinkowi bohaterowie nie pozwalają zostawić jej niedokończoną. Zakończenie potrafi zaskoczyć, pozostawiając ochotę na dalszą część lektury, z pewnością sięgnę jeszcze po kolejną książkę tego autora.

„Herosi z Doliny” to książka porywająca pod wieloma względami, ciekawi bohaterowie, poczucie humoru i elementy grozy są jednymi z mocniejszych atutów tej książki. Nie znałem wcześniej pozycji tego autora, pierwszy raz miałem kontakt z jego piórem i nie żałuję. Z czystym sumieniem moge polecić ją każdemu miłośnikowi fantastyki oraz osobą lubiącym ciekawie skonstruowane i nietuzinkowe światy. Gdzie heroiczni bohaterowie dokonują wręcz niewyobrażalnych czynów, stawiając czoła licznym przeciwnością losu. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję 
Wydawnictwu Amber

Wydawnictwo Amber
8 komentarzy
Cresto Mix pisze...

Słyszałem, że książka jest dobra, już dopisałem ją do swojej listy zakupowej:)

Myukki - Chan pisze...

Jaka ciekawa pozycja, coś zdecydowanie dla mnie!

L.V.V. Sasha pisze...

Książka już od pierwszych stron wciągnęła mnie w swój świat. Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

Yukka Amano pisze...

Okładka przepiękna, przyciąga niesamowicie. Na pewno się na nią połaszczę :).

Paula Jagoda pisze...

Może kiedyś przeczytam.

Neris Iko pisze...

Nie znam jeszcze tego autora, lecz widzę, że muszę to jak najszybciej zmienić ^^

Sylwia W. pisze...

Pozycja jak najbardziej godna uwagi, koniecznie muszę ją przeczytać:)

Wiktor Zwycięzca pisze...

Przeczytane, polecam.