poniedziałek, 17 marca 2014

Nowa Fantastyka 03 (378) 2014

Email Edytuj post

Nowa Fantastyka 03 (378) 2014


Nowa fantastyka - 03 (378) 2014

Tytuł: Nowa Fantastyka - 378
Autor: Jakub Winiarski
Wydawnictwo: Prószyński Media
Gatunek: Fantasy
Stron: 80
Cena: 9,99 zł

Jak co miesiąc zabieram się za lekturę i recenzję kolejnego numeru „Nowej Fantastyki”, niedawno dotarł do mnie marcowy numer, napakowany pokaźną dawką nowości i artykułów. Po pobieżnym przestudiowaniu okładki już wiedziałem, że będę zadowolony z lektury. Zawsze po lekturze wychodzę bogatszy o kolejną porcję wiedzy i ciekawostek, nie inaczej było i tym razem.

Jak zwykle okładka magazynu jest z akcentem filmowym, tym razem zostaliśmy uraczeni sceną z filmu "Noe: Wybrany przez Boga". Tym bardziej okładka przypadła mi do gustu ponieważ jestem w trakcie lektury komiksu wydanego przez wydawnictwo SQN - "Noe. I wody spadły na ziemię". Tematyka biblijnego potopu niezwykle mnie interesuje i intryguje, tym bardziej cieszę się z licznych adaptacji tego popularnego mitu o wielkiej powodzi zesłanej przez Boga.

Na uwagę zasługuje tekst Przemysława Pieniążka – Oblicza hydrozagłady, opisujący liczne informacje na temat zesłanego na ziemię mitycznego potopu oraz przedstawiający najnowsze wiadomości na temat nowej adaptacji filmu o Noem autorstwa Darren’a Aronofsky’ego. Z jego lektury wyniosłem wiele wcześniej nieznanych informacji odnośnie mitycznego potopu oraz najnowszego filmu autorstwa Aronofsky’ego. Przeczytałem go z przyjemnością i nie małym zaciekawieniem, jak najbardziej polecam jego lekturę.

Kolejnym wartym poznania tekstem jest – Fantastyczny świat – Izrael cz. 2. Tak jak było to i poprzednim razem, znów wyszedłem bogatszy po jego przeczytaniu. O kolejną dawkę wcześniej nieznanej mi wiedzy. Ten rodzaj literatury nie był mi wcześniej znany, jednak widzę, że najwyższa pora to zmienić. Namawiam do przeczytania, co na temat fantastyki izraelskiej ma do powiedzenia Marek Grzywacz.

Z prozy polskiej polecam Wam dwa opowiadania: „FALSTART” - Wawrzyniec Podrzucki, który pokazuje nam prawdziwy kunszt tworzenia rasowego opowiadania, które wciąga niekonwencjonalnym przedstawieniem ciekawych wątków fabularnych.  Na uwagę zasługuje również: „KRE(JZ)OLKA Krystyna Chodorowska”, które mnie po prostu pochłonęło. Czytałem te opowiadanie z wypiekami na twarzy, po jego zakończeniu na długi czas utkwiło mi w pamięci.

Z propozycji zagranicznych mamy trzy opowiadania: „COŚ NAJBLIŻSZEGO” Genevieve Valentine, „DZIKA FARMA” Charles Stross oraz „UTRACONA DUSZA MARGUERITE ESPINOZY” Jeremiah Tolbert. Opowiadanie „DZIKA FARMA” najbardziej przypadło mi do gustu, ze względu na poruszaną tematykę jak i sposób wykonania. Jest to kawał diabelnie interesującej lektury, która porusza i daje wiele do myślenia.

Z felietonów tym razem moją uwagę zwrócił tekst: „Cenzurowanie języka” Rafała Kosika. Autor podejmuje analizę w jaki sposób i w jaką stronę zmienia się nasz język. Na każdym kroku możemy zauważyć powstawanie zupełnie nowych słów i zwrotów a zanikanie jeszcze stosunkowo niedawno powszechnie używanych.  Zmiany w języku następowały od początku jego powstania i z wielkim prawdopodobieństwem będą następować nadal. Z jakim skutkiem zmieni się nasz obecny język, tylko czas pokarze.

Lektura marcowego numeru przyniosła sporą dawkę ciekawej lektury, której próżno byłoby szukać w innych magazynach na rynku. Miłym dodatkiem do numeru okazała się próbka książki „Brudne ulice nieba” – Tad’a Williams’a. Upewniła mnie tylko w przekonaniu, że jak najbardziej warto sięgnąć po tę książkę. Całość oceniam jak zwykle wysoko, ten numer spodobał mi się nawet bardziej niż poprzedni ze względu na tematy bardziej zbliżone moim obecnym zainteresowaniom. Jak na przykład wspomniany wcześniej "Noe: Wybrany przez Boga". Gorąco polecam.

Za możliwość zapoznania się z nowym numerem dziękuję 
Redakcji Nowej Fantastyki!

Nowa Fantastyka
6 komentarzy
Unknown pisze...

Potwierdzam bardzo udany numer :)

Unknown pisze...

Noe Wybrany przez Boga - może być całkiem niezły film, już niedługo się o tym przekonam.

Unknown pisze...

widzę, że chyba pora nabyć ten magazyn. Jak takie pochlebne opinie o nim czytam.

DarkLight pisze...

Oczywiście, jak najbardziej polecam.

Unknown pisze...

Dla tych opowiadań jak najbardziej warto sięgnąć ^^

Gry online pisze...

Mi najbardziej podoba się opowiadanie "Falstart" Podrzuckiego. Mega!!!! Też polecam!