wtorek, 3 grudnia 2019

Zabójcze maszyny - Philip Reeve

Email Edytuj post

Zabójcze maszyny - Philip Reeve


Zabójcze maszyny - Philip Reeve

Tytuł: Zabójcze maszyny
Autor: Philip Reeve
Cykl: Żywe maszyny (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 352

„Zabójcze maszyny” jest to niezwykle ciekawa książka autorstwa Philipa Reevea, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Autor został uhonorowany wieloma nagrodami, między innymi Carnegie Medal, Guardian Children’s Fiction Prize czy Los Angeles Times Book Award. Okładka przyciągnęła od razu moją uwagę i dlatego postanowiłem zagłębić się w zawartość książki. Philip Reeve wcześniej był mi nieznany, lecz po pierwszych stronach wiedziałem już, że książka przypadnie mi do gustu. Uniwersum stworzone przez autora jest ogromne i można się w nim zatracić już od pierwszych stron. Podczas lektury natkniemy się na liczne stwory czy dziwaczne wynalazki techniczne. Ogromny świat przedstawiony przez autora kryje jeszcze o wiele więcej tajemnic do odkrycia...

Ludzka cywilizacja została zniszczona w sześćdziesiąt minut, pozostały po niej jedynie zgliszcza i ruiny. W tysiące lat później nastała zupełnie nowa era ruchomych miast. Miasta te były prawdziwymi drapieżcami na gigantycznych gąsienicach, przemierzały wyludnioną Ziemię i szukały czegoś do pożarcia. Jak zwykle większe miasto polowało na mniejsze i słabsze, aby przeżyć w tym bezwzględnym świecie. Pewnego razu Wielki Mistrz Cechu Historyków Londynu zostaje zaatakowany sztyletem przez tajemniczą zabójczynię. Z opresji dostojnika niespodziewanie ratuje młody czeladnik, który rusza w pogoń za napastniczką. W ferworze walki oboje wypadają z pędzącego miasta i lądują na niebezpiecznych ziemiach Terenu Polowań.

Książka niezwykle przypadła mi do gustu, dzięki szybkiej akcji i niesztampowym zwrotom fabularnym. Głównych bohaterów szybko można polubić, a ich los śledzi się z zapartym tchem. Tom i Hester wśród brutalności i nieustannego niebezpieczeństwa muszą walczyć o życie i przyszłość zniszczonego świata. Język autora jest niezwykle barwny i bogaty, a zrealizowana z ogromnym rozmachem adaptacja filmowa pozwala jeszcze bardziej wczuć się w realia powieści. Jest to jedna z lepszych powieści science-fiction w ostatnim czasie na polskim rynku wydawniczym. Dla fanów gatunku jest to lektura wręcz obowiązkowa.

„Zabójcze maszyny” jest niezwykle udaną powieścią, która potrafi zapewnić miły czas spędzony z lekturą. Lekkie pióro i szybka akcja sprawiają, że od czytania trudno się oderwać. Powieść SF idealnie wpisuje się w ramy gatunku, a wierni fani nie powinni poczuć się zawiedzeni. W książce nie zabraknie dziwacznych istot, zaawansowanych rozwiązań technicznych czy wielkich maszyn. Philip Reeve nie raz potrafi zaskoczyć nas ciekawymi i niesztampowymi rozwiązaniami, które pozostawiam już Wam do okrycia. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Amber:

Wydawnictwo Amber
3 komentarze
Sylwia W. pisze...

Film był fajny, czas na książkę.

Unknown pisze...

Boska okładka, a i recenzja zachęca ;p

Anne Heronton pisze...

Kolejna książka na listę do przeczytania.