niedziela, 16 października 2016

Dzika bestia - Jorge Franco

Email Edytuj post

Dzika bestia - Jorge Franco


Dzika bestia - Jorge Franco

Tytuł: Dzika bestia
Autor: Jorge Franco
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2 sierpnia 2016
Liczba stron: 376


„Dzika bestia” jest książką opartą na autentycznych wydarzeniach, Jorge Franco wraz ze swoją rodziną był świadkiem pewnych tragicznych wydarzeń, które stały się inspiracją do napisania tej książki. Wydarzenia mające miejsce w Kolumbii 1971 roku odcisnęły mocne piętno na autorze, zmuszając go poniekąd do napisania tej powieści. Jest to mroczna opowieść, gdzie miłość i liczne obsesje mieszają się ze strachem i grozą. Tajemnicza Kolumbia czaruje tajemniczością i pochłania czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.

Jorge Franco maluje przed nami osobliwą opowieść, opowiada historię pewnego porwania bogatego i znanego Kolumbijczyka. Porywaczem okazuje się miejscowy przestępca, którego przeszłość jest równie tajemnicza, jak orientacja seksualna. Niepewność oraz liczne intrygi towarzyszą nam przez cały czas czytania, trzymając w napięciu, aż do samego końca. Książka pokazuje jak poczucie władzy, kontroli nad drugom osobom potrafi działać destruktywnie na człowieka. Rozpalając drzemiące w człowieku żądze niemal do czerwoności, od których wybawieniem może okazać się jedynie śmierć.

Powieść przypadła mi do gustu, za sprawą barwnego pióra, jak i niesztampowych zwrotów fabularnych. Jorge Franco opowiada o wielu obsesjach i fascynacjach z dużą lekkością i siłą przekazu. Powieść doczekała się Nagrody Wydawnictwa Alfaguara w 2014 roku, co świadczy dobitnie, że jest to pozycja godna uwagi. Autor sprawnie żongluje wieloma wątkami, opowiada o wartościach moralnych oraz różnicach międzypokoleniowych. W książce miejscami panuje również specyficzne poczucie humoru, które nie każdemu musi się spodobać. Dodatkowo bohaterowie zostali wykreowani z krwi i kości, a szybka akcja i ciekawe zakończenie sprawiają, że „Dzika bestia” jest książką wartą przeczytania.

Powieść jest swoistą mroczną baśnią dla dorosłych, a liczne obsesje mieszają się z burzliwymi losami bohaterów. Motyw zemsty jest tu silnie widoczny, a tytułowa dzika bestia potrafi naprawdę zaskoczyć podczas lektury. Realia powojennych Niemiec zostały mocno zarysowane, realistycznie pokazany półświatek sprawił, że nie mogłem oderwać się od lektury. Całość została okraszona domieszką fantazji, co tylko wyszło książce na dobre. Okładka również przyciąga wzrok, świetnie prezentując się na półce, co również zasługuje na plus. Wykonano ją ciekawie i z pomysłem. Z pewnością sięgnę jeszcze po kolejne książki spod pióra tego autora, gdyż stwierdzam, że warto. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Prószyński i S-ka:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
3 komentarze
Paula Jagoda pisze...

Interesująca okładka, a i treść kusi:D

Lydia Beetlejuice pisze...

Zapowiada się ciekawa lektura:) Pędzę do księgarni ;D

Madzi Aczek pisze...

Nie czytałam książek tego autora. Widzę, że chyba pora to zmienić.