niedziela, 8 maja 2016

Ritterowie. Rzecz o mazurskiej duszy - Patrycja Pelica

Email Edytuj post

Ritterowie. Rzecz o mazurskiej duszy - Patrycja Pelica


Ritterowie. Rzecz o mazurskiej duszy - Patrycja Pelica

Tytuł: Ritterowie. Rzecz o mazurskiej duszy
Autor: Patrycja Pelica
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Data wydania: 2 marca 2016
Liczba stron: 513


"Ritterowie. Rzecz o mazurskiej duszy" autorstwa Patrycji Pelicy to książka rozgrywająca się w dawnych Prusach. Historia przedstawiona na kartach powieści porusza i wciąga do ostatniej strony. Poznajemy cztery pokolenia kobiet Ritterów, które potrafią zaszokować i nie raz wywołać wypieki na twarzy podczas czytania. Piękne, młode i namiętne nie raz pokazują swój temperament. Zmagają się z licznymi przeciwnościami losu, które nie raz mogą zdać się przekleństwem...

Poznajemy pastora Martina Rittera, który mieszka w luterańskim zborze. Czas tam płynie niespiesznie, a i pracy jest pod dostatkiem. Wszystko z pozoru wydaje się idylliczne i sielankowe, jednak to tylko i wyłącznie pozory. Wielka zmora przeszłości powraca aby zakłócić spokój całej rodziny. Cały świat zdaje się lec w gruzach i nikt nie wie jak wyplatać się z poplątanych sieci przeszłości. Czy rodzina Ritterów podniesie się po potężnych zawirowaniach, które doprowadzą ją niemal do upadku?

Autorka pisze ciekawą i barwą prozą, dzięki czemu lekturę kończy się w dość szybkim tempie. Rodzina Ritterów została przedstawiona realistycznie i ciekawie czytało mi się o ich losach. Losy żony pastora Grety, ambitnej Wiktorii czy emancypantki Anny pochłaniają czytelnika, aż do ostatniej strony. Wątki fabularne zostały napisane ciekawie i z pomysłem, dzięki czemu lektura ani przez moment nie nudzi. Znajdziemy tu miłość, przyjaźń i nienawiść, wszystko wymieszane razem daje mieszankę iście wybuchową. Patrycja Pelica spisała się świetnie i oddała w ręce czytelnika pozycję dopracowaną i wartą poznania. Jest to dzieło melancholijne i poetyckie, które powinno przypaść do gustu fanom gatunku. Z pewnością sięgnę po kolejne pozycje z pod pióra autorki, ponieważ stwierdzam, że warto.

"Ritterowie. Rzecz o mazurskiej duszy" przypadła mi do gustu i świetnie bawiłem się podczas czytania. Powieść wciąga i nie raz zmusza do głębszego zastanowienia się nad poruszanymi wątkami. Jest to dojrzała powieść, która przeznaczona jest raczej dla starszego czytelnika. Barwny język, bohaterowie z krwi i kości i realistyczne dialogi to mocne strony tej książki. Klimat powieści jest magiczny, potrafiący przykuć do lektury na dłuższy czas. Historia Ritterów spodobała mi się i pozostanie w mojej pamięci na dłuższy czas. Polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MUZA S.A.:

Wydawnictwo Muza
5 komentarzy
Zakrecona pisze...

Bardzo fajna pozycja, jak wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam.

Leluch Poleluch pisze...

Przepiękna okładka, a książka wydaje się również godna uwagi.

Vigrio Salza pisze...

Książka świetna, polecam wszystkim.

Neris Iko pisze...

Nigdy o niej nie słyszałam, ale widzę, że będę musiała nadrobić braki.

Koletea Mims pisze...

Zapowiada się ciekawa lektura :).