niedziela, 31 sierpnia 2014

Nowa Fantastyka 08 (383) 2014

Email Edytuj post

 Nowa Fantastyka 08 (383) 2014


Nowa Fantastyka 08 (383) 2014

Tytuł: Nowa Fantastyka 08 (383) 2014
Redaktor naczelny: Jerzy Rzymowski
Wydawca: Prószyński Media
Data wydania: maj 2014
Liczba stron: 80
Cena: 9,99 zł

Nowy numer Nowej Fantastyki znów do mnie przywędrował i skradł mi trochę czasu, zagłębiłem się w jego treść zapominając o reszcie obowiązków. Pobieżnie rzucając okiem na okładkę już wiedziałem, że będę miał co poczytać. Wywiad z Tadem Williamsem szczególnie mnie zaciekawił ponieważ bardzo cenię sobie książki tego autora, filmowa okładka reklamująca nowego Herculesa również zachęciła mnie do dalszego zapoznania się z nowym numerem.

Wywiad z Panem Tadem Williamsem przeprowadzony został bardzo profesjonalnie przez Panią Joanne Kułakowską. Bardzo ciekawie i z pomysłem. Dowiedziałem się dzięki niemu paru faktów, których o autorze wcześniej nie miałem pojęcia. Całość czyta się szybko i lekko, pytania zostały przemyślane i dobrane tak, że dopełniają się i uzupełniają. Jest to któryś już z kolei wywiad na łamach NF, który bardzo przypadł mi do gustu. Oby więcej takich wywiadów.

Tekst autorstwa Pawła Deptucha – „IMPERIUM ZMUTOWANYCH NINJA” przywrócił mi dawno już zatarte wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to oglądało się z zafascynowaniem pierwsze filmy o zmutowanych żółwiach. Całość artykułu naszpikowana jest licznymi faktami o powstaniu pomysłu i projektu TMNT, mimo wielu dat i suchych faktów czytało się dość przyjemnie. W kinach właśnie można obejrzeć najnowszy film o wojowniczych żółwiach ninja, który z czystym sumieniem mogę polecić. Kawał dobrego kina rozrywkowego z rewelacyjnymi efektami specjalnymi. Tekst jak najbardziej godny uwagi.

Z prozy polskiej mamy tym razem dwa opowiadania. Andrzeja Sawickiego – „Księżniczka i śpiący rycerze”. Opowiadanie z domieszką steampunka i cyberpunka, ciekawe, z interesującymi wątkami fabularnymi. Czyta się szybo i satysfakcjonująco. Kolejnym opowiadaniem jest  - "Kolczasty" Tomasza Duszyńskiego, surrealistyczny horror z dużą dozą nierealności i niepokoju. Tekst dziwny lecz przeszywający do głębi.

Z prozy zagranicznej dostajemy trzy opowiadania. "Ilustrowana Biografia Lorda Grimma" Daryla Gregory'ego, kolejny tekst dość nierealny i dziwaczny. Choć swą innością przyciągający. Kolejne opowiadanie to - "Odrodzenie" Kena Liu, hard SF napisane bardzo barwnym i wyszukanym językiem. Serdecznie polecam. Ostatnim opowiadaniem jest "Raj na Pustyni" Adriana Simmonsa, ciekawego pióra. Dokładnie i szczegółowo stworzony świat jak na opowiadanie. Sporo inspiracji zaczerpniętej z  mitologi wschodu, tekst jak najbardziej godny przeczytania.

Z felietonów mogę polecić tekst autorstwa Rafała Kosika – „WEHIKUŁ CZASU NARZĘDZIEM SPRAWIEDLIWOŚCI”. Artykuł traktujący o rozwoju społeczeństwa nie poprzez kontrolę lecz poprzez sukcesywną edukację. Rozważa również czy użycie wehikułu czasu jako narzędzia naprawiającego różne krzywdy i winy byłoby dobrym pomysłem. Gorąco zachęcam do przeczytania tego artykułu.

Po zakończeniu lektury jak zwykle wyszedłem bogatszy o kolejną dawkę wiedzy, zdobytą w sposób przyjemny i pasjonujący. Wydana kwota jest jak najbardziej tego warta, dostajemy produkt porządnie wydany z sporą dawką nowinek i ciekawych artykułów. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko polecić wam lekturę tego magazyny w, którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jak najbardziej polecam.  

Za możliwość zapoznania się z nowym numerem dziękuję 
Redakcji Nowej Fantastyki!

Nowa Fantastyka
5 komentarzy
Unknown pisze...

Zakupiłem ten numer, nie żałuję. Jest co poczytać, a opowiadania są najmocniejszą stroną NF.

Unknown pisze...

Ja dopiero idę na żółwie, ale po trailerze widziałam, że film jest Super! :)

Gerroor Ged pisze...

Super okładka!:)

Unknown pisze...

Raj na Pustyni to rewelacyjne opowiadanie, nawet tylko dla niego warto kupić tą gazetę.

Unknown pisze...

Przekonałam się do Nowej Fantastyki po bardzo długim czasie. Stwierdzam w końcu, że warto w nią zainwestować swoje ciężko uciułane pieniądze :)