czwartek, 22 września 2016

Prawdziwa księga południowego kwiatu - Zhuangzi

Email Edytuj post

Prawdziwa księga południowego kwiatu - Zhuangzi


Prawdziwa księga południowego kwiatu - Zhuangzi

Tytuł: Prawdziwa księga południowego kwiatu
Autor: Zhuangzi
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2009
Liczba stron: 369


W odległych i dawnych Chinach, filozof Zhuangzi spisał starożytny traktat filozoficzny, który obok Daodejing jest kolejnym wybitnym dziełem filozofii taoistycznej. Tekst ceniony za walory literackie jak i kulturowe stał się sławny i rozpoznawalny, aż po dziś dzień. Księga Zhuangzi nosi swą nazwę od imienia autora, który żył w latach 369–298 p.n.e, jest także znana jako Nan hua zhen jing, co oznacza Prawdziwa księga południowego kwiatu. Autor był myślicielem i pisarzem, którego alegorie odnoszą się niejednokrotnie do nauk Laozi. Zhuangzi wymienia się obok największych mistrzów taoizmu.

Niniejsza pozycja jest wybitnym dziełem chińskiej filozofii i literatury starożytnej. Księga spoza kanonu konfucjańskiego zyskała sporą popularność i rozgłos, wywarła mocny wpływ na kształt chińskiej filozofii oraz sposobu myślenia ówczesnych ludzi. Myśl taoistyczna umożliwiła powstanie w Chinach buddyzmu chan, który łączy się nierozerwalnie z filozofią i światopoglądem Zhuangzi. Łącząc idee taoizmu i buddyzmu, które są sobie bardzo bliskie i niejako nierozerwalne.

Traktat Zhuangzi jest jedną z najważniejszych ksiąg chińskich, która obok Daodejing stanowi prawdziwą esencję filozofii taoistycznej. Pozycja ta została przepięknie wydana i wiernie oddaje przesłanie oryginału. Taoizm jest bardzo bliski buddyzmowi, dlatego osoby zainteresowane tymi systemami filozoficznymi powinny sięgnąć po tę pozycję. Wiadomo, że wpływy taoistyczne formowały w Chinach oraz w Japonii buddyzm zen. Dlatego osoby zainteresowane kulturą Japońską również powinny odnaleźć w tej książce coś dla siebie.

"Zhuangzi. Prawdziwa księga południowego kwiatu" posiada zwięzły przekaz i bardzo ciekawie się czyta. Zhuangzi przedstawił prześmiewczo Konfucjusza, co niejednokrotnie powodowało u mnie salwy śmiechu podczas czytania. Chiny to bardzo ciekawy kraj, różnorodny pod kątek kulturowym, jak i filozoficznym. Choć nadal mało w Polsce poznany. Pozycja ta przybliża nam go choć trochę i pokazuje jedną z twarzy filozofii chińczyków. Pozwala nam ją nieco lepiej zrozumieć, choć bez odwiedzenia Chin bezpośrednio będzie to raczej trudnym zadaniem. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
2 komentarze
L.V.V. Sasha pisze...

Kiedyś z pewnością sięgnę po tę książkę.

Koletea Mims pisze...

Książka ciekawa, idealna dla czytelników chcących zaznajomić się z tematem taoizmu.