wtorek, 14 czerwca 2016

Wiatrogon Aeronauty - Jim Butcher

Email Edytuj post

Wiatrogon Aeronauty - Jim Butcher


Wiatrogon Aeronauty - Jim Butcher

Tytuł: Wiatrogon Aeronauty
Autor: Jim Butcher
Cykl: Podniebne kasztele (tom 1)
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 18 maja 2016
Liczba stron: 592


"Wiatrogon Aeronauty" autorstwa Jima Butchera to pierwszy tom cyklu Wiatrogon Aeronauty. Książka pełna szybkich zwrotów akcji, spisków i barwnych bohaterów. Gdzie wątki fabularne nie raz zaskakują nie pozwalając się nudzić ani przez moment podczas lektury. Całość czyta się bardzo szybko, aż żal przewracać ostatnią stronę, a postacie posiadają zróżnicowane charaktery i ich losy łączą się w jedną nieprzewidywalna historię. Bohaterowie z krwi i kości to jeden z większych plusów tej książki. Między innymi, za który została wyróżniona Hugo Awards 2016.

Zamierzchłe zło powoli zaczyna podnosić swój łeb z ukrycia zagrażając tym samym całej ludzkości. Pradawne istoty uśpione w mrokach przeszłości śpią twardym snem już od ponad dziesięciu tysięcy lat. Jednak niespodziewanie zaczynają się budzić, grożąc śmiercią i pożogą całemu światu. Od wielu wieków kasztele wznoszą się ponad chmurami świata. Na wiele mil w górę dają schronienie ogromnej rzeszy ludzi, którzy nie spodziewają się czyhającego w odmętach wieczności zagrożenia. Wiele arystokratycznych rodów sprawuje władze nad kasztelami i toczy między sobą zacięte boje o dominacje i wpływy. Tworząc potężne wynalazki, sterowce, które przemierzają bezkres nieba dominując nad całym krajobrazem. Jednym z dowódców takiego statku handlowego jest kapitan Grimm, który przewodzi sterowcem Drapieżca. Pełni misje dla Kasztelu Albion, które niejednokrotnie są niebezpieczne i bardzo ryzykowne. Pewnego dnia gdy Drapieżca zostaje bardzo uszkodzony w walce przeciwko Kasztelowi Aurora Grimm musi podjąć trudną decyzję. Ile jest w stanie poświęcić aby przywrócić Drapieżcę do dawnej świetności?

Całość czyta się bardzo przyjemnie i wciągająco. Ani przez moment się nie nudziłem i z zapartym tchem przewracałem kolejne strony. Jest to rasowe fantasy, które powinno przypaść do gustu większości miłośników gatunku. Bohaterowie są barwni i ciekawi, a losy Grimma śledzi się z ciekawością. Szybka akcja, niespodziewane zwroty fabularne sprawiają, że po prostu nie sposób się nudzić podczas czytania. Liczne opisy kaszteli czy sterowców dają książce niepowtarzalny klimat. Powieść przeczytałem w szybkim tempie po mimo dość sporych rozmiarów tomiszcza. Wydanie również zasługuje na plus, twarda oprawa sprawia, że książkę miło wziąć do ręki. Pięknie również prezentując się na półce, co stanowi kolejny atut tej pozycji. Autor pisze barwnym i bogatym językiem dodatkowo przyciągając do lektury. Zakończenie potrafi zaskoczyć, dając ogromna ochotę na dowiedzenie się cóż wydarzyło się dalej.

"Wiatrogon Aeronauty" dzięki ludzkim bohaterom, kilku narratorom i pomysłowości autora dostarcza niezapomnianych wrażeń z lektury. Zakończenie pozostaje otwarte i daje wiele możliwości na prowadzenie akcji w drugim tomie. Już nie mogę się doczekać kolejnej porcji czytania i powrotu do tego nietuzinkowego świata wykreowanego przez Butchera. Nacisk na emocjonującą przygodę został położony bardzo silnie i dzięki temu całość czyta się szybko i przyjemnie. Zabawne dialogi również dodają dodatkowego smaczku, dzięki któremu powieść czyta się przyjemniej. Z pewnością sięgnę po kolejny tom z cyklu Podniebne kasztele, ponieważ stwierdzam, że warto. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
7 komentarzy
Unknown pisze...

Zapowiada się ciekawie, bardzo lubię takie klimaty i historie.

Unknown pisze...

Teraz muszę ją dorwać:).

Unknown pisze...

Mam na nią chrapkę już od pewnego czasu :D

Unknown pisze...

Lubię Butchera, zapowiada się interesująco :)

Unknown pisze...

Poprzednie książki Butchera bardzo mi się podobały. Więc i ta raczej mi się spodoba.

Unknown pisze...

Zdecydowanie moje klimaty, lubię fantasy i na pewno sięgnę po nią.

Unknown pisze...

Książka wydaje się naprawdę interesująca.