środa, 13 września 2017

Belweder gryzie w rękę - Wojciech Chmielewski

Email Edytuj post

Belweder gryzie w rękę - Wojciech Chmielewski


Belweder gryzie w rękę - Wojciech Chmielewski

Tytuł: Belweder gryzie w rękę
Autor: Wojciech Chmielewski
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 21 lutego 2017
Liczba stron: 220


„Belweder gryzie w rękę” to książka autorstwa Wojciecha Chmielewskiego, która już od pierwszych stron mnie zaciekawiła. Opowiada ona losy mieszkańców jednej z peryferyjnych dzielnic dużego miasta. Autor snuje opowieść o ich życiu codziennym, marzeniach i problemach tych ludzi w taki sposób, że czytelnik wsiąka w tę opowieść od pierwszej do ostatniej strony. Wojciech Chmielewski opisuje tę społeczność również oczami jednego z mieszkańców, który z odległej perspektywy chce zrozumieć sens dawnych czasów.

W Rembertowie, jednej z dzielnic Warszawy dochodzi do strasznego wypadku. Mała dziewczynka nierozważnie wsuwa rękę za jedno z ogrodzeń i zostaje pogryziona przez znajdującego się tam psa. Wypadek ten wstrząsa całą społecznością, stając się powodem wielu dysput i rozważań okolicznych mieszkańców.

Książka jest powieścią obyczajową, która w mocny sposób zaciekawia i intryguje zwykłymi, ludzkimi losami. Społeczność mieszkająca na wspólnej dzielnicy zostaje niejako połączona tym strasznym wydarzeniem. Całość została napisana barwnym językiem, zawierając sporo szczegółów i ciekawych wątków do poznania. Nie jest to lektura łatwa czy banalna, pozwalająca jedynie przelatywać kartki bez większego zastanowienia. Nad książką Chmielewskiego należy przystanąć i się zastanowić cóż autor ma nam do przekazania. Warto jednak podjąć ten wysiłek.

Chmielewski w drobiazgowy sposób opisuje szarą rzeczywistość oraz smutne losy bohaterów Rembertowa. Książka niezwykle przypadła mi do gustu i sprawiła, że spędziłem miło czas z tą pozycją. Wielu z czytelników może rozpoznać w tych bohaterach samych siebie, zmagających się z trudną codziennością, wymagającą od nas podejmowania czasami niełatwych decyzji. Książka stawia wiele pytań, dając częstokroć niejednoznaczne odpowiedzi. Wojciech Chmielewski dosadnie pisze choćby o kryzysie wieku średniego, który w mniejszym bądź większym stopniu dotknie nas wszystkich.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
4 komentarze
Unknown pisze...

Ciekawa książka.

Unknown pisze...

jak wpadnie mi w ręce to przeczytam.

Unknown pisze...

Brzmi interesująco, chętnie się z nią zapoznam.

Unknown pisze...

Zapowiada się frapująco, od dawna miałem ochotę na taką książkę :).