piątek, 2 marca 2018

Endymion - Dan Simmons

Email Edytuj post

Endymion - Dan Simmons


Endymion - Dan Simmons

Tytuł: Endymion
Autor: Dan Simmons
Cykl: Hyperion (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 31 stycznia 2018
Liczba stron: 640

„Endymion” jest już trzecim tomem z cyklu „Hyperion” autorstwa Dana Simmonsa. Już od samego początku wyczuwalny jest styl autora, a wątki fabularne wciągają coraz mocniej, w wir zdarzeń zazębiając się coraz mocniej. Akcja mknie w szybkim tempie, sprawiając, że nie ma czasu na nudę. Jest to powieść SF najwyższych lotów, która powinna przypaść do gustu, każdemu miłośnikowi gatunku. Finał cyklu zbliża się nieubłaganie do zaskakującego zakończenia.

Jedenastoletnia córka Brawne Lamii i Johny'ego jest ścigana przez potężny Pax. Dziewczynka wraz ze swym ochroniarzem Raulem Endymionem podróżują przez czas i przestrzeń, aby niespodziewanie trafić na Ziemię ukrytą poza naszą Galaktyką przez wszechpotężny byt. Czy dwójce uciekinierów uda się ujść cało ze śmiertelnej opresji? Czy Enea stanie się nowym mesjaszem?

Książka już od pierwszych stron przypadła mi do gustu i nie mogłem się oderwać od lektury. Wizja autora na zakończenie cyklu przypadła mi do gustu i świetnie się bawiłem podczas czytania. Enea potrafi przykuć uwagę podczas lektury i daje się lubić, dzięki czemu jej losy nie są nam obojętne. Raul Endymion również napędza tę historię, dzięki czemu z zapartym tchem przewracałem kolejne strony. Przerażająca wizja świata została oddana całkiem realistycznie, a Dan Simmons po raz kolejny popisał się swoimi kunsztem pisarskim. Świat, w którym ludzie poddają się bez reszty kościołowi, aby dostąpić życia wiecznego, w pełnym słowa tego znaczeniu, potrafi nieźle przestraszyć. Sakramentu zmartwychwstania dostąpią tylko ci, którzy przyjmą krzyżokształt. Pomysłowość autora nie zna granic.

„Endymion” pozytywnie mnie zaskoczył, głównie za sprawą barwnego języka i niebanalnej historii. Dan Simmons jest pisarzem kultowym, po którego książki sięga coraz większa rzesza czytelników. Całość została opowiedziana plastycznie, a niniejszy trzeci tom jest zgrabnym zamknięciem niesztampowej opowieści. Opisy bitew, licznych światów i zaawansowanych zdobyczy techniki są zasadniczym plusem tej pozycji. Świetnie się bawiłem podczas lektury, tych trzech tomów i z pewnością jeszcze nie raz sięgnę po książki Dana Simmonsa. Serdecznie polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania tejże książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Mag:

 Wydawnictwo Mag
2 komentarze
Sayuri Veronique pisze...

Poprzednie tomy bardzo mi się spodobały! Tą również przeczytam.

Happy Makane pisze...

Zapowiada się znakomicie ;).