wtorek, 24 kwietnia 2018

Księga Dżungli - Rudyard Kipling

Email Edytuj post
Księga Dżungli - Rudyard Kipling

Księga Dżungli - Rudyard Kipling

Tytuł: Księga Dżungli
Autor: Rudyard Kipling
Seria: Mała klasyka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 11 grudnia 2017
Liczba stron: 300

„Księga Dżungli” autorstwa Rudyarda Kiplinga to prawdziwa klasyka, która ukazuje nam perypetie Mowgliego, sympatycznego i nieustraszonego chłopca wychowywanego przez wilki. Mowgli jest postacią ponadczasową i zarazem wyjątkową. Autor ukazuje nam jak dogłębne i pierwotne jest barbarzyństwo w człowieku. Jak mawiał niegdyś Robert Ervin Howard (autor Conana z Cimmerii): „Barbarzyństwo to normalny stan ludzkości. To cywilizacja jest czymś nienaturalnym, dziwnym zbiegiem okoliczności. Barbarzyństwo zawsze musi w końcu zatriumfować”.

Mowgli to nieustraszony chłopiec, który w indyjskiej dżungli został wychowany przez watahę wilków. Towarzystwa chłopcu dotrzymywał także niedźwiedź Baloo oraz czarna pantera Bagheera. Jednak mały Mowgli miał również zaciekłych wrogów, między innymi krwiożerczego tygrysa Shere Khana. Malec pewnego dnia zapuścił się niespodziewanie głęboko w ostępy dżungli, aby natrafić na niemal mityczne ruiny miasta Małpiego Plemienia. Cóż tam odnajdzie i czy wyjdzie cało z czyhających na niego niebezpieczeństw?

Książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron i wręcz nie mogłem oderwać się od lektury. Historia opowiada o przyjaźni, poświęceniu i odwadze. Autor potrafi pisać w lekki i zarazem barwny sposób, dzięki czemu lektura to prawdziwa przyjemność. Historia Mowgliego wychowanego przez dzikie zwierzęta jest dobrze wszystkim znana, dlatego w 2016 roku został nakręcony ciekawy film opowiadający perypetie tego dzielnego malca. Polecam jego obejrzenie, warto. Książka pełna jest wrażliwości i uczy wielu uniwersalnych prawd o życiu. Liczne, piękne ilustracje zawarte w tej pozycji sprawiają, że powieść zyskuje dodatkowo na wartości!

„Księga Dżungli” jest powieścią porywającą, która przywołuje na myśl dawne, awanturnicze historie. Książkę czyta się szybko i przyjemnie niemal z wypiekami na twarzy. Walka Mowgliego o przeżycie w srogiej dżungli czy starcia z tygrysem Shere Khanem potrafią sprawić, że nie raz serce zabije nam szybciej. Styl autora jest klasyczny i doszlifowany do perfekcji. Powieść przypadła mi do gustu i sprawiła, że poznałem historię Mowgliego niemal na nowo. Jest to piękna i ponadczasowa historia, która potrafi zapaść na długo w pamięci czytelnika. Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Zysk i S-ka:

Wydawnictwo Zysk i S-ka
4 komentarze
Majka Lato pisze...

Uwielbiam tą książkę :D!.

Koletea Mims pisze...

Chętnie przeczytam.

Yukka Amano pisze...

Zapowiada się interesująco, coś zdecydowanie dla mnie!

Leluch Poleluch pisze...

Ciekawa pozycja, na pewno przeczytam.