niedziela, 25 listopada 2018

Epoka diamentu - Neal Stephenson

Email Edytuj post

Epoka diamentu - Neal Stephenson


Epoka diamentu - Neal Stephenson

Tytuł: Epoka diamentu
Autor: Neal Stephenson
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 5 września 2018
Liczba stron: 528

Neal Stephenson po raz kolejny oddał w ręce czytelników książkę nietuzinkową, nafaszerowaną po same brzegi wieloma ciekawymi bohaterami i zaskakującymi zwrotami fabularnymi. Autor opowiada wciągające historie naszpikowane licznymi zaskakującymi problemami i szybką akcją. Techniczno-naukowy język oraz duża dawka niesztampowych rozwiązań sprawiała, że od lektury wręcz nie można się oderwać. Książka łączy w sobie technikę, naukę, psychologię oraz filozofię, sprawiając niepowtarzalne wrażenia podczas lektury. Neal Stephenson posługuje się śmiałym językiem, nakreślając przed nami groteskową i przerażającą wizję przyszłości, wciągając czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.

Kiedy John Hackworth po raz pierwszy dopuścił się przestępstwa, nawet nie zdawał sobie sprawy, co zapoczątkował i w jak gęstą sieć intryg się wplątał. W świecie, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki, gdzie domowe kompilatory materii potrafią stworzyć niemal każdy żądany przedmiot, rozwój techniki determinuje los jednostki. O sile decyduje przynależność do grupy i umiejętność szybkiego reagowania na nadarzające się okazje. Jednak świat ten skazany jest na zagładę. Jego przyszłość znalazła się w rękach małej dziewczynki, która przypadkowo weszła w posiadanie pewnej wielce istotnej księgi...

Autor po raz kolejny oddał w ręce czytelników rasową książkę hard science fiction. Podczas lektury uraczymy sporo techniczno-naukowego żargonu i inżynieryjnych neologizmów. Całość została zręcznie napisana i pomimo sporej objętości książki powieść czyta się dość szybko. Bohaterów jest spora plejada i zostali oni wykreowani z krwi i kości. Wątki fabularne potrafią nie raz zaskoczyć, sprawiając, że nie będziemy mogli się nudzić ani przez moment. Autor w swej powieści umieścił sporo informacji z dziedziny biologii czy chemii, co sprawia, że miejscami musimy naprawdę wytężyć szare komórki, aby wszystko zrozumieć. Wysiłek jednak się opłaca i zostajemy wynagrodzeni naprawdę godną literaturą.

„Epoka diamentu” jest książką, którą czyta się naprawdę sprawnie pomimo skomplikowanego języka. Wizja przyszłości została nakreślona w mroczny sposób, sprawiając, że wydaje się ona w pewnym stopniu znajoma i realistyczna. Autor podejmuje trudne pytania i idee, dając częstokroć niejednoznaczne odpowiedzi. Śmiały język autora połączony ze wciągającymi i zapierającymi dech w piersi wątkami fabularnymi, dają efekt iście wybuchowy. Nie bez powodu pozycja ta trafiła na szczyty list bestsellerów. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Księgarni Gandalf
Gandalf
4 komentarze
Almead Alrack pisze...

Chętnie przeczytam :).

Ania Lenna pisze...

Kusisz! właśnie teraz mam ochotę na książkę w tym stylu:D

Paula Jagoda pisze...

Chętnie się z nią zapoznam.

Yukka Amano pisze...

ciekawa pozycja.