środa, 16 marca 2016

Korzeniec - Zbigniew Białas

Email Edytuj post

Korzeniec - Zbigniew Białas


Korzeniec - Zbigniew Białas

Tytuł: Korzeniec
Autor: Zbigniew Białas
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 30 września 2015
Liczba stron: 416


"Korzeniec" autorstwa Zbigniewa Białasa opisuje losy Sosnowca tuż przed wybuchem Pierwszej Wojny Światowej. Powieść wciąga od pierwszej strony w burzliwe realia tego brutalnego i mrocznego okresu. Sosnowiec był swoistą mieszaną kultur, mogliśmy spotkać tam Polaków, Niemców, Żydów czy choćby Rosjan. Dodając dodatkowego smaczku lekturze. Książka ozdobiona jest klimatycznymi ilustracjami, które dodają całości niespotykanego klimatu. Czytelnik wsiąka w ciekawie skrojoną fabułę i liczne zwroty fabularne.

Przenosimy się do roku 1913, 29-go czerwca. W sosnowcu zostaje odnalezione ciało bez głowy, po pobieżnych oględzinach zwłok okazuje się, że zamordowanym jest niejaki Alojzy Korzeniec. Udało się ustalić tożsamość zmarłego dzięki dokumentom, które posiadał w wewnętrznej kieszeni ubrania. Jednak jest to dopiero początek całej sprawy. Akcja powieści pędzi szybko, a tajemnica towarzyszy nam przez cały czas czytania. To doskonała powieść historyczno-obyczajowa, która nie nudzi ani przez moment. Elementy sensacyjne sprawiają dodatkowo, że nie można się wręcz oderwać od lektury.

W powieści odnajdziemy wiele interesujących bohaterów, jak choćby: wdowę po glazurniku czy pewnego redaktora, który postanowił rozwikłać skomplikowaną sprawę zabójstwa. Autor pokazuje również w krzywym zwierciadle urzędników i liczne, niedorzeczne przepisy. Humor łączy się tu z powagą i ironią, tworząc książkę groteskową, a zarazem lekką w odbiorze. Zbigniew Białas sprawił, że czas spędzony z lekturą upłynął szybko i ciekawie. Widać, że autor dogłębnie prześledził historię Sosnowca i okolicy. Toteż tło historyczne tej powieści jest doprawdy realistyczne i porywające. Znajdziemy tu wartką akcję, ciekawe wątki fabularne i wyrazistych bohaterów. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po książkę Zbigniewa Białasa.

"Korzeniec" to powieść tragikomiczna opowiadająca o ciężkich losach mieszkańców Sosnowca. Wsiąkamy w wieloznaczną opowieść, w której kultury i liczne religie przenikają się wzajemnie. Dużą rolę w całej opowieści odgrywa samo miasto, które pokazuje burzliwą i tragiczną, polską historię. Nie zabraknie licznych intryg oraz skrywanych tajemnic, które trzymają w napięciu do ostatniej strony. Książka poszerzyła moją wiedzę historyczną, co również zasługuje na plus. Jak najbardziej polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu MG:

Wydawnictwo MG
2 komentarze
Koletea Mims pisze...

Jestem otwarta na każdy gatunek, więc może się skuszę ;p

Lydia Beetlejuice pisze...

Mam na nią chrapkę już od pewnego czasu.