poniedziałek, 25 lipca 2016

Eryk Lipiński. Pamiętniki - Eryk Lipiński

Email Edytuj post

Eryk Lipiński. Pamiętniki - Eryk Lipiński


Eryk Lipiński. Pamiętniki - Eryk Lipiński

Tytuł: Eryk Lipiński. Pamiętniki
Autor: Eryk Lipiński
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: marzec 2016
Liczba stron: 408


"Eryk Lipiński. Pamiętniki" jest biografią człowieka o bogatej przeszłości, która swymi barwnymi wątkami nie pozwala się nudzić. Jeden z najbardziej znanych karykaturzystów polskich, zaciekawił mnie swoimi losami tak bardzo, że nie mogłem oderwać się od czytania. Pisał dla satyrycznego pisma "Szpilki" oraz był założycielem jak i pomysłodawcą Muzeum Karykatury w Warszawie. W książce odnajdziemy wiele reprodukcji plakatów, rysunków autora, które przyciągają złożonością i bogactwem przekazu.

Eryk Lipiński pokazuje w swojej biografii słodko-gorzkie historie, które niejednokrotnie potrafią zmrozić krew w żyłach. Okrucieństwa drugiej wojny światowej, powstania warszawskiego opisuje realistycznie i z dystansem. Nie brak w tej pozycji humoru i umiejętności obrazowego relacjonowania rzeczywistości. Swoje bogate i brawurowe życie ukazuje dokładnie opisując wiele szczegółów i faktów historycznych. Umiejętnie przedstawił swoje wspomnienia I wojny światowej, Rewolucji Październikowej oraz wyjazd wraz z rodzicami do Rosji, gdzie był w bliskim otoczeniu samego Lenina. Eryk Lipiński znał wiele znamienitych osobistości i obficie dzieli się z czytelnikami swoimi wspomnieniami, a posiada ich nie mało. Wspomina również o tym jak był więziony w Oświęcimiu i na Pawiaku, co wywarło na nim piętno do końca życia. Pracował również jako sanitariusz w Dulagu w Pruszkowie, czym uratował nie jedno życie. Walczył również o zachowanie pamięci kultury żydowskiej w Polsce. Dlatego był jednym z inicjatorów i pierwszym przewodniczącym Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce. Podczas okupacji ukrywał, także wielu Żydów czym narażał się na śmierć lub w najlepszym przypadku wtrącenie do więzienia.

"Eryk Lipiński. Pamiętniki" jest książką ciekawą i bogatą zawierającą wiele intrygujących faktów. Rozmowy i anegdoty serwowane przez autora budzą zainteresowanie i miejscami niedowierzanie. Dzięki tej pozycji możemy się dowiedzieć o wiele więcej na temat drugiej wojny światowej, działalności w konspiracji oraz realiów życia w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Lipiński pokazuje swoje liczne talenty artystyczne, znajomość z wieloma postaciami z polskiego jak i światowego życia kulturalnego. Autor brał udział w procesie hitlerowskich zbrodniarzy w Norymberdze w charakterze korespondenta. Z niezwykłym poczuciem humoru kreśli swoje dawne losy, w które wsiąkamy do ostatniej strony. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Iskry:

Wydawnictwo Iskry
3 komentarze
Unknown pisze...

Lubię Pana Lipińskiego, więc może się skuszę.

Unknown pisze...

Chętnie po nią sięgnę:).

Unknown pisze...

Ciekawa historia na pewno warta przeczytania.