wtorek, 29 października 2013

Aronofsky, Handel, Henrichon - Noe. Za niegodziwość ludzi

Email Edytuj post

 Aronofsky, Handel, Henrichon - Noe. Za niegodziwość ludzi


Aronofsky, Handel, Henrichon - Noe. Za niegodziwość ludzi

Autor: Aronofsky, Handel, Henrichon
Tytuł: Noe. Za niegodziwość ludzi
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2 października 2013
Liczba stron: 72
Ocena: 5/6

Twórcy komiksu "Noe. Za niegodziwość ludzi" postanowili opisać biblijną postać Noego, jego pochodzenie oraz misję w budowaniu arki. Jego autorzy posiadają jednak nowe spojrzenia na los tytułowego Noego. Na podstawie komiksu NOE ma powstać film o tytule „Noe. Wybrany przez Boga”. Ma to być reinterpretacja biblijnej opowieści, wyreżyserowana przez wybitnego reżysera i scenarzystę jakim jest Darren Aronofsky. Skupmy się jednak na samym komiksie.

"Noe. Za niegodziwość ludzi" jest pierwszą częścią cyklu, który ma się składać z czterech tomów. Komiksy mają opowiadać losy tytułowego Noego, budowniczego arki. Autor postanowił poprowadzić fabułę nie do końca odzwierciedlającą biblijne opisy. W komiksie Noe jest wojownikiem, magiem oraz znachorem. Jest człowiekiem dobrym, o łagodnym sercu, ceniącym spokój oraz ciepło domowego ogniska. Jednak w świcie w, którym żyje ludzie nie są tacy dobrzy jak on. Mieszkańcami terenów gdzie żyje Noe są barbarzyńcy, którzy zabijają bez powodu w szczególności bestialsko zachowują się wobec zwierząt. Noe jest bardzo zasmucony z tego powodu, pewnego dnia dostępuje przedziwnych snów. Dochodzi do wniosku, że  mogą pochodzić od jedynego boga. Postanawia zabrać swój cały dobytek i wraz z rodziną udać się ku górze Ararat. Wyprawa nie jest niestety prosta, i niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Podczas wyprawy napotka na swojej drodze barbarzyńców oraz gigantów, czy uda się mu wraz z rodziną dotrzeć szczęśliwie do celu podróży?

Jest to pierwszy tom cyklu zapowiadający ciekawą i oryginalną interpretację biblijnej opowieści o potopie i tytułowym budowniczym arki. Cały komiks jest luźno oparty na podstawie zdarzeń opisanych w Starym Testamencie, którego fragmenty są często  przytaczane w komiksie. Aronofsky i Handel stworzyli epicką opowieść przygodową z elementami fantasy, która wciąga do ostatniej strony. Stworzony przez autorów świat przyciąga, zaciekawia i daje wiele możliwości do refleksji. Jest okrutny i mroczny, przedstawiony w klimacie wręcz postapokaliptycznym. Jednak pozostaje wierny biblijnej opowieści. Sama postać Noego stworzona jest bardzo realistycznie i przekonująco. Jest to mężczyzna z zasadami, honorowy, odważny, ceniący wartości takie jak rodzina czy dane komuś słowo honoru.

"Noe. Za niegodziwość ludzi" w ogólnym podsumowaniu wypada bardzo dobrze, bardzo rzetelnie wykonany, dopracowany od strony graficznej jak i fabularnej. Fabuła jest niezwykle wymowna, z bardzo jasnym przekazem merytorycznym. Noe wraz ze swoją opowieścią został pokazany w lekko zadziorny oraz nowoczesny sposób i za to bardzo duży plus dla autorów. Nie mogę się już doczekań kontynuacji. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tegoż komiksu serdecznie dziękuję
 wydawnictwu Sine Qua Non:

3 komentarze
Leluch Poleluch pisze...

Może być interesujący, okładka bardzo mi się spodobała.

Zakrecona pisze...

Ciekawa historia, na pewno się na nią połaszczę.

Michał Adamowicz pisze...

Kolejna warta uwagi pozycja, którą chciałbym przeczytać :).