czwartek, 22 września 2016

Zośka i Parasol - Aleksander Kamiński

Email Edytuj post

Zośka i Parasol - Aleksander Kamiński


Zośka i Parasol - Aleksander Kamiński

Tytuł: Zośka i Parasol
Autor: Aleksander Kamiński
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2009
Liczba stron: 589


"Zośka i Parasol" autorstwa Aleksandra Kamińskiego, to pozycja potrafiąca krzewić postawy patriotyczne, które w ostatnich latach zdają się odżywać. Książki tego typu są bardzo potrzebne, a ta jest prawdziwą perełką polskiej literatury wojennej. Dawni bohaterowie na powrót ożywają i stają się niejako nieśmiertelni, dzięki twórczości autora. Niniejsze dzieło doczekało się wielu wznowień, jednak to, wydane przez wydawnictwo Iskry, zasługuje na szczególną uwagę. Ze względu na dbałość wydania i szczegółowość znajdujących się w niej treści.

Aleksander Kamiński umieścił w swojej książce wiele informacji i relacji, które ukazują nieśmiertelne ideały Kamieni na szaniec. Podczas lektury prześledzimy wiele archiwów, notatek czy listów. Będziemy przemieszczać się barykadami powstańczej Woli czy okupowaną Starówką. Poznamy prawdziwe losy osób, które walczyły do ostatniej kropli krwi, aby nasz kraj był niepodległy. Piotra Pomiana, Czarnego Jasia "Wuttke" czy Stanisława Leopolda, wielu bohaterów, którzy nie bali się oddać życie za ideały i honor. W niniejszej pozycji zobaczmy wiele ciekawych zdjęć, które oddają realia tamtych trudnych czasów. Książka została opatrzona wstępem Barbary Wachowicz, który dodatkowo pozwala zagłębić się w czytanie.

Lektura burzliwych losów dwóch znamienitych batalionów Szarych Szeregów, Zośki i Parasola sprawiła mi niebywałą przyjemność i napełniła dumą. Prawdziwą dumą, że Polska posiadała w swojej historii prawdziwych ludzi honoru, bohaterów, którzy nie ugięli karku przez przeważającym wrogiem. Wielkim i nieocenionym wkładem w powstanie tej pozycji były obszerne archiwa Jana Rodowicza "Anody". Lektura jest wstrząsająca i daje wiele do myślenia, o warunkach i trudnościach z jakimi musieli się zmagać ci młodzi ludzie. Po zakończeniu wojny, w nowej Polsce również musieli się zmagać z represjami i prześladowaniami, nie otrzymując należnych im zasług.

"Zośka i Parasol" jest lekturą obowiązkową dla osób, które chcą poznać prawdziwe losy Powstania Warszawskiego. Dzieje prawdziwych młodych ludzi, Andrzeja Romockiego "Morro" czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którzy dla przyszłych pokoleń poszli w bój. Nie znajdziemy tu wielkiej polityki, w zamian dostając opisy prawdziwych losów partyzantów, którzy toczyli przez cztery lata morderczą walkę z okupantem niemieckim. Pozycje tego typy jak najbardziej zasługują na uznanie, gdyż przypominają o dziewczętach i chłopcach, którzy z dumą oddawali swe życie za Polskę. Chcąc jedynie wyzwolenia ojczyzny. Książka jak najbardziej godna uwagi, potrafiąca dać wiele do myślenia, oby więcej naszych rodaków nie spotkał taki rozpaczliwy los.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
6 komentarzy
Gerroor Ged pisze...

Oby więcej takich pozycji na naszym rynku.

Unknown pisze...

Lubię książki o Powstaniu Warszawskim, więc po tą pozycję również sięgnę w swoim czasie.

Unknown pisze...

Bardzo starannie wydana książka, warta uwagi.

Sylwia W. pisze...

z chęcią bym przeczytała i dowiedziała się czegoś więcej o tamtych ludziach, którzy poświęcili dla nas życie. Takie książki, są jak najbardziej potrzebne.

Unknown pisze...

Książka godna polecenia, lektura obowiązkowa!

Unknown pisze...

Dawno już czytałam tą książkę, trafia bardzo mocno do młodego odbiorcy za sprawą opisu dramatycznych i prawdziwych historii młodych ludzi.