czwartek, 16 czerwca 2016

Mombasa - Alexander Pfister

Email Edytuj post

Mombasa - Alexander Pfister


Mombasa - Alexander Pfister

Tytuł: Mombasa
Projektant: Alexander Pfister
Ilustrator: Klemens Franz, Andreas Resch
Wydawca: Lacerta
Data wydania: 2016
Liczba graczy: 2 - 4 osoby
Wiek graczy: od 12 lat
Czas rozgrywki: ok. 75 - 150 minut


"Mombasa" jest grą polegającą na rywalizacji, gdzie przenosimy się do epoki kompanii handlowych. Gra jest dość skomplikowana i przeznaczona raczej dla bardziej zaawansowanych graczy. Mechanika jest dość rozbudowana, co sprawia, że nauka zasad zajmuje trochę czasu. Akcja rozgrywki odbywa się dynamicznie i nie sposób się nudzić podczas rozgrywanych partii. Gra polega na zdobywaniu punktów zwycięstwa i licznych bonusów dzięki, którym będziemy mogli odnieść zwycięstwo. Gracze posiadają duży wachlarz możliwych ruchów, jednak aby je poprawnie wykonać niezbędne jest długofalowe planowanie. Jest to rasowa strategia, która powinna przypaść do gustu zaprawionym graczom.

Mombasa - Alexander Pfister

Podczas gry wcielamy się w inwestora nabywającego udziały kompanii handlowych. Kompanie znajdują się w czterech afrykańskich miastach: Mombasa, Kair, Cape Town oraz Saint-Louis. Celem gracza będzie jak najszybciej rozbudować swoją kompanię handlową tak aby jak najwięcej na tym zarobić. Wyzysk i niewolnictwo są tu na porządku dziennym, a ty drogi graczu będziesz musiał chłodno i rozsądnie kalkulować aby odnieść upragnione zwycięstwo.

Mombasa - Alexander Pfister

Świetnie się bawiłem podczas rozgrywki. Duży nacisk położony na historię i ekonomię bardzo mi się spodobał i spędziłem sporo czasu nad planszą gry. Wymyślając nowe, skuteczniejsze strategie na pokonanie konkurentów. Klimat Afryki został wiernie oddany, dzięki czemu uprzyjemnia rozgrywkę. Okres światowej kolonizacji jest ciekawy i został przeniesiony w realia gry dość wiernie i profesjonalnie. Całość wydana jest z dbałością o najmniejsze szczegóły. Dzięki czemu rozgrywka przebiega szybko i bez większych utrudnień. Klarowna instrukcja, dopracowane grafiki i ciekawa mechanika zasługują jak najbardziej na plus. Z pewnością jeszcze nie raz zagram w Mombasę, ponieważ mam jeszcze kilka strategii do wypróbowania.

Mombasa - Alexander Pfister

"Mombasa" nie raz wzbudza duże emocje podczas gry, w szczególności gdy inni gracze wyprzedzają nas w rozbudowie faktorii kompanii. Trzeba się nieźle nagłowić aby wygrać, ponieważ wyborów mamy bardzo wiele, a czasami musimy po prostu wybrać mniejsze zło. Plansza zawarta w grze przedstawia kontynent afrykański podzielony na kilkanaście regionów. Co za tym idzie obszar, po którym się poruszamy jest spory i musimy mieć baczenie na wiele rejonów podczas rozgrywki. Co uda się głównie wprawionym graczom, którzy mają za sobą wiele rozegranych partii. Podczas rozgrywki należy uzbierać jak największą liczbę punktów aby wygrać. Co nie jest rzeczą łatwą. Decyzji do podjęcia jest wiele, rywalizacja z innymi graczami stoi na wysokim poziomie. Duży nacisk podczas gry został położony na ekonomię, liczne inwestycje i eksplorację. Regrywalność jest spora, a mechanika niezwykle rozbudowana. Jak najbardziej polecam.

Zawartość pudełka:
1 plansza
4 dwustronne tory inwestycji
4 plansze graczy
32 karty akcji startowych
4 karty ekspansji "1"
4 karty losowania
72 żetony książek
10 żetonów początkowych
4 żetony premii
60 monet
60 faktorii handlowych
16 znaczników zaawansowania
20 znaczników premii
4 znaczniki kałamarza
4 znaczniki diamentów
1 żeton gracza rozpoczynającego
1 notes punktacji
4 karty podsumowania
instrukcja

Za możliwość zagrania i zrecenzowania tejże gry serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Rebel i Lacerta
Wydawnictwo Rebel
6 komentarzy
Unknown pisze...

Sprawdzona w boju.

Unknown pisze...

Już jest w moich planach zakupowych.

Unknown pisze...

W swoim czasie przyjdzie na nią kolej ;]

Unknown pisze...

Zapowiada się niezła zabawa.

Unknown pisze...

Lubię tego rodzaju gry. Z chęcią zagram:)

Unknown pisze...

Super okładka, przyciąga niesamowicie.