środa, 12 lutego 2014

Nowa Fantastyka 02 (377) 2014

Email Edytuj post

Nowa Fantastyka 02 (377) 2014


Nowa Fantastyka - 02 (377) 2014

Tytuł: Nowa Fantastyka - 377
Autor: Jakub Winiarski
Wydawnictwo: Prószyński Media
Gatunek: Fantasy
Stron: 80
Cena: 9,99 zł


Na pierwszy rzut oka najnowszy numer Nowej Fantastyki prezentuje się dość interesująco, cieszę się, że do mnie dotarł i że mogę go zrecenzować. Okładki zawsze były na bardzo dobrym poziomie, od wielu lat zachwycam się ich starannością i z każdym kolejnym miesiącem nie mogę wyjść z podziwu. Nie inaczej jest z lutowym numerem, który właśnie przyjdzie mi zrecenzować.

Od dłuższego czasu okładki "NF" zdobią premiery najnowszych filmów. Tym razem padło na najnowszy film o Robocopie, okładka prezentuje się nad wyraz okazale. Najnowszy image  Alexander’a James’a Murphy’ego nie do końca mi się podoba, wygląda moim zdaniem zbyt naciąganie. Jestem bardziej przyzwyczajony do dawnego wyglądy, który bardziej mi się podobał. Jednak może to być rzecz gustu, trailer przedstawia się całkiem ciekawie i interesująco. Z pewnością w niedługim czasie wybiorę się na film do kina i zdam relację z seansu filmowego.

Tekstem zdecydowanie wartym przeczytania jest – Śladami Łazarza Tomasza Miecznikowskiego. W ciekawy sposób opisuje, problematykę śmierci i przywracania do życia w filmach czy komiksach. Frankenstein, Robocop czy Spawn są to jedne z moich ulubionych postaci, filmowo-komiksowych. Ponieważ w bardzo ciekawy sposób przedstawiają problem śmierci oraz sposoby walczenia z nią. Polecam ten artykuł, ponieważ jest napisany profesjonalnie i bardzo ciekawie, z przyjemnością go przeczytałem.

Kolejny polecany przeze mnie tekst to – Fantastyczny Świat – Izrael cz. 1 Marka Grzywacza. Po jego przeczytaniu dowiedziałem się bardzo dużo na temat zupełnie mi nieznanego podejścia do tamtejszej twórczości. Niektóre fakty z Izraelskiej fantastyki były mi znajome lecz dość pobieżnie, informacje zawarte w tym artykule dają wiele do myślenia odnośnie unikatowości tamtejszej literatury. Zdecydowanie polecam jego lekturę.

Z prozy polskiej polecam Wam trzy opowiadania: „NIEISTOTNA OFIARA PROFESORA PRY SYPKINA” Jarosława Urbaniuka, który wypada zaskakująco dobrze, bo potrafi zaciekawić nawet bez zmuszania odbiorcy do refleksji lub szukania odpowiedzi, a także „POGLĄDOMAT” Bartosza Działoszyńskiego, opowiadanie utrzymane jest w jednym tonie, ale pod koniec czytelnik przeżywa niemały szok, co jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. „ŻYWOTY BÓSTW ŚMIERTELNYCH” Marcina Mleczaka oderwało mnie od rzeczywistości, wsiąknąłem w lekturę na dłuższy czas aby chłonąć pasjonującą fabułę i barwnych, nietuzinkowych bohaterów.

Z propozycji zagranicznych mamy cztery opowiadania: „DZIEWCZĘ, KTÓRE POSZŁO NA SUSHI” Pat Cadigan”, „HISTORIA NATURALNA JESIENI” Jeffrey Ford”, „HORYZONT ZDARZEŃ” Sunny Moraine oraz „DOSKONAŁY DZIEŃ” C.S.Friedman - jest to tekst najciekawszy, nietuzinkowy i intrygujący - lekki styl autora, oraz tematyka opowiadania, sprawiły, że opowiadanie jest porywające. Opowiadanie wciąga, aż do przeczytania ostatniego słowa. Polecam jego lekturę, a nie pożałujecie czasu poświęconego jego przeczytaniu.

W numerze jak zwykle znajdziemy wiele recenzji oraz felietonów, z których najbardziej przypadł mi do gustu tekst Rafała Kosika pt.: "Etyka żarcia”. Artykuł omawia problem, żywienia oraz żywności kiedyś teraz oraz jak będzie sytuacja mogła wyglądać w przyszłości. Jakość żywności spożywanej w dzisiejszych czasach jest bardzo niska, konserwanty, GMO i inne świństwa są wciskane klientom pod ładnym opakowaniem i hasłem reklamowym. Powinniśmy bardziej myśleć i dbać o jedzenie, które spożywamy.

Lutowy numer „Nowej Fantastyki” jak zwykle trzyma poziom, nie zauważyłem jakiś większych braków czy niedociągnięć. Jeśli podobnie jak ja chcecie odpocząć od książek i poczytać coś lżejszego, najnowszy numer "Nowej Fantastyki" wydaje się być do tego bardzo dobrym rozwiązaniem. Gorąco polecam.

Za możliwość zapoznania się z nowym numerem dziękuję 
Redakcji Nowej Fantastyki!

Nowa Fantastyka
6 komentarzy
Unknown pisze...

Kupiłam po raz pierwszy ten magazyn, i jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

Unknown pisze...

Właśnie się wybieram na Robocopa do kina, ponoć fajny film.

Unknown pisze...

Czasami czytuję "NF" i polecam.

Unknown pisze...

Spawn to także jeden z moich ulubionych bohaterów :P

DarkLight pisze...

Witaj w klubie :)

Unknown pisze...

Mam ten numer i najbardziej podobał mi się artykuł Śladami Łazarza Tomasza Miecznikowskiego, po prostu perełka ^^