poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Ostre cięcia - Joe Abercrombie

Email Edytuj post

Ostre cięcia - Joe Abercrombie


Ostre cięcia - Joe Abercrombie

Tytuł: Ostre cięcia
Autor: Joe Abercrombie
Seria: Uniwersum Pierwszego Prawa
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 15 czerwca 2016
Liczba stron: 416


"Ostre cięcia" jest to zbiór opowiadań jednego z najbardziej znanych i cenionych autorów mrocznej fantasy. Krew, zdrada i szaleńcza walka wypełniają karty książki, a czytelnik nie znajdzie chwili ani na moment nudy. Joe Abercrombi po raz kolejny zaskakuje niesztampowymi zwrotami fabularnymi i zróżnicowanymi postaciami, które dzięki ciętym dialogom i poczuciu humoru zdają się być z krwi i kości. Akcja jak zwykle jest wartka i mknie w szybkim tempie, wciągając znowu w burzliwy i niebezpieczny świat wykreowany przez Abercrombiego.

Gurkhulczycy znów atakują siejąc postrach i grozę nad całą krainą. Czas chaosu i niebezpieczeństw sprawił, że nikomu nie można ufać, a przetrwać mogą jedynie najsilniejsi. Pułkownik Sand dan Glokta jest weteranem wielu niebezpiecznych starć i potyczek, dzięki czemu posiada nie małe doświadczenie w radzeniu sobie w wielu z pozoru beznadziejnych sytuacjach. Unia trzęsie się w posadach i jeden nieodpowiedni krok może sprawić, że cała potęga obróci się w ruinę. Rozlew krwi trwa w najlepsze, a Shevedieh, Javre oraz Curnden Gnat miotają się w ogarniętym chaosem świecie. Osobom, która morze tak na prawdę odmienić losy świata jest najgroźniejszy zabijaka Północy, Krwawa Dziewiątka.

Opowiadania wciągnęły mnie od samego początku i sprawiły, że wręcz nie mogłem się oderwać od czytania. Niektóre rozgrywają się przed akcją mającą miejsce w trylogii, reszta natomiast jest luźno powiązana ze sobą historiami kilku nowych postaci. Dla fanów uniwersum Pierwszego Prawa jest to pozycja wręcz obowiązkowa i nie powinni czuć się zawiedzeni po zakończeniu lektury. Zbiór trzynastu opowiadań zapewnia sporą dawkę rozrywki i emocjonującej lektury zarazem. Historia pułkownika Sand dan Glokty jak zwykle trzyma w napięciu i nie raz mrozi krew w żyłach. Całość czytało mi się bardzo przyjemnie i szybko, za sprawą barwnego języka i ciekawie skonstruowanych wątków fabularnych. Uniwersum Pierwszego Prawa przyciąga złożonością i spójnością świata przedstawionego. Z pewnością jeszcze nie raz sięgnę po książki z pod pióra Abercrombiego, gdyż stwierdzam, że naprawdę warto.

"Ostre cięcia" wciąga brawurowymi pojedynkami, sporą dawka przemocy i barwnymi bohaterami z krwi i kości. W świecie gdzie rządzą silniejsi słabsi muszą po prostu zginąć. Jest to lektura dla czytelników o mocnych nerwach, dlatego pozycja spodoba się raczej miłośnikom dark fantasy. Zbiór zawiera teksty wciągające i różnorodne, wprowadzające w bogaty i barwny świat autora. Akcja, dosadny język i spora dawka walk oddaje w ręce czytelników mieszankę iście wybuchową. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
6 komentarzy
 1. Wcześniej nie miałam okazji czytać książek tego autora, ale chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się znakomicie!

  OdpowiedzUsuń
 3. koniecznie muszę ją zdobyć

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaintrygowałeś mnie swoją recenzją;).

  OdpowiedzUsuń
 5. Marzę o tej książce! Muszę ją dorwać.

  OdpowiedzUsuń