piątek, 27 września 2013

Samantha Shannon - Czas Żniw

Email Edytuj post

 Samantha Shannon - Czas Żniw


Samatha Shannon - Czas Żniw

Autor: Samantha Shannon
Tytuł: Czas Żniw
Seria: The Bone Season
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 6 listopada 2013
Liczba stron: 520
Ocena: 5+/6

Czas Żniw Samanthy Shannon jest pozycja wyjątkową. Ta młoda pisarka o ogromnych zdolnościach, ambicji i bogatej wyobraźni, która w swojej debiutanckiej powieści stworzyła niezwykle sugestywny i inteligentnie skonstruowany świat. W 2012 roku została zakwalifikowana do nagrody The Young Star. Czas Żniw jest jej debiutancką powieściom, zaczynającą siedmiotomowy cykl. Książka została sprzedana do dwudziestu jeden krajów. The Imaginarium Studios zakupiło prawa do nakręcenia filmu na podstawie jej książek, jeszcze przed premierą powieści. Brzmi bardzo interesująco.

Akcja powieści dzieje się w 2059 roku. Bohaterką jest dziewiętnastoletnia Paige Mahoney, dziewczyna zajmuje się włamywaniem do ludzkich umysłów. Pracuje dla mężczyzny o imieniu Jaxon Hall, w kryminalnym podziemiu Sajonu. Paige jest śniącym wędrowcem i w świecie, w którym żyje, nie jest mile widziana z powodu swojego daru. Przez pewien zbieg okoliczności zostaje przetransportowana do tajnej koloni karnej w Oksfordzie, której istnienie od dwustu lat utrzymywane jest w tajemnicy. Sprawuje w niej władze, rasa Refaitów pochodząca z innego świata. Dziewczyna trafia pod skrzydła tamtejszego naczelnika. Jest on od tej pory jej panem i trenerem. Czy Paige Mahoney odzyska wolność? Czy podda się zasadom panującym w miejscu, w którym została przeznaczona na śmierć?

Dodatki w tej pozycji, są bardzo miłym uzupełnieniem poza samą lekturą. Mamy na przykład podział na siedem kategorii jasnowidzenia, dostajemy mapę kolonii karnej Szeol I oraz opis gości z zaświatów, którzy wystąpili w powieści. Na końcu książki znajdziemy słowniczek wszystkich pojęć wymyślonych przez autorkę. Świat stworzony przez Samanthę Shannon jest porywający. Autorka z dbałością podeszła do każdego detalu świata, w którym nic nie jest sztampowe. Stworzyła unikalny świat, bardzo odmienny od naszego. Pokazała w nim podział społeczny gdzie mogą przeżyć tylko najsilniejsi. Reżim przedstawiony w książce w połączeniu z dozą fantastyki daje czytelnikowi wiele możliwości do przemyśleń.

Czas Żniw jest pozycją wyjątkową, Samantha Shannon to młoda pisarka o ogromnych ambicjach i imponującej wyobraźni, która w swej debiutanckiej powieści stworzyła niezwykle sugestywny i inteligentnie skonstruowany świat. Powieść wciąga do ostatniej strony, dzięki dynamicznej akcji i nietuzinkowej fabule. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
 wydawnictwu Sine Qua Non:7 komentarzy
Unknown pisze...

Ciekawa recenzja, zainteresuję się tą pozycją ;).

Unknown pisze...

Bardzo lubię takie klimaty i historie, teraz muszę ją dorwać ^^.

Zakrecona pisze...

Zaintrygowałeś mnie swoją recenzją, koniecznie muszę ją zdobyć.

Unknown pisze...

Książka jest bardzo dobra, widząc po recenzji. Czekam więc niecierpliwie na premierę i dopisuję do listy zakupowej:).

DarkLight pisze...

Bardzo dziękuję za miłe słowa:), książkę bardzo polecam.

Unknown pisze...

Jestem niezmiernie zainteresowana i zaciekawiona, zapowiada się niesamowita lektura ^^

madziusia pisze...

Jestem świeżo po lekturze. Przyznam, nie spodziewałam się, że książka będzie aż tak dobra:)