sobota, 28 maja 2016

Lord Jim - Joseph Conrad

Email Edytuj post

Lord Jim - Joseph Conrad


Lord Jim - Joseph Conrad

Tytuł: Lord Jim
Autor: Joseph Conrad
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 13 kwietnia 2016
Liczba stron: 352


„Lord Jim” Josepha Conrada obok „Jądra Ciemności”jest jedną z jego najbardziej znanych powieści. Pomimo ukazania się jej w 1900 roku nadal zdobywa kolejne rzesze czytelników. Klasyka, która po wielu latach nadal przekazuje prawdy, aktualne do dnia dzisiejszego. Książka w nowym wydaniu i świeżym tłumaczeniu, wciąż przyciąga ludzi pragnących literatury z wyższej półki. Opowieść o ludzkich słabościach, honorze, poznawaniu samego siebie i próbie pogodzenia się z popełnionymi w życiu błędami.

Tytułowy bohater Jim, to młodzieniec, z perspektywami na dobry rozwój kariery. Z zawodu i powołania marynarz, który podchodzi do swojej pasji w bardzo idealistyczny sposób. Przez wiele lat utwierdzony w przekonaniu o swojej wielkiej odwadze, gotowej sprostać każdemu niebezpieczeństwu, podejmuje się każdej służby na różnych okrętach. Pewnego razu trafia na pokład starego parowca o nazwie „Patna”, pływającego po tropikalnych wodach, przewożąc pielgrzymów. Stan techniczny statku pozostawia jednak wiele do życzenia. Ilość przewożonych ludzi jest także zatrważająca. W trakcie pewnego rejsu nocą dochodzi do zderzenia i parowiec zostaje uszkodzony. Na pokład wdzierają się ogromne ilości wody. Większość pasażerów jednak nie ma pojęcia o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Kapitan statku decyduje się na ratowanie własnego życia wraz z załogą na jednej z nielicznych szalup. Jim staje przed wyborem, jak się okazuje może ostatnim w jego życiu. Ratować siebie i swoje życie czy zostać i ostrzec innych. Szansa na pokazanie tak długotrwale pielęgnowanych w sobie cech przegrywa w obliczu zderzenia z pierwotnymi instynktami. Jim, obezwładniony strachem, ucieka zostawiając wszystkich na pewną śmierć.

Książkę nie czyta się lekko ani szybko. Wymaga wiele zrozumienia i cierpliwości od czytelnika. Akcja toczy się powoli i jest przekazywana z pewnej perspektywy. Sam główny bohater stworzony jest z wielu wad i słabości. Zmaga się nie tyle z trudnościami stawianymi przed nim przez los, co z ciężarem swego własnego ideału jaki stworzył we własnym umyśle. Warsztat literacki autora jest z najwyższej półki, przejrzysty i precyzyjny. Pozostawia wiele niedomówień i zmusza do wielu refleksji, dając przy tym ogromną satysfakcję z lektury. Epicki charakter książki dopełniają znakomite opisy krain, stanowiących egzotyczne tło dla tego dramatu. Pozycja ponadczasowa, która na pewno jest czymś więcej niż powieścią przygodowo-podróżniczą.

„Lord Jim” to po prostu genialna i ponadczasowa literatura. Książka niezwykle dojrzała, zostawiająca czytelnikowi pole do wielu interpretacji. Pozycja obowiązkowa dla idealistów, romantyków i osób, które lubią zapamiętać lekturę na bardzo długo. Powieść obok której, nie sposób przejść obojętnie. Do której nie można podejść w pośpiechu, bez odpowiedniego przemyślenia zdarzeń. Conrad porusza wiele moralnych zagadnień dotyczących odwagi, honoru i odpowiedzialności za swoje czyny, a także ponoszenia w życiu konsekwencji. Lektura bardzo ambitna, która wymaga od czytelnika zagłębienia się w swą treść, ale przede wszystkim do poszukiwania odpowiedzi o samym sobie. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
4 komentarze
Lydia Beetlejuice pisze...

Książka wydaje się interesująca.

Madziak M.S. pisze...

Dam jej szansę za jakiś czas.

Majka Lato pisze...

Z chęcią przeczytam w wolnym czasie:)

Laoshu Łajka pisze...

Wiele o niej słyszałam i wygląda na to, że będziemy w szkole przerabiali jej fragment :)